به گزارش افکارنیوز،

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه و فرستاده ویژه رئیس جمهور که به توکیو سفر کرده امروز (سه شنبه) با «توشی میتسو موتگی» وزیر خارجه ژاپن دیدار و گفتگو کرد.

اخبار سیاسی - عراقچی در این دیدار در مورد آخرین تحولات برجام گفت: هدف ما خروج از برجام نیست، بلکه پس از یک سال صبر و مشاهده عدم اجرای تعهدات از سوی کشورهای اروپایی، تصمیم به کاهش تعهدات گرفتیم و در صورت برداشته شدن تحریم ها و برخورداری ایران از مزایای این توافق، به تعهدات برجام باز می گردیم.

معاون وزیر خارجه همچنین ضمن ابلاغ سلام «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به همتای ژاپنی گفت: منطقه خاورمیانه در شرایط حساسی است و همکاری برای کاهش تنش ها بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز و ضروری است.

«موتگی» وزیر خارجه ژاپن نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: ما نگران شرایط در خاورمیانه هستیم و باید با تلاش های دیپلماتیک تنش ها را کاهش دهیم.

وی ضمن تاکید مجدد بر حمایت این کشور از برجام، خواستار خویشتنداری همه طرف ها برای جلوگیری از تنش بیشتر شد.

در این دیدار طرفین در خصوص روابط دوجانبه و مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله شرایط در خلیج فارس و خاورمیانه و سایر موضوعات مورد علاقه گفت و گو و تبادل نظر کردند.

عراقچی در آستانه نشست کمیسیون مشترک برجام که قرار است ۱۵ آذرماه در سطح معاونان وزرای خارجه در وین برگزار شود، برای گفت وگو با مقامات چین و ژاپن به پکن و توکیو سفر کرد.

به گزارش فارس، مراسم نود سالگی روابط رسمی ایران و ژاپن نیز با حضور معاونان وزارت خارجه و تعدادی از مقامات دو کشور و ایرانیان مقیم در توکیو برگزار شد.