به گزارش افکارنیوز، گزیده ای از صحبت های معاون اجرایی رییس جمهور را در گفتگو با ویژنامه نوروزی خراسان می خوانیم.

به عنوان یکی از افراد عالی رتبه دولت نظرتان در مورد منشور اصولگرایی چیست؟
درباره این موضوع گذرا خوانده ام بگذار یکبار دقیق بخوانم بعد در مورد بند بند ان توضیح می دهم اما از نظر شخص من هر کسی که مملکت، نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه را قبول دارد مورد احترام است. هر کسی این اعتقاد را داشته باشد در حلقه داخلی کشور هست و در مقابل هر کسی با هر منطقی بیاید کشورش را زیر سوال ببرد، تخریب کند، اتهام بزند حال از هر گروهی باشد کارش کاملا خبط است.

با این تعریف یعنی مصادیق اصولگرایی را گسترده تر می بینید؟

بله ما اصلا نباید محدود کنیم ما قصه عاشورا را داریم در عاشورا خیلی ها عزاداری عاشقانه دارند و اقعا عاشقانه برای سیدالشهدا عزاداری می کنند من می توانم برای اینها مرز قایل شوم باتوجه به این تفکر من سوال دارم من بارها گفته ام وقتی سیدالشهدا گفت به من کمک کنید حر به او کمک کرد. حر تا پیش از عاشورا سرلشکر یزید بود خیلی ها هم در کوفه ادعا داشتند که یار حسین علیه اسلام هستند ما نمونه های بسیاری هم در زمان جنگ داشتیم یکی از نزدیکانم یکی از فرماندهان ارتش تعریف می کرد که او در زمان شاه یک افسر معمولی بود کسی که همین الان تابلویش سر در یکی از خیابان های تهران است همین فرد بعداز انقلاب متحول شد. وقتی در زمان جنگ دخترش فوت کرد و به او خبر دادند گفت من نمی آیم این رزمندگان هم بچه های من هستند بعد ما اینها را خط بزنیم. بگوییم چون ریش و سبیل ندارد

که از قضا این فرمانده هم نداشت از صحنه پاکش کنیم؟

به اعتقاد من ما نمی توانیم کسی که ایران، نظام و ولایت فقیه و قانون اساسی و دین را قبول دارد و به کشورش اعتقاد دارد را کنار بگذارم و بگویم تو توی این گروه نیستی باید مرز را باز کنیم حساب و کتاب خدای بالای سر فرق دارد. به این دلیل می گویم که سیاست ما عین دیانت ما هست.

امام اگر می خواست با همان روشهای سیاسی انقلاب کند که این گونه نمی شد. امام جامعه را باز کرد خیلی از کسانی که در تظاهرات قبل از انقلاب شرکت می کردند. جوان هایی بودند سرکوچه می ایستادند اما انقلاب که شد از این رو به ان رو شدند ان وقت من اینگونه افراد را که جانش را کف دستش گذاشته کنار بگذارم بعد هم بگویم من مسلمانم اصولگرا هستم اما به مردم تهمت بزنم، غیبت کنم و بگویم من خوبم بقیه بد هستند این طور نمی شود که … میراثفرهنگی هم یعنی همین ما دنبال همین هستیم منشور کوروش هم همین را می گوید عده ای می گویند ما دنبال ناسیونالیسم هستیم. ناسیونالیسم چیست؟ ناسیونالیسم مرد! ما دنبال نخبه گرایی می رویم ما می گوییم نخبه گرایی ایران ما می گوییم ایران و ایرانی نخبه است، نخبه بودن شاخص دارد که یکی منشور است منشور کورش نشان می دهد که ما در طول تاریخ نخبه بوده ایم همین ایده ای که برده داری را در دو هزار و اندی سال پیش لغو کند هنر است ان هم در شرایطی که برده داری امر عادی در جهان بوده است ما اصلا به دنبال ناسیونالیسم نیستیم ما به دنبال نخبه گرایی و واقعیت های انسانی هستیم جامعه ما به دنبال این موضوع است. مباحثاصلی جامعه این موضوع است که مردم اعتقاد به یک شخص دارند که سالم باشد، مردم عاشق رهبری هستند حال ما برای اینها مرز بکشیم؟ در همین ماجرای ۹ دی ما خودمان گروه راهپیمایی راه انداخته بودیم خودم هم صف اول بودم همه کارمندان هم امدند عاشقانه هم امدند وقتی که روسای سازمان جلوی صف بودند کارکنان هم پشت ما آمدند حالا ما جار بزنیم که این کارها را کرده ایم؟ ما این کارها را برای کس دیگری می کنیم. این اعتقاد قلبی من است من اعتقاد به چاپلوسی ندارم مهم نیست بعضی باور کنند یا نکنند. من اعتقاد دارم جامعه را باید وسیع تر ببینیم وهمه را به صحنه بیاوریم اقای احمدی نژاد را ببینیم که وقتی به سفر استانی می رود چه جمعیتی از ان استقبال می کند ببینیم و درس بگیریم.

آیا این نظرات را به صورت مشورت یا هر راه دیگری هم منتقل کرده اید؟
این حرفها اظهر من الشمس است. حال من یک سوال جدی از شما دارم وقتی اقای احمدی نژاد به سفر استانی می رود چه کسی به استقبال او می رود؟

از همه گروه ها هستند؟
این خوب است و جاذبه هم همین است ما اعتقاد داریم امام زمان می اید و وقتی ندا می دهد همه دور او جمع می شوند مثل امام حسین علیه السلام. شما روز عاشورا را ملاک بگذارید در خیابان می بینید خانمی حجاب زیادی ندارد ولی شربت درست کرده و نذری می دهد ما با اینها نمیتوانیم بازی کنیم.
این ها اعتقاد مردم است نمی توان بر روی انها خط کشید. من نباید جای خدا باشم تصمیم بگیرم خدا خودش مدیریت می کند. من دیدم افرادی را که گاهی به او ایراد گرفته اند اما همین شخص به صورت پنهانی به دیگران کمک می کند و خیرات می دهد.
همه حرف من این است تمام مردم و جوانان و همه کسانی که صادق هستند جلو بیایند مگر اینکه بخواهیم حزب یا گروه سیاسی درست کنیم به نظرم در ایران هیچ وقت احزاب جواب نمی دهند.