به گزارش افکارنیوز،

 سیدحسین نقوی‌حسینی در واکنش به رفتارهای متناقض کشورهای اروپایی نسبت به برجام و فعال کردن سازوکار حل اختلاف، گفت: اروپایی‌ها چندی پیش موضع خود مبنی بر فعال کردن مکانیسم ماشه علیه جمهوری اسلامی ایران را اعلام کردند اما این موضع مبتنی بر توافق برجام هم نبود.

اخبار سیاسی- نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به کار انداختن مکانیسم ماشه چارچوب مشخص در برجام دارد اما اروپایی‌ها به دنبال رویه متفاوت از توافق هسته‌ای بودند. جمهوری اسلامی بارها پایبندی خود به توافق را اثبات کرد و خروج آمریکا از برجام و انفعال اروپایی‌ها دلیل کاهش تعهدات از سوی ایران بود بنابراین اعلام موضع اروپا درباره فعال کردن مکانیسم ماشه اشتباه بود.

وی افزود: اروپایی‌ها نمی‌توانستند از این مسیر کار خود را پیش ببرد زیرا مبتنی بر توافق برجام و قوانین بین‌المللی نبود لذا درباره تمدید مهلت ساز و کار حل اختلاف صحبت می‌کنند و تاکید دارند که اروپا به دنبال بازگشت تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران نیست.

نقوی حسینی با اشاره به ابراز امیدواری مقامات اروپایی از اینکه ایران بعد از گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای خود، اقدام بیشتری انجام نداده است، گفت: برنامه جمهوری اسلامی ایران بستگی به رفتار طرف مقابل دارد لذا طبق آنچه اعلام کردیم  هرگاه اروپا به تعهدات خود عمل کنند و یا گام عملی در جه تعهدات خود بردارند ما نه تنها کاهش تعهدات را متوقف می‌کنیم بلکه به جایگاه نخست در برجام باز می‌گردیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: اروپایی‌ها هنوز اقدام عملی در مسیر بهبود برجام انجام ندادند بنابراین جمهوری اسلامی ایران به بیانیه، اعلامیه و بیان تهدید اکتفا نمی‌کند و گام عملی را ادامه می‌دهد.

نقوی حسینی با اشاره به اینکه اروپایی‌ها تاکید کردند نظارت و دسترسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای آنها اولویت است، گفت: جمهوری اسلامی ایران بیشترین پذیرش نظارت حتی خارج از چارچوب بین المللی را انجام می‌دهد. ما پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرای می‌کنیم، تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران تحت نظارت آژانس است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: آژانس نیز راستی آزمایی می‌کند بنابراین برای ایران نیز نظارت آژانس مهم است اما به شرط اینکه طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند در غیر این صورت در ارتباط با همکاری آژانس هم تجدیدنظر خواهیم کرد.