رافائل گروسی مدیر کل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در اظهاراتی گفت: تعیین ضرب الاجل برای ایران با این هدف که توضیح دهد چگونه نمونه‌های اورانیوم در یک محل و انبار اعلام نشده، کشف و پیدا شده است، شاید بهترین ایده نبوده و می‌تواند مخرب و غیر سازنده باشد.

اخبار سیاسی- گروسی در این باره گفت: تعیین ضرب الاجل برای ایران شاید بهترین ایده نباشد. این برای من بدان معناست که در یک رابطه بسیار خصمانه با ایران قرار خواهیم گرفت که در واقع یک طرف مقاومت خواهد کرد. ما نیاز به همکاری با یکدیگر داریم. زمان همیشه ذات و گوهر است.

 وی پیش از این نیز گفته است که "برخی از تصمیم گیرندگان اصلی در ایران را می‌شناسد"، ولی از زمان انتخاب به این سمت، با مقام‌های رسمی ایران هیچ گونه دیداری نداشته است.

گروسی امیدوار است در نخستین مذاکرات رودر رو بتواند لحن جدیدی را با جمهوری اسلامی ایران ایجاد کند. این دیدار در حاشیه نشست طرف‌های توافق هسته‌ای 2015 ایران با قدرت‌های جهانی، در وین برگزار خواهد شد. ریاست هیئت ایرانی بر عهده عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران خواهد بود.

مدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد: اجازه بدهید مذاکرات من با ایران آغاز شود. تصور نمی‌کنم این مناسب و منصفانه باشد که دیدگاه و نظر شخصی ام را درباره رویکرد آنها پیش از دیدار و گفتگو با آنها اعلام کنم. من در خصوص بازرسی‌ها به طور کلی از جمله درباره ایران، قاطع ولی منصف خواهم بود. من از عمکلرد بازرسان آژانس رضایت دارم.

وی اظهار داشت: البته من سعی می‌کنم بیشتر از مدیر کل قبلی آژانس، در زمینه ارتباطات و تماس‌ها فعال‌تر باشم. من فعلا نظری درباره وضعیت فعلی توافق هسته‌ای ایران ندارم. در عوض، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به روز رسانی‌های فنی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران را ادامه خواهد داد.