به گزارش افکارنیوز،
هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل درباره سفر وزیر امور خارجه کشورمان به قزاقستان، اظهار کرد: سفر آقای ظریف به نورسلطان از دو زاویه قابل تجزیه و تحلیل است، نخست روابط موجود بین ایران و قزاقستان و از سوی دیگر موضوع تشکیل نشست آستانه در مورد سوریه است.

اخبار سیاسی-او افزود: با توجه به اینکه شرایط سوریه در حال حاضر در مقایسه با گذشته پیچیده‌تر شده، همچنین  ورود ارتش ترکیه به  دمشق و این موضوع که در حال حاضر گروه‌های مخالف دولت سوریه در صدد تدوین قانون اساسی جدید هستند، سفر وزیر امور خارجه کشورمان می‌تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

هانی زاده اضافه کرد: شرایط سوریه در حال حاضر وابستگی زیادی به نشست آستانه دارد، به نظر می‌رسد که در دمشق مسائل نظامی کمرنگ‌تر شده و مسائل سیاسی اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به روابط ایران و قزاقستان، تصریح کرد: با توجه به تحریم‌های شدیدی که علیه ایران اعمال شده روابط ایران و قزاقستان به عنوان یک کشور عضو کشور‌های اوراسیا می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد و قزاقستان دروازه ی مهمی بین ایران،کشور‌های اوراسیا و آسیای میانه تلقی می‌شود.

 گفتنی است محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز تهران را به مقصد نورسلطان پایتخت قزاقستان ترک کرد. او قرار است در اجلاس سالیانه «کلوپ آستانه» و دیدار با مقامات قزاقستان ترک کرد.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه دیروز در نشست هفتگی با خبرنگاران از سفر ظریف به قزاقستان خبر داده و گفته بود: آقای ظریف روز دوشنبه و سه‌شنبه به قزاقستان سفر خواهد کرد و ضمن دیدار با مقامات عالی‌رتبه قزاقستان در یک اندیشکده در شهر آستانه نیز سخنرانی خواهد کرد و به سؤالات شرکت کنندگان در این نشست پاسخ خواهد داد.

وزیر امور خارجه کشورمان جمعه شب نیز به آنتالیا رفت تا در بیست و چهارمین نشست وزرای امور خارجه سازمان همکاری اقتصادی «اکو» شرکت کند. رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در هفته‌های اخیر نیز به باکو، دوحه و ژنو سفر کرده بود.