به گزارش افکارنیوز،

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از برخی منابع دولتی و نظامی آمریکا اعلام کرد آمریکا ۱۸ ماه برای ترور سردار سلیمانی برنامه ریزی کرده بود.

اخبار سیاسی - در این گزارش آمده است: در پی یک هفته پر تنش میان ایران و آمریکا، اسناد جدید نشان می‌دهد پنتاگون ۱۸ ماه بطور محرمانه در حال بررسی هدف قرار دادن سردار قاسم سلیمانی پیش از تصمیم گیری در خصوص به انجام رساندن این حمله هوایی بوده است.

در این گزارش ادعا شده است: در حالی که تنش‌ها میان دو کشور بالا گرفته بود، آمریکا فهرستی از اهداف را در صورت هرگونه حمله ایران تهیه کرده بود. زمانی که یک پیمانکار آمریکایی در حمله راکتی به پایگاه نظامی K۱ در کرکوک عراق کشته شده، واشنگتن آماده بود تا دست به اقدام بزند.

طبق گزارش نیویورک تایمز که بر اساس مصاحبه با ده‌ها نفر از مقامات دولتی و نظامی دولت ترامپ آماده شده است، ماه‌ها پس از تعقیب [سردار] سلیمانی، طرح حمله هوایی به او در تاریخ سوم ژانویه ۲۰۲۰ اجرایی شد؛ اقدامی که آمریکا را تا آستانه جنگ کشاند.

در ادامه این گزارش همچنین آمده است: در تاریخ ۳۱ دسامبر زمانی که سفارت آمریکا در بغداد از سوی معترضان هوادار ایران هدف حمله قرار گرفت، یک یادداشت فوق محرمانه که از سوی رابرت سی اوبراین (مشاور امنیت ملی آمریکا) به امضا رسیده و در آن اهداف احتمالی لیست شده بود، میان مقامات دفاعی آمریکا دست به دست می‌شد.

جنجال آمیز‌ترین بخش این یادداشت، هدف قرار دادن مقامات بلندرتبه ایران با حمله نظامی بود. در این لیست نام شماری افراد از جمله سردار سلیمانی آمده بود.

اما بخش‌های دیگر این فهرست، هدف قرار دادن تأسیسات انرژی ایران و یک کشتی سپاه پاسداران ایران بود. در حالی که [سردار] سلیمانی مدتی تحت نظر آمریکا بود، نظارت بر این سردار در سایه، در ماه مه افزایش یافت. 

در ادامه این گزارش آمده: در ماه سپتامبر «فرماندهی مرکزی آمریکا» و «فرماندهی مشترک عملیات ویژه آمریکا» به منظور برنامه ریزی برای یک عملیات احتمالی علیه او (سردار سلیمانی) وارد عمل شده و هدف قرار دادن وی را در سوریه و عراق مورد بررسی قرار دادند. به همین منظور، طبق اعلام یکی از مقامات آمریکا، مأموران (جاسوسان) استخدام شده در سوریه و عراق، تحرکات [سردار] سلیمانی را گزارش می‌کردند. مقامات آمریکایی ماه‌ها هدف قرار دادن سردار سلیمانی را مورد بررسی قرار دادند. طبق اعلام این مقامات، هدف قرار دادن [سردار] سلیمانی در ایران بسیار بسیار پرچالش می‌بود، از همین رو هدف قرار دادن او در سوریه و یا عراق مورد مناقشه و بررسی قرار گرفت.

در روز سال نوی میلادی، [سردار] سلیمانی به دمشق پرواز کرد و سپس از آنجا با خودرو به منظور دیدار با «سید حسن نصرالله» با خودرو به لبنان منتقل شد. [سید حسن] نصرالله به او هشدار داد رسانه‌های خبری آمریکا در حال تمرکز بر او و انتشار تصویر او هستند و این نشان از آمادگی سیاسی و رسانه‌ای برای ترور وی دارد.

به نوشته نیویورک تایمز، سردار سلیمانی در واکنش به سخنان دبیرکل حزب الله، لبخندی زده و گفته است آرزو دارد به شهادت برسد و از سید حسن نصرالله خواسته بود تا برای این آرزویش دعا کند.

نیویورک تایمز همچنین نوشت: ترامپ با این گزینه که [سردار] سلیمانی را هدف قرار دهد موافقت کرد و بطور کلی، توافقی میان مشاوران ارشد وی در این خصوص وجود داشت. با این حال، برخی مقامات پنتاگون شگفت زده شده بودند که رئیس جمهور، شدیدترین گزینه را انتخاب کرده است.

سرانجام آن‌ها سردار سلیمانی را در سوم ژانویه و پس از آنکه او از پرواز شماره ۶Q۵۰۱ شام وینگز ایرلاینز (از دمشق به مقصد بغداد) پیاده شد، هدف قرار دادند.

بامداد روز چهارشنبه گذشته روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای از حملات سنگین موشکی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دو پایگاه آمریکایی در عراق در انتقام ترور ناجوانمردانه سردار «قاسم سلیمانی» و یارانش خبر داد.