گزارش رسانه آمریکایی از گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی

، پایگاه اینترنتی گلوبال ریسرچ در مطلبی نوشت: گام چهارم ایران برای کاهش تعهدات برجامی اش طبق مفاد ۲۶ و ۳۶ توافق مجاز است و این درحالی است که دیگر طرف‌های توافق تعهداتشان را زیرپا می‌گذارند.

اخبار سیاسی- در این مطلب آمده است: دولت ترامپ این توافق بین المللی را بطور غیرقانونی کنار گذاشت. اروپایی‌ها هم با پیروی از او تعهدات برجامی شان را نقض کردند. آمریکا و اروپا درحالیکه انجام تعهداتشان را نادیده می‌گیرند از ایران برای کاهش مشروع تعهداتش انتقاد می‌کنند.

نگارنده می‌افزاید: سیاست‌های غرب و اسرائیل همواره سیاست یک بام و دو هوا بوده است. اسرائیل بیش از نیم قرن است که مسلح به سلاح هسته‌ای و خطرناک است. تاسیسات هسته‌ای اسرائیل مشغول ساخت و تولید بمب هستند. تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای از زمان دیوید بن گوریون، اولین نخست وزیر اسرائیل آغاز شد. او می‌خواست در مقابل عرب‌ها سلاح هسته‌ای در اختیار داشته باشد. او و شیمون پرز نیروی محرک اسرائیل برای ساخت سلاح‌های هسته ای، شیمیایی، بیولوژیکی و دیگر سلاح‌های ممنوعه بودند.

در پایان این مطلب آمده است: اسرائیل پیمان منع سلاح‌های هسته‌ای را امضا نکرده است درحالیکه ایران در اول ژوئیه ۱۹۶۸ یکی از اولین امضا کنندگان این پیمان بود. آمریکا، ناتو، اسرائیل و شرکای امپریالیستی آن‌ها بار‌ها و به طور مستمر قوانین بین المللی را زیر پا می‌گذارند. اما ایران به تعهدات بین المللی اش کاملا پایبند است.

آمریکا سال گذشته از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهانی خارج شد و تحریم‌ها علیه کشورمان را بازگرداند. در مقابل، ایران با کاهش تدریجی تعهدات خود در این توافق به این اقدام آمریکا واکنش نشان داد و اعلام کرد در ماه نوامبر اقدامات بیشتری در این زمینه انجام خواهد داد. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز سه‌شنبه هفته گذشته از آغاز گام چهارم کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام خبر داد.