اخبار سیاسی-  از روی که برجام امضا شد هیچ دستاورد آنچنانی برای ایران نداشت، ایران به تمام تعهدات خود عمل کرد اما در مقابل آمریکایی ها خیلی سریع توسط ترامپ برجام را پاره کردند و اروپایی ها با نگاه کاسبکارانه نه تنها تعهدات خود را اجرایی نکردند که هر روز به بهانه های مختلف به دنبال خریدن زمان از ایران بودند.

به گزارش افکارنیوز، علاءالدین بروجردی  در واکنش به مکانیسم ماشه که توسط اروپایی ها مطرح شده بیان داشت: اروپا در مورد عدم اجرای تعهدات برجامی متهم ردیف دو است. بعد از خروج آمریکا از  برجام آمریکایی‌ها با فشار به کشور اروپایی مانع از انجام تعهدات این کشورها در ارتباط با توافق هسته‌ای هستند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این امر تخلف آشکار و نشان دهنده ضعف کشورهای اروپایی و فشار پذیری آنها از آمریکا است بنابراین آنها باید پاسخگوی جامعه بین‌المللی باشند زیرا ایران به تعهدات خود در برجام پیوسته عمل نموده است.

وی افزود: این مسیر مانند جاده دوطرفه است. به همین جهت جمهوری اسلامی ایران تصمیم به کاهش تعهدات گام به گام گرفت که کاملا منطقی است. اروپایی‌ها اگر نگران هستند به جای استفاده از مکانیسم ماشه به تعهدات خود عمل کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران قطعا در هر شرایطی بر اساس منافع ملی خود عمل می‌کنند و تسلیم تهدید اروپایی‌ها نمی‌شود.

حشمت الله فلاحت پیشه دیگر نماینده مجلس نیز با بیان اینکه به هر میزان که کشورهای غربی به زبان دیپلماسی لطمه بزنند به همان میزان زبان دیگری در ایران حاکم می شود، گفت: خیانت های کشورهای غربی به ویژه بعد از برجام به دیپلماسی و در پیش گرفتن موضع خنثی یا دوگانه به تبعیت از آمریکا بعد از نقض برجام، فضا را به سمتی پیش برد که امروز این کشورها مجبور هستند تنها با نظامیان در ایران مذاکره کنند.

وی  با بیان اینکه در نتیجه عملکرد اروپایی به تبعیت از آمریکا زبان دیپلماسی از بین رفت ادامه داد: توصیه من به کشورهای اروپایی این است که کار را به جایی نرسانند که پروژه موشکی شهاب چهار در دستورکار قرار گیرد به عبارتی همان طور که در کاهش تعهدات برجامی در گام پنجم تمام محدودیت ها از نظر حد و سطح برداشته شد در پروژه های موشکی نیز این حد و اندازه برداشته شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بهترین راه‌حل برای عبور از شرایط موجود را تلاش اروپایی‌ها برای درنظر گرفتن سازوکاری به منظور تنش زدایی با ایران خواند و تصریح کرد: اروپایی ها باید بدانند در این زمینه هیچ ساز وکاری نتیجه بخش نخواهد بود مگر اینکه حقوق ایرانی ها را به رسمیت بشناسند، در این زمینه به اروپایی ها توصیه می کنم کاری نکنند که گفت وگوی تهران با غرب تبدیل به یک ادبیات نظامی شود.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی نیز در این خصوص گفت: بر اساس توافق برجام هر یک از اعضای گروه 1+5 که اعلام کند یکی از طرف‌ها نقض مقررات کرده به درخواست حداقل یکی از اعضا مکانیسم ماشه فعال می‌شود. لذا جلسه‌ای در سطح وزرای خارجه کشورهای عضو تشکیل می‌شود و موضوع را ظرف مدت پانزده روز بررسی می‌کنند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در صورتی کشورهای عضو تخلف را احراز کنند اما نتوانند به نتیجه برسند یا موضوع را حل و فصل کنند، کمیته رفع اختلاف یا کمیته سه نفره متشکل از کشور شاکی، کشور متخلف و یک کشور بی‌طرف تشکیل می‌دهند و به بررسی مسئله می‌پردازند. بررسی در این مرحله حدود یک ماهه زمان می‌برد.

وی افزود: در نهایت اگر کشورها به حل مشکل نرسند و تخلف همچنان احراز و به مفهوم ایجاد مشکلاتی در اجرای برجام تلقی شود، موضوع به شورای امنیت ارجاع می‌‌شود و شورای امنیت بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را به رأی می‌گذارد.

رحیمی جهان‌آبادی معتقد است: اروپایی‌ها مکانیسمی را شروع کردند تا از اهرم فشار علیه ایران استفاده کنند و در نهایت ایران به برجام بازگردد. اروپایی‌ها باید این مکانیسم ماشه را علیه آمریکایی‌ها فعال می‌کردند، آنها از برجام خارج شدند و مفاد توافق را نادید گرفتند و به نوعی اساس برجام را نادید گرفتند. ایران به تمامی تعهدات خود عمل کرد و در واکنش به رفتار اروپایی‌ها طبق توافق تعهدات را کاهش داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: اروپایی‌ها نباید انتظار داشته باشند که ایران در مقابل خروج آمریکا از برجام و انفعال آنها سکوت کند و هیچ حق و خواسته‌ای را پیگیری نکند. فعال سازی مکانیسم ماشه اقدامی غیر عقلانی است زیرا قطعا موجب فروپاشی برجام می‌شود.

وی افزود: تا زمانی که آمریکایی‌ها متعهد به اجرای برجام نباشند، اروپایی‌ها نمی‌توانند از ایران بخواهند که به مفاد برجام پایبند باشند زیرا آمریکایی‌ها روند نقض مقررات را شروع کردند. در صورتی که کشورهای عضو در جریان حل اختلافات به نتیجه نرسند، موضوع به شورای امنیت ارجاع می‌شود.

رحیمی جهان‌آبادی یادآور شد: اروپایی‌ها از خود اختیار چندانی ندارند و آمریکا صاحب اختیار آنها است. آنها اراده‌ای برای رفع مشکلات برجام را ندارند. روسیه و چین بسته به تعاملات خودشان با اروپایی‌ها در برابر این موضوع، موضع گیری خواهند کرد. به نظر می‌رسد که نمی‌توان به روس‌ها و چینی‌ها امیدوار بود.

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ایران باید از ظرفیت دیپلماتیک خود به ویژه در ارتباط و رایزنی با روس‌ها و چینی‌ها استفاده کند و در طرح موضوع با قدرت ورود و موارد نقض آمریکا در برجام را تشریح کند البته اروپایی‌ها مشکل حقوقی با ایران ندارند و این رفتارها ناشی از مشکلات سیاسی است. آنها عملا مسیری را می‌روند که پیش از آن آمریکایی‌ها رفته‌اند.

مصطفی حسینی