به گزارش افکارنیوز،

برنامه این هفته «رو در رو» با موضوع «مذاکره با آمریکا» و با حضور سیّد نظام الدین موسوی، تحلیلگر مسائل سیاسی و حسین روزبه، استاد دانشگاه در شبکه ۴سیما برگزار شد. 

اخبار سیاسی- سیدنظام الدین موسوی با اشاره به فهم اشتباه برخی مسئولان از مذاکره با امریکا اظهار کرد: عده ای احساس می کنند مردم حافظه تاریخی خود را از دست داده اند؛ یا تصور می کنند نسل جوان درباره موضوعات اطلاع کافی ندارد؛ لذا این عده سخنانی بسیار غلط را مطرح می کنند؛ این افراد همواره تاکید دارند همه مشکلات از تسخیر لانه جاسوسی آغاز شد که اگر صورت نمی گرفت، تبعات امروز را در بر نداشت.

وی ادامه داد: گویی یک روز عده ای بیدار شدند و تصمیم بر تسخیر سفارت امریکا گرفتند و امام(ره) نیز از آن ها دفاع کرده و از اینجا به بعد مشکلات ما آغاز شده است؛ این تحلیل بسیار غلط است. در حالی که تسخیر لانه جاسوسی علت نبوده بلکه معلول و واکنشی به رفتار امریکا با ایران بود.

موسوی یادآور شد: اولین جرقه های دشمنی آمریکا قبل از انقلاب شروع شد و این توطئه ها تا شب 22 بهمن ادامه داشت. امریکایی ها در این راستا مدام در حال طراحی توطئه بودند.

حافظه تاریخی ملت ایران زنده است

این تحلیلگر حوزه سیاسی اظهار کرد: جماعتی از عناصر سیاسی در کشور از یک انگاره غلط استفاده می کنند که می گوید مردم ایران فاقد حافظه تاریخی هستند. در این میان انتقاد به رسانه ها نیز وارد است چون این مسائل را مطرح نمی کنند.

موسوی افزود: «ما در قبال مسئله مذاکره کم کاری کرده ایم؛ لذا وقتی یک نفر ادعا می کند که همه مشکلات از زمان تسخیر لانه جاسوسی شروع شد، برخی این انگاره را باور و غرب و امریکا نیز این روند ادراک سازی غلط را دنبال می کنند.»

چرا برخی با دور زدن تحریم ها مخالفند؟!

وی افزود: «تحریم از نظر عده ای در کشور گزاره ای کاملا قانونی و اخلاقی است. این عده در صورت دور زدن تحریم از سوی ایران بر طلب مخالفت می کوبند؛ در حالیکه دور زدن تحریم حق طبیعی است.»

موسوی تصریح کرد: بخشی از مسئولان و دست اندرکاران نیز چون حالی برای کار کردن ندارند و احساس می کنند برنامه و طراحی برای رفع مشکلات اقتصاد و معیشتی مردم در دست نیست، ابزار مذاکره را روی میز می گذارند.

وی افزود: سازمان بین المللی انرژی اتمی تا امروز هیچ نقطه تخطی از جمهوری اسلامی اعلام نکرده است و بارها تاکید داشته ایران همه تعهدات را اجرایی کرده در حالیکه این روند را از سوی طرف قابل شاهد نبودیم. بارها در زمان امضای برجام تاکید داشتیم این معاهده باید نقطه اتکای دقیق داشته باشد و نمی توان به یک شخص در دولت امریکا اعتماد کرد.

فرشته نجات امریکا از چه زمانی متولد شد؟

همچنین حسین روزبه در خصوص این گزاره که ریشه دشمنی ها را به 13 آبان 58 سنجاق می کند، اظهار کرد: «نخستین مواجهه ما با امریکایی ها بعد از جنگ جهانی دوم رقم خورد؛ جایی که دولت محمد مصدق با انگلیس درگیر شد و برای رهایی از این فشار به سمت فرشته نجات پناه برد. این فرشته نجات در ذهن او آمریکا بود.»

وی با بیان این مطلب افزود: «مصدق خوشبینانه به آمریکایی ها می نگریست و می پنداشت آمریکایی ها راه حل مشکلات داخلی ایران هستند؛ لذا اولین تجربه مواجهه ما ایرانی ها با آمریکای تازه به دوران رسیده، کودتای 28 مرداد بود.»

برجام یک تجربه تاریخی برای خوداتکایی است

روزبه با تشریح چگونگی استراتژی مداخله امریکا در کشور گفت: «در حوزه فرهنگ وقتی جریانات غیر بومی وغیر اصیل ایرانی علیه هویت ایرانی شکل می گیرد، نشان دهده مداخله آمریکاست. این مداخلات به منظور مهار انقلاب اسلامی است. چون این انقلاب در نقطه ای به پیروزی رسید که نظم منطقه ای را جابجا کرد.»

این استاد دانشگاه ادامه داد: «امروز برجام تجربه تاریخی برای ماست که دوران بعد از انقلاب را کمتر مطالعه کرده ایم تا بدانیم در جایی پیش خواهیم رفت که بیش از دشمن، به خود اطمینان داشته باشیم.»

زوربه خاطرنشان کرد: «یکی دیگر از مؤلفه های هویت ایران اعتماد به خود بجای اعتماد به دشمن است؛ اما گاه مغالطه ای اتفاق می افتد که مدعی است برجام حیف و میل شده است در حالیکه اگر برجام به سرانجام می رسید، با هویت اتکا به خویشتن ایرانیان در مغایرت بود.»