به گزارش افکارنیوز،

 حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در مورد خروج نیرو‌های آمریکایی از عراق، اظهار کرد: مصوبه اخیر پارلمان عراق مبنی بر الزام دولت این کشور برای اخراج نیرو‌های تجاوزگر و اشغالگر آمریکا از خاک عراق یک اقدام انقلابی بود که در پاسخ به جنایت اخیر واشنگتن علیه سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی و مجاهد بزرگ عراقی ابو مهدی المهندس صادر شد .

اخبار سیاسیاو افزود: طرح انقلابی پارلمان عراق بعد از عملیاتی شدن بر این نکته تاکید دارد که نیرو‌های آمریکا خاک عراق را ترک کنند. در این صورت جان سربازان آنها حفظ می شود، اما  اگر آمریکایی ها همچنان بخواهند خارج از اراده ملت و دولت عراق در خاک این کشور باقی بمانند، نقض قانون انجام داده اند چراکه این موضوع به عنوان یک هدف مشروع برای ملت عراق تلقی خواهد شد.

هانی زاده تصریح کرد: بعد از ترور دو مجاهد بزرگ حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس، از سوی رهبران عشایر عراق فشار‌های زیادی به مرجعیت این کشور وارد شد. در واقع عشایر فرات میانه و جنوب عراق از مرجعیت خواستند که حکم فتوای جهاد علیه نیرو‌های آمریکایی را صادر کنند.

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: به هر حال مصوبه پارلمان عراق مصوبه ای کاملا سرنوشت ساز است، اگر نیرو‌های آمریکایی همچنان بخواهند در خاک عراق باقی بمانند، ممکن است که عشایر عراق به صورت خود جوش به تقابل با نیرو‌های آمریکایی بپردازند و این یک نوع جهاد خود خواسته عشایر خواهد بود که در مقابل نیرو‌های آمریکایی قرار خواهند گرفت.

او با بیان اینکه آمریکا دچار سردرگمی شده است، تاکید کرد: ترامپ هیچ گونه شناختی از بافت اجتماعی عراق ندارد چرا که می گوید در صورت خارج کردن نیروهای نظامی آمریکا از عراق، تحریم‌هایی علیه آنها اعمال خواهد کرد، اما این نقض آشکار قوانین بین المللی است چراکه بر اساس مصوبه پارلمان عراق  نیروهای آمریکایی باید خاک عراق را ترک کنند.

هانی زاده با بیان اینکه هیچ گاه ملت عراق دعوت نامه‌ای برای حضور نیرو‌های آمریکایی در کشورشان ارسال نکرده اند، گفت: حضور نیرو‌های آمریکا در عراق منجر به بحران‌های شدیدی در این کشور شده لذا باید این نیرو‌ها در یک فرآیند زمانی مشخصی خاک عراق را ترک کنند در غیر این صورت مرجعیت و عشایر عراق جهاد خود را علیه نیرو‌های آمریکایی آغاز خواهند کرد و کشتار شدیدی علیه  آنها آغاز خواهد شد.

کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: رئیس جمهور آمریکا باید سریعا در خصوص خروج نیرو‌های خود از خاک عراق تصمیم گیری کند و از تهدید کردن مردم عراق خودداری کنند.

او اضافه کرد:دولت آمریکا به خوبی آگاه است که اگر نیرو‌های خود را از عراق خارج نکند با توجه به خشم عمومی ملت عراق نیروهایشان دچار آسیب جدی می شود، بنابراین باید خاک این کشور را ترک کنند، اما از آن جایی که تعامل ترامپ تعاملی تاجرمآبانه است اعلام کرده که مردم و دولت عراق باید هزینه حضور نیرو‌های آمریکایی را پرداخت کنند و این بدان معناست که ترامپ شناخت دقیقی از عراق ندارد.

هانی زاده ادامه داد: رئیس جمهور آمریکا همه مسائل را به مالی و تجاری ربط می‌دهد، به همین دلیل نمی‌تواند تصمیم عاقلانه‌ای اتخاذ کند، ولی در هر صورت نیرو‌های آمریکایی باید خاک عراق ترک کنند در غیر این صورت حملات متوالی و گسترده ای علیه نیروهایشان در آینده آغاز خواهد شد.

گفتنی است؛ طرحی که در پارلمان عراق روز یکشنبه تصویب شد، بر لزوم اقدام دولت برای پایان دادن به حضور نیرو‌های آمریکایی در عراق تاکید می‌کند. پارلمان عراق خواستار اقدام برای پایان دادن به حضور تمام نیرو‌های خارجی در خاک عراق، لغو درخواست کمک از ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش، منع استفاده نیرو‌های خارجی از حریم هوایی عراق به هر دلیلی، شکایت از آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز انحصار تسلیحات در دست دولت عراق شد.