به گزارش افکارنیوز،

 "اسماعیل بقایی هامانه" سفیر و نماینده دائم ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو ،در نخستین نشست کنفرانس خلع سلاح این سازمان در سال ۲۰۲۰، اقدام بزدلانه آمریکا در ترور سردار سپهبد "قاسم سلیمانی" و همراهانش را ضربه‌ای هولناک به صلح و امنیت منطقه ای، به سخره گرفتن اصول تمدن بشری و نقض صریح هنجار‌ها و استاندارد‌های حقوق بین الملل دانست.

اخبار سیاسی- سفیر کشورمان در ژنو در این نشست خشونت، آشوب، ترور، بی ثباتی، ناامنی و تفرقه میان ملت‌های منطقه غرب آسیا را تنها نتیجه حضور نیرو‌های آمریکایی در منطقه دانست و تصریح کرد: سکوت در برابر ترور یک مقام ارشد نظامی در حین سفر رسمی به یک کشور دیگر، تنها باعث گستاخ‌تر و جسورتر شدن جانیان خواهد شد.

سفیر و نماینده دائم ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل در ژنو با هشدار نسبت به عواقب فاجعه بار جنایت تروریستی آمریکا برای حقوق بین الملل و مبانی اخلاقی، خواستار واکنش بین المللی برای مقابله با عادی شدن این جنایت شد.

"بقایی هامانه" واکنش ایران به اقدام جنایتکارانه آمریکا در ترور سردار سلیمانی ، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مسئولانه، منطبق با اصول حقوق بین الملل و در راستای اعمال حق ذاتی دفاع مشروع برشمرد و بر عزم قاطع ایران برای دفاع از حاکمیت، تمامیت ارضی و کرامت خود تاکید کرد.

سفیر ایران در ژنو، در پایان، خطاب به سفیر آمریکا گفت: شما قهرمان ملی ایرانیان را ترور کردید و در عوض اسطوره‌ای را خلق کردید که برای همیشه به عنوان منبعی الهام بخش برای مقاومت و پایداری در برابر ظلم و بی عدالتی در قلب و ذهن ایرانیان باقی خواهد ماند.

سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، "ابومهدی المهندس" معاون سازمان بسیج مردمی عراق "حشد الشعبی" و ۸ نفر از یارانشان بامداد جمعه سوم ژانویه ۲۰۲۰ در حمله هوایی نیرو‌های متجاوز و تروریست آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد پایتخت عراق به شهادت رسیدند.