به گزارش افکارنیوز،

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری خود اعلام کرد که سازوکار حل اختلاف برجام مشخص نیست و ابهاماتی در آن دیده‌ می‌شود.

اخبار سیاسی - جوزپ بورل در ادامه و در پاسخ به سوالی که آیا ضرب‌الاجل برای بررسی شکایت در کمیسیون مشترک برجام آغاز شده یا خیر، گفت که نمی‌تواند دقیقا به این سوال پاسخ دهد.

او همچنین این را هم گفت که وزرای خارجه تروئیکای اروپا را در جریان صحبت‌های خود با وزیرخارجه کشورمان در دهلی نو قرار داده است.

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در ادامه افزود: «تلاش ما حفظ توافق برجام است و ما به دنبال جایگزین کردن این توافق با یک توافق دیگر نیستیم».

بورل در ادامه خاطرنشان کرد که در حال رایزنی با همه طرف‌های توافق است و از همه ظرفیت‌ها برای از بین بردن اختلافات استفاده می‌کند.

گفتنی است، پس از گام پنجم کاهش تعهدات از سوی ایران که پس از ترور ناجوانمردانه سپهبد سلیمانی رخ داد، ایران اعلام کرد که هیچ محدودیتی را برای برنامه غنی‌سازی خود قائل نیست و اینکه همچنان به همکاری با آژانس بین‌المللی اتمی ادامه می‌دهد. از سوی دیگر نیز تروئیکای اروپایی خبر از آغاز فرآیندی دادند که منجر به عملی شدن مکانیزم ماشه می‌شود.

بر اساس مکانیزم ماشه که در برجام تعریف شده، اگر کمیسیون مشترک برجام نتواند اختلاف فی مابین را حل کند، آنگاه موضوع به شورای امنیت ارجاع داده می‌شود و در صورت رای مثبت، تحریم‌های پیش از توافق برجام که شامل تحریم‌های شورای امنیت هم می‌شود، مجددا فعال خواهند شد.