به گزارش افکارنیوز،

 عماد خمیس نخست وزیر سوریه که به منظور شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری اسلامی ایران در تهران به سر می‌برد با دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و درباره آخرین تحولات منطقه و مناسبات میان دو کشور گفت وگو کرد.

اخبار سیاسی- در این دیدار شمخانی با اشاره به تداوم تلاش همه جانبه برای آزاد سازی مناطق تحت اشغال تروریست‌ها به منظور بازگرداندن امنیت و آرامش به سوریه بر پیگیری هم زمان مسیر گفتگو‌های سوری- سوری برای دستیابی به وفاق ملی تاکید کرد.

مقام عالی هماهنگ کننده اقدامات سیاسی، نظامی و امنیتی میان ایران، روسیه و سوریه با اشاره به ضرورت تداوم مبارزه بی امان علیه تروریسم تکفیری گفت: متاسفانه کشور‌های غربی و آمریکا به جای مبارزه با عناصر تروریستی اقدامات مشکوکی را در مسیر تثبیت تروریسم و ناامنی در منطقه صورت می‌دهند که آثار زیانبار آن موجب گسترش تروریسم در جهان خواهد شد.

شمخانی گفت؛ اگر طرف‌های مقابل به پشتیبانی‌های مالی، فنی و تسلیحاتی از عناصر تروریستی خاتمه دهند، طی زمان کوتاهی آرامش به منطقه و به تبع آن کشور‌های اروپایی نیز بازخواهد گشت و به جای سیل آوارگان، خشونت و تخریب میراث جهانی شاهد استقرار امنیت و دستیابی به آرمان محو کامل تروریسم خواهیم بود.

او کشتار شمار زیادی از غیرنظامیان در استان رقه در بمباران‌های مختلف هواپیما‌های آمریکایی و یا استفاده از سلاح‌های ممنوعه در این حملات را نوعی نسل کشی و مصداقی بارز از نقض حقوق بشر و نبود پایبندی به موازین انسانی توسط ارتش آمریکا دانست.

امیر دریابان شمخانی افزود: موفقیت‌های چشمگیر مردم، دولت و نیرو‌های امنیتی سوریه در مقابله با تروریسم نشان دهنده عزم راسخ و ایستادگی آن‌ها در برابر توطئه‌های داخلی و خارجی است و با پیروزی قاطع و نهائی همراه خواهد شد.

او ضمن محکوم کردن جنایت‌های رژیم صهیونیستی به منظور سرکوب مسلمانان و ساکنان شهر بیت المقدس تصریح کرد؛ رژیم صهیونیستی در سایه اختلافات و بحران امنیتی منطقه درحال گسترش سرکوب‌ها و تثبیت پروژه فلسطین زدایی است که ضروری است با واکنش قاطعی از سوی کشور‌های اسلامی روبرو شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت؛ جمهوری اسلامی ایران در کنار سوریه ایستاده است و به حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خود تا پایان یافتن بحران امنیتی در این کشور ادامه خواهد داد.

عماد خمیس نخست وزیر سوریه نیز در این دیدار با ارائه توضیحاتی از آخرین تحولات و پیشرفت‌های این کشور در عرصه‌های مختلف از جمله پیشروی‌ها در نبرد با گروه‌های تکفیری، پیگیری مسیر سیاسی برای عبور از بحران را یکی از گزینه‌های مهم دانست و افزود؛ دولت سوریه همواره با مخالفان غیر مسلح که به حفظ یکپارچگی کشور علاقه‌مند هستند به گفتگو پرداخته است.

او با تقدیر از حمایت‌های گسترده جمهوری اسلامی ایران از مردم و دولت سوریه، دستیابی به راه حل پایدار و ایجاد صلح و امنیت را منوط به تغییر رویکرد برخی کشور‌ها در حمایت از تروریسم و مقابله واقعی و غیر تبلیغاتی با داعش، جبهه النصره و سایر گروه‌های مرتبط با آنها دانست.