به گزارش افکارنیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، دكتر محمود احمدي نژاد صبح امروز (يكشنبه) در نشست روساي جمهور و مقامات كشورهاي شركت كننده در سومين جشن جهاني نوروز در دوشنبه پايتخت تاجيكستان با بيان اينكه بايد تحت لواي نوروز مراودات فرهنگي ملت هاي ما افزايش يابد تا نوروز بهتر شناخته شده و به ديگران شناسانده شود ، گفت : پيام جشن نوروز ، پيام عدالت ، عشق و صلح جهاني است و به ياري خدا و با تلاش و همت كشورهاي ما به زودي روزي فرا خواهد رسيد كه همه مردم دنيا ، نوروز را جشن بگيرند .

رییس جمهور کشورمان سومین جشن جهانی نوروز را فرصت مغتنمی دانست تا ملت های حوزه تمدنی نوروز با تکیه بر ارزشهای انسانی و ظرفیت های نوروز در تقویت و تعالی روابط انسانی، روابط دوستی و تحکیم امنیت و صلح منطقه ای و جهانی گام های بلندتری بردارند.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه نوروز ارزش های فراوانی را در خود گرد آورده است، اظهار داشت: نوروز نماد تجدید حیات طبیعت و عبور از سختی زمستان، گرمی آفتاب، شکفتن غنچه های امید، نشاط طبیعت و سلسله دلباختگان است و موعد سرسبزی باغ و بوستان، جوشش عشق و محبت و زوال دشمنی هاست.

رییس جمهور کشورمان ماندگاری نوروز را بر اتصال حقیقت آن و حقیقت آسمان ها و زمین عنوان و تصریح کرد: ارزشهای نوروز، الهی و انسانی است و از آنجا که همه انسانها به دنبال حیات برتر، تعالی، کمال و سعادت بوده و هستند و شوق پرواز به سوی آسمان و گریختن از ظلمت، ظلم، فقر و جهل دارند و به دنبال دنیای مملو از عشق و محبت و پاکی هستند نوروز برای آنها گرامی و عزیز است.

دکتر احمدی نژاد ادامه داد: نوروز واقعی، روزی است که در آن حقوق همه مردم محترم شمرده شده و کرامت آنان حفظ شود، نوروز انسان را به ارزش ها، عشق، دوستی، عدالت و گذشت دعوت می کند و بشارتی بر آن است که بالاخره روزی زندگی سخت و زمستانی بشریت به زندگی پرطراوت بهاری دگرگون خواهد شد.

رییس جمهور کشورمان تاکید کرد: نوروز انسان ها را دعوت به آن می کند که برای رسیدن به دنیای زیبایی که در آن ظلم و تحقیر نباشد باید دربرابر متجاوزان به حقوق انسانی که حلاوت زندگی را از مظلومان گرفته اند، ایستاد.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه همه انسان ها حق دارند، طراوت نوروز را در زندگی خود احساس کنند، خاطر نشان کرد: آن روز که عشق و حلاوت در جهان فراگیر شود، نوروز انسانی طلوع کرده است و در آن روز انسانیت با همه ابعاد خود تجدید حیات می یابد و زورگویی، اشغال، تجاوز، تحقیر و چپاول ثروت ملت ها و هویت و موجودیت آنها از عرصه گیتی محو خواهد شد. در آن روز همه آوارگان به سرزمین های خود باز خواهند گشت و ثروت ها و منابع هیچ ملتی با زور سلاح و سرنیزه غارت نخواهد شد و همه ملت ها در آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکا به حق خود خواهند رسید.

رییس جمهور کشورمان بر فراگیری عدالت، برادری، عشق و پاکی در سراسر عالم در نوروز حقیقی تاکید دوباره کرد و گفت: این وعده خداوند است که در سایه تلاش صالحان و عدالت خواهان بهار انسانیت فرا خواهد رسید و در آن روز صالحان به رهبری صالح کل و انسان کامل، حضرت مهدی(عج) و با یاری حضرت مسیح مدیریت جهانی را بر عهده خواهند گرفت و دیگر ترس و اندوهی در جهان باقی نخواهد ماند و آن روز دیر نخواهد بود و نوروزی که در آن فقط خداوند جهان پرستیده شود فرا خواهد رسید.

دکتر احمدی نژاد در ابتدای سخنان خود با ابراز خوشحالی از اینکه بار دیگر و به یمن گرامی داشت نوروز در کنار برادران خود از کشورهای مختلف در تاجیکستان گرد هم آمده اند نوروز را به همه بشریت و به ویژه ملت های حوزه تمدنی آن شادباش گفت.

در پایان دکتر احمدی نژاد این رباعی رودکی را قرائت کرد.

با آن که دلم از غم هجرت خون است

شادی به غم توام ز غم افزون است

اندیشه کنم هر شب و گویم: یا رب

هجرانش چنین است، وصالش چون است

در اين مراسم همچنين روساي جمهور كشورهاي تاجيكستان ، افغانستان و پاكستان با تبريك نوروز به ملت هاي حوزه تمدني آن و ساير ملت هاي دنيا تبريك گفته و به تشريح سنن و رسوم گرامي داشت نوروز در كشورهاي خود پرداختند .