به گزارش افکارنیوز،

 حامد کرزای رییس جمهور پیشین افغانستان در نشست" مجمع گفت و گوی تهران " که افتتاحیه آن با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان برگزار شد، ضمن تسلیت در خصوص شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی گفت: امروز در حالی به ایران آمدم که یک حادثه تلخ اتفاق افتاده است و مردم افغانستان از این موضوع ناراحت بوده و کنار برادران ایرانی خود هستند.

اخبار سیاسی- رییس جمهور پیشین افغانستان افزود: امیدوار هستیم که دولت آمریکا راه معقولیت را در پیش بگیرد.

کرزای افزود: امیدوارم آمریکا به برجام بازگردد. همچنین امید داریم که اتحادیه اروپا در مشارکت با روسیه و چین اقدامات موثر و گام‌های محکمی بر دارد.

او گفت : افغانستان و ایران از لحاط تاریخ و فرهنگ نزدیکی زیادی به یکدیگر دارند. برادران ما در ایران ۴۰ سال است که مهماندار برادران و خواهران افغان خود بوده  و به آنها  اجازه فراگیری تعلیم و تربیت در داخل کشورمان را داده اند.

این مقام پیشین افغانستان تاکید کرد: امنیت، ثبات و ترقی ما با کوشش و تفاهم و مشارکت  برای صلح و امنیت ایجاد می‌شود. امیدواریم دولت آمریکا راه معقولی را پیش گیرد.

کرزی با اشاره به تلاش روسیه که چندی پیش مجلسی بین افغانی را ایجاد کرد این جلسه را خوب توصیف کرده و خاطرنشان کرد: آمریکا هم در این زمینه تلاش‌هایی انجام و ما از چنین برنامه هایی پشتیبانی می کنیم، اما امیدواریم آنها صداقت خود را از طریق همکاری با دولت افغانستان نشان دهد.

او در پایان گفت: برای منطقه  آرزوی صلح و برادری داشته و  امیدواریم که ایران و همسایگانش در شرایط صلح به همکاری و زندگی ادامه دهند.