به گزارش افکارنیوز،

 سید رضا قزوینی الغرابی روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل عراق درباره خروج نیرو‌های آمریکا از عراق به دنبال تحولات اخبر، اظهار کرد:  دولت عراق  برای پایان دادن به حضور نیرو‌های بیگانه به خصوص آمریکایی‌ها طرحی را در مجلس این کشور تصویب کرد که هرچند الزام آور نیست، اما توپ را به زمین دولت عراق می‌اندازد.

اخبار سیاسیاو افزود:  فضای ضد آمریکایی موجود در عراق به واسطه  حملات چند روز اخیر آمریکا به مواضع حشدالشعبی در الانبار و اقدام تروریستی فرودگاه بغداد که منجر به شهادت سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس، ملتهب تر شده است و بعضی از جریان‌های سیاسی این کشور هم با این فضای حاکم علیه بیگانگان همراه شده اند.

قزوینی الغرابی با اشاره به فضای ضد آمریکایی به وجود آمده در منطقه ، ادامه داد:  پارلمان عراق که از مدت‌ها قبل به دنبال تصویب مصوبه ای برای خروج آمریکایی ها از خاک عراق بود به دلیل کارشکنی واشنگتن، با تاخیر روبرو می شدند اما در نهایت این اتفاق افتاد.

تحلیلگر مسائل عراق  تصریح کرد: به نظر می‌رسد که دولت عراق هم به طور جدی  موضوع اخراج نیروهای نظامی آمریکا از کشورشان را دنبال می‌کند. برای اثبات این امر می توان به حضور خود عادل عبدالمهدی نخست وزیرعراق در جلسه پارلمان اشاره کرد که به منظور تصمیم گیری برای  ادامه حضور آمریکایی ها در عراق به مجلس این کشور رفته بود.

اوافزود: واشنگتن در قبال موضع اخیر عراقی ها برای اخراج نیروهای نظامی آمریکا، احساس خطر کردند، چراکه ازهمان زمان تصویب این طرح در پارلمان عراق را  تهدید‌ها و فشار‌ی  علیه دولت خود به شمار می آورند.