به گزارش افکارنیوز،

 «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) تصریح کرد که اقدام ترور سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تخطی از تمامی مرزهای قانونی و انسانی بود.

اخبار سیاسی- وزیر امور خارجه روسیه ضمن تأکید بر اینکه کشورش قصد مداخله در روابط میان آمریکا و ایران را ندارد، گفت: «روسیه از ایران و آمریکا تقاضا دارد که تمامی مشکلات خود را از طریق گفت‌وگو رفع کنند».

*اگر ایران و آمریکا بخواهند، مسکو حاضر به میانجیگری است

بنا به گزارش خبرگزاری اینترفکس روسیه، لاوروف در کنفرانس خبری خود همچنین تأکید کرد در صورتیکه آمریکا و ایران تمایل به گفت‌و‌گو داشته باشند، مسکو آمادگی دارد به تهران و ایالات متحده آمریکا برای آغاز گفت‌وگو کمک کند.

این دیپلمات روس ادامه داد: «ما از ایالات متحده و ایران می‌خواهیم تا خویشتنداری در پیش بگیرند و تمامی مشکلات را از طریق گفت‌وگو رفع کنند».

لاوروف در خصوص تمایل مسکو برای رفع تنش‌ها در غرب آسیا گفت: «بسیاری تلاش کرده‌اند و همچنان به تلاش برای تسهیل آغاز ارتباطات میان ایالات متحده و ایران برای کاهش تنش‌ها ادامه می‌دهند. اگر طرفین (ایران و آمریکا) به این امر (گفت‌وگو) تمایل واقعی نشان دهند، خود ما (روسیه) نیز آمادگی ارائه کمک در این زمینه را داریم».

این مقام روس علیرغم تأکید بر اینکه مسکو تمایلی به دخالت در روابط میان ایران و آمریکا را ندارد، گفت که مسکو صرفنظر از آنکه تنش‌ها از سوی چه گروهی باشد، به هرحال مخالف تشدید تنش‌ها در منطقه خلیج‌فارس است.

*خطوط هوایی آئروفلوت مستقلاً تصمیم به انتقال پروازها به تهران در هنگام روز شده است

وی در بخش بعدی سخنان خود به تصمیم خطوط هوایی «آئروفلوت» (Aeroflot ) برای انجام پروازها به تهران تنها در ساعات روز گفت که این یک تصمیم مستقل بوده که این خطوط هوایی اتخاذ کرده است و ارتباطی به  دولت یا وزارت خارجه روسیه ندارد.

لاوروف در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری «تاس» در این خصوص گفت: «آئروفلوت به طور مستقل تصمیم به انتقال پروازها به ایران در هنگام روز گرفته است و بنابراین هیچ چیز محرمانه‌ای در این زمینه وجود ندارد».

*مذاکرات لیبی نتیجه‌بخش نبود، به تلاش‌ها ادامه می‌دهیم

وزیر خارجه روسیه در بخشی از کنفرانس خبری خود به مذاکرات مسکو در خصوص لیبی اشاره کرد و گفت که نتیجه نهایی در خصوص حل و فصل مسئله لیبی در مذاکرات مسکو حاصل نشد اما تلاش‌ها در زمینه رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دارد.

لاوروف ضمن تأکید بر اینکه مسکو پیشنهاد داده است برای رسیدن به راه‌حلی در خصوص لیبی، اقدامات بازیگران کلیدی را گردهم جمع‌آوری کنند، گفت: «ما به تلاش‌ها در این مسیر تا حصول نتیجه نهایی ادامه می‌دهیم».

وزارت خارجه روسیه امروز اعلام کرده بود که خلیفه حفتر فرمانده نیروهای شرق لیبی که گفته شده بود برای مذاکرات آتش بس با دولت وفاق ملی (در غرب) این کشور به مسکو رفته، بدون امضای توافق این کشور را ترک کرده است. 

لاوروف تصریح کرد: « ما خواستار گردآوری و کنار هم قرار دادن تمامی تلاش‌های کشورهای اروپایی از جمله، آلمان، فرانسه، ایتالیا، تلاش‌های کشورهای همسایه لیبی از جمله الجزایر، مصر و امارات عربی متحده، ترکیه، قطر و فدراسیون روسیه هستیم تا همگی در یک جهت پیش برویم و تمامی احزاب لیبی را ترغیب به توافق کنیم و نمی‌خواهیم همه امور با توسل به زور پیش برود».

لاوروف در خصوص نقل مکان شبه‌نظامیان و گروههای افراطی از ادلب به لیبی گفت که این گروهها برای ثبات‌زدایی در این کشور شمال آفریقا به لیبی رفته‌اند.

*تروریست‌ها برای  ثبات‌زدایی از ادلب به لیبی در حال حرکت هستند

وی در این خصوص توضیح داد: «کانون باقیمانده فعالیت‌های تروریستی در وهله اول ادلب است که در آنجا، گروههای افراطی به تدریج در حال از دست دادن جایگاههای خود هستند اما متأسفانه، اگر بخواهیم درباره ارتباط بین سوریه و لیبی صحبت کنیم، آنها [تروریست‌ها] تا حد زیادی در حال حرکت به سمت لیبی هستند تا بر تنش‌های این کشور بیافزایند».

*توافق سریلانکا و روسیه برای افزایش همکاری هسته‌ای

وزیر خارجه روسیه همچنین به بحث همکاری مسکو و سریلانکا در خصوص انرژی هسته‌ای اشاره کرد و گفت که دو کشور آماده‌سازی توافقات در خصوص همکاری در زمینه انرژی هسته‌ای را تسریع می‌بخشند.

وی بعد از گفت‌وگو با »دینش گوناواردینا» وزیر خارجه سریلانکا گفت: «ما توافق کردیم که آماده‌سازی شماری از اسناد جدید از جمله در زمینه‌ استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی و امور گمرکی و شمار دیگری از مسائل را تسریع ببخشیم».

وی همچنین ادامه داد: «ما همچنین در زمینه اقدامات بیشتری برای افزایش حجم تبادلات تجاری از 400 میلیون دلار به 700 میلیون دلار در سال توافق کردیم».