به گزارش افکارنیوز،

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در حاشیه نشست سران سازمان پیمان امنیت جمعی در شهر «بیشکک» از آکادمی دیپلماسی وزارت امور خارجه قرقیزستان بازدید کرد.

اخبار سیاسی- در قالب این بازدید به وزیر امور خارجه روسیه ، نشان استاد افتخاری این آکادمی اهدا شد.

«نورلان نیازعالیف» معاون وزیر امور خارجه قرقیزستان با اشاره اهدای نشان استاد افتخاری به وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد: این چهارمین سفر لاوروف به قرقیزستان است و امیدواریم در آینده تدریس به دانشجویان این آکادمی را بپذیرید.

لاوروف نیز در گزارشی به روابط دوجانبه روسیه و قرقیزستان اشاره و در آن ارتباطات تاریخی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی 2 کشور را مورد بررسی قرار داد.

لاوروف  با اشاره به همکاری جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا اظهار داشت: انجام مبادلات تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و شرکای آن باید با استفاده از ارز ملی این کشورها انجام شود چرا که دلار اعتبار خود را از دست داده است.

وی گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا به طور فعال همکاری خود با کشورهای ثالث را گسترش می‌دهد و در همین راستا با برخی کشورها، توافقنامه تأسیس مناطق آزاد تجاری امضا شده و برخی دیگر نیز در آستانه اجرای چنین برنامه‌هایی قرار دارند.

لاوروف تصریح کرد: در همین راستا برخی کشورهای آمریکای لاتین، حوزه اقیانوس آرام و مصر نیز برای همکاری ابراز علاقه کرده‌اند.

وزیر امور خارجه روسیه خاطر نشان کرد: با جمهوری اسلامی ایران توافقات اولیه انجام شده و بر اساس آن نیز در آینده ارتباطات تقویت خواهد شد.

این مقام ارشد روس افزود: این پروسه امکانات خوبی برای امضای توافقات سودمند از طریق حذف تعرفه‌ها و دیگر موانع را به وجود می‌آورد.

وی گفت: قبل از اجرای این برنامه‌ها با تمام کشورهای ثالث و نیز اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا چالش‌ و تهدیدات ناشی از این اقدامات بررسی و تنها با کشورهای دارای ظرفیت‌های همکاری سودمند تعامل می‌شود.

لاوروف افزود: در اجرای اینگونه برنامه‌ها نباید تهدیدی متوجه بازارهای داخلی اتحادیه اقتصادی اوراسیا شود و به نوبه خود شرکای اتحادیه نیز تحقیقات لازم را انجام داده اطلاعات کاملی درباره امتیازات و تهدیدات ناشی از همکاری کسب می‌کنند. بر همین اساس توافقات اتحادیه اقتصادی اوراسیا با کشورهای دیگر از جمله ایران حتما تأثیرات مثبتی را خواهد داشت.

این مقام روس تصریح کرد: در این زمینه تأکید بیشتر بر انجام مبادلات تجاری با استفاده از واحدهای مالی ملی کشورهای اتحادیه اقتصادی ارواسیا و شرکای آن با هدف حذف دلار انجام می‌شود چرا که دلار اعتبار خود را دست داده و این ارز خارجی در راستای اهداف واشنگتن عمل می‌کند.