به گزارش افکارنیوز،

 وبگاه خبری «وایس» گزارش داد اوایل ماه ژانویه اداره مرزبانی و گمرگی آمریکا یک سرباز این کشور را بازداشت می‌کنند و پس از چند ساعت آزاد می‌کنند اما تلفن همراه او را ضبط کرده تا مورد بررسی بیشتر قرار بگیرد. این نظامی در حال انجام وظیفه بوده و بر اساس دستور مستقیم نظامی در حال عبور از یک فرودگاه بوده که توسط ماموران گمرگی متوقف می‌شود.

اخبار سیاسی- این سرباز که شهروند آمریکا و متولد ایران است گفته دلیل اینکه مورد سوال قرار گرفته و تلفن همراهش ضبط شده به خاطر اصالت ایرانی خود بوده است.

طی چند روز اخیر چندین شهروند بویژه دانشجوی ایرانی در فرودگاه و مبادی ورودی آمریکا بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند و حتی بعضی از آنها بازگردانده شدند.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز در ماه اوت، واشنگتن از ورود 16 دانشجوی ایرانی به خاک آمریکا ممانعت به عمل آورده است.

وب سایت شبکه خبری «سی ان ان» گزارش داد به یادداشتی رسمی دست یافته که نشان می‌دهد دولت آمریکا به افسران گمرگ در مرز کانادا دستور داده تا مسافران ایرانی تبار را بازداشت و بازجویی کنند.

این شبکه خبری پیشتر این موضوع را اعلام کرد بود، اما اداره گمرک و مرزبانی آمریکا آن را تکذیب کرده بود.

در این سند با اشاره وعده « انتقام سخت » مقام معظم رهبری آمده است: «به همین دلیل سطح هشدار تهدید بالا است. ماموران مرزی باید تمامی کسانی که در ایران، لبنان یا فلسطین متولد شده اند را مورد بازرسی و پرسش قرار دهند.»