به گزارش افکارنیوز،

  سیدرضا صدر الحسینی کارشناس مسائل غرب آسیا و محمدی تحلیلگر مسائل سیاسی امشب ۱۸ دی‌ماه با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی ابعاد پاسخ ایران در ترور سردار سلیمانی پرداختند.

اخبار سیاسی- صدر الحسینی کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه ایالات متحده آمریکا در حال فرو ریختن است گفت: بعد از جنگ جهانی دوم هیچ پایگاه آمریکا به طور مستقیم مورد حمله قرار نگرفته بود به طوری که در دکترین دفاعی آمریکا بر پاسخ صریح و قاطع تاکید شده، اما پاسخ صریح و قاطعی را بعد از ساقط کردن پهپاد فوق سری آمریکا دریافت نکردیم.

او با اشاره به اینکه ما عراق زمان صدام و یا لیبی زمان قذافی نیستیم ادامه داد: آمریکایی‌ها امروزه با مجموعه مقتدری روبه‌رو هستند لذا جبهه متحدی به نام جبهه مقاومت ایجاد شده و آمریکا به خوبی این موضوع را درک کرده است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا خطاب به کشور‌هایی که در سرزمین آن‌ها پایگاه آمریکا وجود دارد گفت: اگر از سرزمین آن‌ها خطری بر علیه ما وارد شود آنجا را سرزمین دشمن می‌دانیم، امروزه آمریکا شیر بی یال و دم است.

صدر الحسینی با اشاره به اقدام خبیثانه آمریکا افزود: آمریکا متوجه شده است که قوه عاقله و مقتدری همراه با برنامه این اقدام را انجام داده است به طوری که شناسایی، طرح ریزی و عملیات عین الاسد در تاریخ عملیات‌های دنیا باید تدریس شود. 

او با اشاره به اشراف اطلاعاتی، طرح ریزی دقیق و عملیات حرفه‌ای سپاه پاسداران گفت: جبهه مقاومت مقتدر شده است،۲۰ ساعت زمان گذشته، اما آمریکا جرات اقدام متقابل را نمی‌کند به طوری که به آن‌ها هنوز چیزی ابلاغ نشده است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه پایگاه عین الاسد پایگاهی بسیار مهم و دارای اهمیت ویژه برای آمریکایی‌ها بود عنوان کرد: این پایگاه دومین پایگاه بزرگ در عراق و اولین پایگاه پشتیبانی برای عراق و سوریه محسوب می شود، آمرزکا مبلغ قابل توجهی را برای اسکان حداقل ۵ هزار نفر از نیروهای خود هزینه کرده بود و در این شرایط حدود ۴۰۰۰ نفر نیروی آمریکایی در آنجا بودند لذا اشراف اطلاعاتی در مرز بوکمال و مناطقی از سوریه داشتند ، تعدادی قابل توجهی هواپیما، هلیکوپتر و ماشین آلات سنگی در این پایگاه قرار داشت و مهم‌ترین پایگاه پشتیبانی برای آمریکایی‌ها محسوب می شد.

او ادامه داد: در سال گذشته میلادی ترامپ و همسرش در این پایگاه حاضر شدند، در این پایگاه ترامپ با نیروهایش دیدار داشت و دو ماه پیش معاون ترامپ و همسرش در این پایگاه حضور دیافتند در حقیقت به نظر می رسد عین الاسد قلعه مستحکمی برای آمریکایی‌ها بود و آنها تصور می کردند اگر از همه نقاط مختلف عراق جابجایی داشته باشند از این مرکز و از این پایگاه جابه جا نخواهد شد.

صدرالحسینی با بیان اینکه از این منطقه چند بار به نیروهای حشدالشعبی حمله شده بود گفت: حملاتی که در منطقه قائم سوریه صورت گرفت از این پایگاه بود داعش از این پایگاه در زمانی که تحت محاصره نیروهای نظامی عراق قرار می‌گرفتند توسط آمریکایی‌ها جابجا می‌شدند و نیروهای عراقی مورد حمله قرار می‌گرفتند، گذر گاهی در کنار این پایگاه وجود دارد که مرکز اسکان داعش است اینجا محل بسیار امنی برای نیروهای آمریکایی و نیروهای واسطه آنها بود.

او با اشاره به اینکه آمریکایی ها نباید این موضوع را فراموش کنند افزود : آمریکایی‌ها قانونی دارند که باید در قبال کشته شدن نیروهایشان اقدام مقابله به مثل کنند زیرا ترامپ توان مقابله را ندارد و اصل موضوع را منکرشده است، ۸۰ نفر در برآورد اولیه کشته و مجروح شدند، قبل از طلوع آفتاب محل هایی که در آنجا زندگی می کردند وقتی هلیکوپتر ها پرواز می کردند متوجه شدند که این هلیکوپتر ها مملو از افراد است و از راه دور و نزدیک فیلم هایی گرفته شده است، همچنین تعداد قابل توجهی از دستگاه های پشتیبانی کننده، ماشین آلات سنگین و غیره آسیب های جدی دیدند ، آمریکایی‌ها فعلاً این موضوع را منتفی کرده اند ، شبکه الاحد بعد از ساعت ۸ اعلام کرد مجروحین این حادثه به رژیم صهیونیستی منتقل شده است.

صدرالحسینی با اشاره به اینکه این پایگاه بسیار بزرگ بود و محوطه پیرامون آن اجازه تردد افراد غیر مجوزدار را نمی داد اظهار داشت: آمریکایی ها به راحتی می توانند ادعا کنند که کسی کشته نشده اما بومی ها فیلم ها و عکس هایی را گرفته اند که نشان از ضربه سنگینی بر آنها می دهد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: امروز مقام معظم رهبری فرمودند این حمله سیلی بود که جوانان غیور و مجاهد ما به آمریکایی‌ها زدند ، مردم مطالبات خود را در این رابطه باید داشته باشند که مطالبه اصلی خروج آمریکا از منطقه است، مقامات مسئول و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این رابطه تصمیماتی را اتخاذ خواهند کرد نباید در دام عملیات رسانه‌ای آمریکایی‌ها و ناتو بیفتیم.

او با اشاره به اینکه آمریکا باید از این منطقه خارج شود گفت: سردارسلیمانی چندین بار در فرمایشات خود این نکته را گفته بودند، خون این شهدا و جوشش خون در اتفاقی بود که در عراق افتاد یعنی در پارلمان عراق موضوع مصوبه خروج آمریکایی‌ها مطرح بود و کمتر از ۶۲ نفر حاضر شده بودند که به آن رأی بدهند اما پس از شهادت فرماندهان مقاومت با اکثریت آرا موضوع به تصویب رسید و بلافاصله موضوع به سفیر واشنگتن در بغداد ابلاغ شد، اولین گام در راستای شکوفایی خون شهدا خارج شدن آمریکایی‌ها از عراق است.

محمدی بختیاری کارشناس حوزه دفاعی در ادامه برنامه با اشاره به اینکه آنچه در عملیات موسوم به سردار سلیمانی به چشم می خورد؛ غلبه موشک های ایرانی به پدافند هوایی پاتریوت آمریکایی است عنوان کرد: در تصاویر ماهواره ای این گونه مشاهده می شود که این پایگاه تا سه روز قبل از پدافند هوایی پاتریوت فعال بوده و اصابت موشک های ایرانی را می توان به ویژگی های موشکی ایران نسبت داد.

بختیاری دیگر کارشناس مسائل پدافندی با اشاره به اینکه در این عملیات از موشک های قیام و فاتح ٣١٣ استفاده شده است ادامه داد : موشک فاتح ٣١٣ حدود ۵٠٠ کیلومتر برد و ۴٠٠ کیلوگرم وزن سر موشکی دارد و برای اولین بار مورد استفاده قرار می گیرد.

او با اشاره به اینکه موشک قیام هم موشک بالستیک محسوب می شود و حدود ١١ متر طول و بیش از ۶ تن وزن دارد، افزود: موشک قیام از سامانه مختل کننده رادار برخوردار است و به همین دلیل موفق به ایجاد اختلال در پدافند هوایی پاتریوت آمریکا در پایگاه عین الاسد شده است.

هادی محمدی تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه پایگاه عین الاسد از دو ویژگی خاص از جمله وجود پایگاه فرماندهی اصلی آمریکا در سطح عراق و سوریه و همچنین محلی برای نگهداری سران داعش و چتری حمایتی برای چند هزار جوان عشایر به منظور ناامن سازی عراق برخوردار بود خاطرنشان کرد: آمریکایی ها سردار سلیمانی را عامل شکست خود در عراق می دانستند و احساس می کردند سردار سلیمانی مانعی برای ایجاد یک نظم و چارچوب آمریکایی در منطقه از سوی آمریکایی ها است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی بیان کرد: ترامپ نمی تواند در مقابل ایران ایستادگی کند لذا می خواهد یک بار دیگر بازماندگان داعش را فعال کند اما بصیرت و قیام مردم ایران در مقابل شهادت سردار سلیمانی نشان دهنده آن است که مردم ایران آمریکایی ها را در عراق هم ایمن نمی گذارند.

او با اشاره به اینکه در قبال مصوبه پارلمان عراق ترامپ آشفتگی خود را نشان داد گفت: او می گوید اگر قرار باشد که از عراق برویم باید پول پایگاه هایمان را بدهید و همچنین ما شما را تحریم خواهیم کرد که بدتر از ایران خواهد بود .

محمدی با اشاره به اینکه دستور کار اول گروه‌های مقاومت در عراق است افزود: حسن سید نصرالله در سخنرانی خود به مناسبت شهادت سردار سلیمانی و ابوالمهدی مهندس اعلام کرد سر ترامپ به کفش سلیمانی نمی ارزد، میلیون ها آدم به عشق این شخصیت در مراسم تشییع حضور یافتند.

این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به اینکه آمریکا باید از منطقه خارج شود ادامه داد: اقتدار حزب الله بالای سر مقامات رژیم صهیونیستی است ،نتانیاهو می‌گوید ما هیچ نقشی در این موضوع نداشتیم و ما را قاطی این کار نکنید ، رژیم‌صهیونیستی که برای همه عربده می‌کشد از ترس پاسخ مقاومت در غزه و در منطقه جولان به جایی رسیده است که می گوید ما را وارد این مسئله نکنید، کشورهای عربی هم به ترامپ پیغام دادند که اگر می خواهید با ایران برخورد کنید اولین قربانی ما هستیم و این موضوع شوخی نیست.