به گزارش افکارنیوز،

 حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز دوشنبه (۱۱ آذر) در دانشکده فنی مهندسی دانشگاه تهران جنوب با اشاره به روز دانشجو ، اظهار کرد: مسئله پرسشگری در یک جامعه اسلامی به تمام آحاد مردم مسلمان مربوط است و در نگاه اسلامی یک مسلمان به همان اندازه که موظف به نماز هست، موظف به مطالبه‌گری نیز است.

اخبار سیاسی- وی با بیان اینکه امر به معروف همان پیشنهادات و پرسشگری است، گفت: نهی از منکر هم همان نقد است که این دو باید با آداب نقد مطرح شوند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: چند ماه قبل از سالگرد ۱۶ آذر، آمریکا و انگلیس به همراه شاه در ایران کودتا کردند، قبل از آن هم انگلیس کودتایی در ایران انجام داده بود که در نتیجه آن، رضاخان به قدرت رسید.

رحیم‌پور ازغدی با اشاره به نفوذ آمریکا در ایران در قبل از انقلاب، گفت: در خاطرات مادر شاه مطلبی خواندم مبنی بر که شاه خطاب به مادر خود گفته است من هرچه آمریکایی‌هایی خواسته‌اند، انجام داده‌ام پس چرا آمریکا تا این حد به من توهین می‌کنند.

او افزود: سال ۱۳۳۷ مستشاران آمریکایی وارد ارتش شدند و به آرامی کنترل آن را به دست گرفتند، علاوه بر این تمام سفیران ایران را سفارتخانه انگلیس و آمریکا انتخاب می‌کردند و به طور کلی آنها در همه زمینه‌ها در ایران نفوذ داشتند.

عضو شورای انقلاب فرهنگی گفت: ایران به دستور آمریکا رابطه رسمی با رژیم صهیونیستی برقرار می‌کند و جمال عبدالناصر که یک چهره انقلابی به شمار می‌آمد با شاه درگیر شد و بسیاری از دانشجویان ملی - مذهبی و کمونیست به مصر و سوریه رفتند و آموزش چریکی دیدند تا به مبارزه با رژیم شاه بپردازند.

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه بعد از کودتای ۲۸ مرداد نفوذ آمریکا در ایران ماه‌به‌ماه بیشتر می‌شد، گفت: مهر ماه سال۱۳۳۲ در دانشگاه تهران شعار علیه آمریکا و شاه شروع شد که این شعار‌ها با مضمون مبارزه با استعمار سرخ و سیاه شوروی و آمریکا مطرح می‌شد.

عضو شورای انقلاب فرهنگی گفت: ما قبل از انقلاب ۱۰۰ هزار دانشجو داشتیم، اما اکنون ۵ میلیون دانشجو داریم که نشان‌دهنده رشد دانشگاه است، به خصوص در حوزه بانوان.

او اظهار کرد: شروع خطر انحراف این است که دانشجویان ما مطالبه‌گری نکنند و همه چیز را به دست مسئولان بدهند، در صورتی که افراد ممکن است دچار تغییرات شوند، زیرا کسانی که تا دیروز انقلابی بودند ممکن است در حال حاضر مفید و اختلاس‌گر شده باشند.

رحیم‌پور ازغدی در مورد علاج ناعدالتی اجتماعی تصریح کرد: دانشجویان باید برای مشکلات اقتصادی راهکار‌های مناسب ارائه دهند و به اعتقاد من دانشجویان باید در این زمینه هم مطالعه و هم مطالبه کنند تا مشکلات در این زمینه حل شود.

عضو شورای انقلاب فرهنگی تصریح کرد: مسئله فقط ارزان بودن قیمت بنزین نیست، مسئله این است که چند تن از مسئولان کشور قبل و بعد از گرانی بنزین رسماً به مردم دروغ گفتند و مطرح کردند که بنزین گران نمی‌شود و این مسئله مردم را عصبانی کرد.

رحیم‌پور در مورد سه ضلع آشوب اخیر گفت: آشوب‌های اخیر سه ضلع دارد، ضلع اول ناکارآمدی حاکمیت به خصوص دولت در عرصه اطلاع‌رسانی و اجرای طرح است، ضلع دوم اعتراض مردم مستضعف است و ضلع سوم شکارچی‌های سرویس‌های جاسوسی هستند. معتقدم این سه ضلع باعث آشوب‌های اخیر شد.

او ادامه داد: سرویس‌های اطلاعاتی دشمن و رسانه‌های آن‌ها همواره در کمین هستند و تشکیلاتی برای ایجاد آشوب می‌کنند.

عضو شورای انقلاب فرهنگی تصریح کرد: بنده در ماجرای درگیری در شورای انقلاب و درگیری اخیر کاملاً نقد خود را مودبانه مطرح کردم، اما به من توهین شد. اگر روزی دیگر من را در شورا راه ندهند خیلی راحت‌تر می‌توانم صحبت کنم و نسبت به مسائل شورای عالی انقلاب فرهنگی شفاف‌سازی خواهم کرد.