به گزارش افکارنیوز،

 سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به درخواست اروپایی‌ها برای فعال کردن مکانیزم ماشه در برجام، گفت: این اقدام اروپایی‌ها با فشار آمریکایی‌هاست و قطعا موجب لطمه به حیثیت اروپایی‌ها در فضای بین‌الملل خواهد شد.

اخبار سیاسی- وی با تأکید بر اینکه مکانیزم ماشه خیلی تأثیری در روند کاهش تعهدات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران ندارد، اظهار داشت: پیش از اینکه اروپایی‌ها تصمیم به فعالسازی مکانیسم ماشه بگیرند، پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، عملا این سه کشور اروپایی منفعلانه عمل کردند و به تعهدات‌شان پایبند نبودند.

 سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: نکته حائز اهمیت این است که جمهوری اسلامی ایران در ظاهر پس از خروج آمریکا از برجام توسط این رژیم تروریستی تحریم بود، اما با وجود انفعال اروپایی‌ها نیز، به نوعی ما از سوی این سه کشور(انگلیس، فرانسه و آلمان) تحریم بودیم، بنابراین فعالسازی مکانیسم ماشه تفاوتی در اِعمال تحریم‌ها و کاهش تعهدات هسته‌ای ایران ندارد.

نقوی‌حسینی، رفتار اروپایی‌ها در به‌کارگیری فعالسازی مکانیسم ماشه را اشتباهی استراتژیک توصیف کرد و گفت: اروپایی‌ها با اتخاذ این تصمیم مسیری ماجراجویانه‌ را در برجام و فعالیت‌های هسته‌ای ایران آغاز کرده‌اند که در نهایت سرانجام خوشی برای خودشان نخواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران، هموراه علی‌رغم فشار تحریم‌ها، مسیر خود را  در راستای قوانین بین‌الملل دنبال کرده است، اما اروپایی‌ها با اقدام‌شان جهت فعالسازی مکانیسم ماشه، خلاف منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی است و بیش از پیش نشان دادند که تابع سیاست‌های یکجانبه‌گرایی آمریکایی‌ها هستند.