سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، از تصویب چندین پروژه جدید همکاری فنی میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جریان اجلاس هفته گذشته شورای حکام آژانس خبر داد.

اخبار سیاسی- کاظم غریب آبادی در این خصوص گفت: با تلاش‌های انجام شده و مذاکرات فنی میان سازمان انرژی اتمی کشورمان و آژانس، علاوه بر تداوم اجرای دو پروژه همکاری فنی در حوزه نیروگاهی و درمان سرطان برای سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ میلادی، چهار پروژه جدید همکاری فنی نیز برای همین دوره زمانی به تصویب رسید.

او افزود: این پروژه‌ها که ارزش مالی اجرای آن‌ها بیش از یک میلیون یورو - تامین از سوی آژانس - خواهد بود، در حوزه‌های مختلف از جمله ارتقای ایمنی و بهره برداری از راکتور‌های تحقیقاتی هسته ای، ارتقای ظرفیت انسانی در حوزه سوخت هسته‌ای، ارتقای ظرفیت تولیدکنندگان در زمینه غلات اصلی و همچنین مدیریت پسماند‌ها است.

غریب‌آبادی خاطرنشان کرد:برنامه همکاری‌های فنی، یکی از مهمترین حوزه‌های همکاری آژانس با کشور‌های عضو، به ویژه کشور‌های درحال توسعه است که هدف از آن، ارتقاء و بهبود وضعیت و استاندارد‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله بهداشت، درمان، تغذیه، کشاورزی، ایمنی و امنیت، صنعت و ... است.

 نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در پایان خاطر نشان کرد: در مجموع، موضوعات تحت پروژه‌های همکاری فنی توسط آژانس، ۳۰ حوزه را در بر می‌گیرد که بهداشت، تغذیه و کشاورزی، و ایمنی و امنیت به ترتیب بالاترین اولویت‌های همکاری میان آژانس و کشور‌های عضو را تشکیل می‌دهند.