اخبار سیاسی- محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه امروز عصر به پارلمان رفت اما در هنگام برگشت از مجلس به خاطر ترک کردن پارلمان مورد انتقاد نمایندگان مجلی قرار گرفت.

ظریف کهبه منظور پاسخ به سوال سیدمحمدجواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر درخصوص علت اظهارات ظریف درباره پولشویی در ایران به نشست علنی نوبت عصر خانه ملت رفته بود پس از اینکه سخنانش را به اتمام رساند با بیان اینکه مقامات عالی‌رتبه کشور در جلسه شورای عالی امنیت ملی حضور داشته و منتظر وی هستند جلسه مجلس را ترک کرد.

همین موضوع باعث به وجود آمدن اتقادات فراوانی از ظریف شد تا جایی که محمدجواد ابطحی نماینده مجلس در انتقاد به رفتن وزیر امور خارجه از صحن علنی مجلس گفت: این اقدام وزیر امور خارجه توهین به مجلس و خلاف آیین‌نامه است.

ابطحی با بیان اینکه وزیر حق ترک جلسه را ندارد گفت: اینکه آقای ظریف یکطرفه حرف بزند و همه را متهم کند که نمی‌شود.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس  اضافه کرد: وزیر امور خارجه در مورد انفعال در قبال برجام و اظهاراتش در مورد پولشویی در ایران حرفی نزد این چه استدلالی است که‌ آقایان پول داده‌اند تا عده‌ای با FATF مخالفت کنند؟

وی با طرح این سوال که چرا اخم‌های آقای ظریف برای داخل و خنده‌هایشان برای کری و بقیه است گفت: من  در بخش دوم صحبت نمی‌کنم و این سوال را به رای نمی‌گذارم چرا که آقایان تحمل شنیدن حرف مخالف را ندارند.

ابطحی در ادامه از مسعود پزشکیان که ریاست جلسه را برعهده داشت خواست تا ادامه بررسی این سوال را به جلسه بعدی مجلس موکول کند.

مسعود پزشکیان در پاسخ به سخنان ابطحی گفت: شما حرفتان را بزنید در مورد آیین‌نامه در هیات رئیسه صحبت خواهیم کرد.

وی افزود:  جلسه بعد که آقای ظریف برای پاسخ به سوال آقای ذوالنور به مجلس آمدند اظهارات شما را هم می‌شوند.

وی ادامه داد: کاری که ظریف انجام داد اشتباه بود.

پزشکیان خاطرنشان کرد: اگر آقای ظریف ۸ دقیقه دیگر در مجلس می‌ماند اشکالی پیش نمی‌آمد لذا اقدام وی قابل قبول نیست.

محمدرضا صباغیان نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت: متاسفانه امروز در زمان طرح سوال از وزیر امور خارجه، وضعیتی در مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاد که منجر به تضعیف جایگاه نمایندگان و مجلس شد.

وی افزود: وزیر امور خارجه که منتخب و مورد تایید نمایندگان است، حرف های خود را در این جلسه مطرح کرد اما هیچ توجهی به صحبت های نماینده سوال کننده نکرد و به راحتی مجلس شورای اسلامی را ترک کرد.

نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس تصریح کرد: هیأت رئیسه مجلس باید از حقوق نمایندگان و ملت دفاع کند چرا که مجلس شورای اسلامی در راس امور است.

صباغیان با تاکید بر اینکه ظریف باید صحبت های ابطحی را می شنید و پاسخ وی را می داد، گفت: متاسفانه هیئت رئیسه و به ویژه پزشکیان که ریاست جلسه را بر عهده داشت در این باره کوتاهی کرد و نباید اجازه می داد ظریف از مجلس خارج شود و حالا که خارج شده است دیگر نباید او را به مجلس راه دهیم.

نماینده مردم بافق در مجلس با بیان اینکه با این اقدام ظریف جایگاه مجلس تضعیف شد، خاطرنشان کرد: پزشکیان و هیأت رئیسه مجلس باید این موضوع را جبران کنند.

سیدجواد ساداتی نژاد نماینده مردم کاشان نیز  طی تذکری شفاهی، اظهار داشت: اقدام ظریف و ترک حضور او باید رسیدگی شود.

وی افزود: با توجه به اینکه وزیر امور خارجه در خارج از کشور رفتارهای مودبانه و دیپلماتیکی دارد، امروز هم باید آداب جلسه مجلس را رعایت می کرد و نباید جلسه مجلس را ترک می‌کرد.

ساداتی نژاد در ادامه عنوان کرد: در طول ۴۰ سال گذشته چنین رفتار غیرمحترمانه‌ای در مجلس رخ نداده است. این موضوع باید مورد رسیدگی قرار گیرد و وزیر عذرخواهی کند.