به گزارش افکارنیوز،

کانون استادی بسیج پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ایِ سازمان انرژی اتمی ایران  طی بیانیه‌ای درباره عهدشکنی سه کشور اروپایی هم پیمان آمریکا، در فرار رو به جلو از انجام تعهدات خود و تهدید به فعال سازی سازوکار حلّ اختلافات در برجام اعلام کرد: دولت و مجلس در راستای تحقق خواست ملّی، با قطع کامل امید به گشایش امر از طرف اروپایی ها و آمریکایی ها در برجام، متعاقب لغو تمامی تعهدات عملیاتی صورت گرفته، کلّیة تعهدات برجامی در حوزه نظارتی و بازرسی را نیز به  طور یکجا و نه به تدریج لغو کنند. 

اخبار سیاسی- متن این بیانیه به شرح زیر است:

"وَالَّذِینَ کَفَرُوا أَعْمَالُهُمْ کَسَرَابٍ بِقِیعَةٍ یَحْسَبُهُ الظَّمْآنُ مَاءً حَتَّى إِذَا جَاءَهُ لَمْ یَجِدْهُ شَیْئًا وَوَجَدَ اللَّهَ عِنْدَهُ فَوَفَّاهُ حِسَابَهُ وَاللَّهُ سَرِیعُ الْحِسَاب " 

اَعمال کسانى که کافر شدند همچون سرابى است در بیابان هموار که تشنه، آن را آب مى‌پندارد، تا آن هنگام که به سراغ آن مى‌آید آن را چیزى نمى‌یابد، و خدا را نزد خویش مى‌یابد که حساب او را بى‌کم و کاست دهد و خداوند به سرعت به حساب‌ها مى‌رسد (سورة نور، آیة 39).  

با سلام و صلوات بر ارواح مطهر انبیاء و ائمه معصومین (علیهم السلام) و ارواح طیبه امام خمینی(ره)معمار کبیر انقلاب و شهدای گرانقدر، یکی از اصول انقلاب اسلامی، بی‌اعتمادی مطلق به مستکبران و از سوی دیگر اعتماد و توکّل به خداوند تبارک و تعالی، و اتّکاء به خود در برابر بیگانگان است. زیرا اعتماد به مستکبران، از مصادیق آیة فوق و موجب خیال‌گرایى، توهّم و خلاف واقع دیدن است که نتیجة آن به جز از خطای محاسباتی و عملیاتی، و خسران مبین نخواهد بود. در مقابل، ایمان به وعده¬های صادق الهی و اعتماد و توکّل به خداوند بصیر و فتّاح، یقیناً موجب واقع¬بینی و گشایش امور خواهد بود. 

بر همین  اساس، مقام معظم رهبری در باره امید و اعتماد به شیاطین و قدرت‌های مادّی فرمودند: "عقلانیت و تدبیر و کارکرد عاقلانه در مسائل مختلف - در دیپلماسی، در مسائل کشوری، در اداره داخل کشور، در تجهیزات، در علم، در صنعت و در غیره - کار لازمی است، امّا اعتماد به شیاطین، اعتماد به آن کسی که با اصل وجود شما مخالف است، خطای بزرگی است. به آن قدرتی که اصل وجود جمهوری اسلامی را، اصل قدرت گرفتن اسلام را نمی‌تواند تحمّل بکند و نمی تواند بپذیرد، نمی شود اعتماد کرد؛ به او نمی شود امید داشت؛ کَسَرَابٍ بِقِیعَةٍ یَحْسَبُهُ الظَّمْآنُ مَاءً، این همان سراب است؛ به خدا اگر توکّل کردید، رزق لایحتسب وجود دارد؛ به شیطان اگر اعتماد کردیم، «کَسَرَابٍ بِقِیعَةٍ یَحْسَبُهُ الظَّمْآنُ مَاءً» است." 

همچنین در خصوص برجام فرمودند: "کسانی که امید می بندند به اینکه بنشینیم با آمریکا در فلان مسئله مذاکره کنیم و به یک نقطة توافقی برسیم - یعنی ما یک تعهّدی بکنیم، طرف مقابل هم یک تعهّدی بکند - از این غفلت می کنند که ما ناگزیر باید به همه تعهّدهای خود عمل کنیم [امّا] طرف مقابل با طُرق مختلف، با شیوه‌های مختلف، با خدعه، با تقلّب سَر باز می زند و به تعهّدهایی که کرده است عمل نمی کند. این چیزی است که ما امروز در مقابل چشم خودمان داریم می‌بینیم؛ یعنی «خسارت محض»." در بیان فرجام این امید و اعتماد نیز می فرمایند: "هر فردی و هر جریانی که برای اسلام و به نام اسلام کار می کند، اگر به آمریکا اعتماد کرد، خطای بزرگی مرتکب شده و سیلی‌اش را خواهد خورد." 

ملّت صبّار و شکور ایران اسلامی‌، پس از خروج آمریکا از برجام، در این روزها بار دیگر شاهد عهدشکنی سه کشور اروپایی هم پیمان آمریکا، در فرار رو به جلو از انجام تعهدات خود و تهدید به فعال سازی سازوکار حلّ اختلافات در برجام، که به معنای بازگشت خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران است می باشند. همچنین این ملّت بزرگ انقلابی که طالب انتقام خون شهیدان والا مقام حادثه فرودگاه بغداد از دولت تروریست آمریکا بوده اند، در کمال تأسف شاهد برخی زمزمه های حاکی از اصرار بر امید به این دولت تروریست و مذاکره مجدد با او هستند. 

آیا پس از ایّام الله درس آموز تشییع بی نظیر دهها میلیونی  فرمانده سپاه قدس، و حمله موشکی و در هم کوبیده شدن پایگاه آمریکایی ها توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وقت آن نرسیده است آنانی که هنوز اصرار بر اعتماد و مذاکره با آمریکا و هم پیمانان اروپایی او دارند، دست قدرت الهی و عجز استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا را ببینند؛ و به ملّت صبّار ایران اسلامی که اهل استقامت و صبر در برابر مستکبران هستند بپیوندند و با دل کندن از قدرت های استکباری و ابراز ناامیدی و بی اعتمادی واقعی، همراه این ملّت شکور، قدردان و شکرگزار این نعمت عظما باشند؟

مگر غیر از این است که جنتلمن‌های پشت میز مذاکره همان تروریست های سردار بزرگ ولایی عزیزِ امت اسلام، حاج قاسم سلیمانی هستند، که امید و اعتماد به آن¬ها به جز از ذلّت، عجز، خسران و خیانت به خون شهدا و آرمان های مقدّس این ملّت نخواهد بود؟ آیا اصرار بر اعتماد و مذاکره با مذاکره¬کنندگان تروریست¬ و در واقعْ تروریست های مذاکره کننده، به جز از جهالت، حماقت یا خیانت، چیز دیگری می تواند باشد؟ 

مقام معظم رهبری در خصوص این افراد می فرمایند: "متأسفانه برخی‌ها حاضر نیستند این بی‌اعتمادی را قبول کنند و اگرچه به زبان می‌گویند آمریکا دشمن است امّا احساس واقعی بی‌اعتمادی به آمریکا، در آنها وجود ندارد."  

کانون استادی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ایِ سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به تهدید سه کشور اروپایی به فعال سازی سازوکار حلّ اختلافات در برجام، و نیز محکومیت آنانی که هنوز اصرار بر اعتماد و مذاکره با تروریست های آمریکایی و هم پیمانان اروپایی آنان دارند؛ در راستای تحقق بیانات و منویات عزّتمندانه و قاطعانه مقام معظم رهبری مبنی بر کاهش مجدّانه، دقیق، کامل و جامع تعهدات برجامی کشور در قبال عدم پایبندی سایر طرف ها به تعهدات قراردادی خود، و به منظور استیفای حقوق حقّة ملّت ایرانْ مقرر در برجام و مقررات حقوق بین الملل مصرّح در ماده شصت کنوانسیون وین راجع به حقوق معاهدات؛ ضمن اعلام بی اعتمادی مطلق به آمریکا و سه کشور اروپایی و نیز برائت از آنانی که هنوز خواب آمریکا و رابطة با او را می بینند؛ لازم می دانند که دولت و مجلس محترم جمهوری اسلامی در راستای تحقق خواست ملّی، با قطع کامل امید به گشایش امر از طرف اروپایی ها و آمریکایی ها در برجام، متعاقب لغو تمامی تعهدات عملیاتی صورت گرفته، کلّیة تعهدات برجامی در حوزه نظارتی و بازرسی را نیز به  طور یکجا و نه به تدریج لغو کنند. 

شایان تأکید است که این راهکار، نه به خاطر امید به گشایش امر از طرف اروپا و آمریکا و بازگشت آنان به پای میز مذاکره بلکه به¬خاطر اتمام حجّت با آنان، و نیز امید به بازگشت امیدواران و معتمِدین به اروپایی¬ها و آمریکایی¬ها به خیل ملّت صبّار، شکور و ولایت¬مدار ایران اسلامی است.  

ازاین رو مقام عظمای ولایت می فرمایند: "مسئولان در معرض «آزمون بزرگ» قرار دارند که آیا عزّت و اقتدار این ملّت را حفظ خواهند کرد یا نه. باید عزّت و منافع ملّت به معنی واقعی کلمه تأمین شود." 

امید است که کشور با عبرت گرفتن از آزمون برجام، دیگر مبتلا به اشتباه بزرگ راهبردی و متحمّل تجربه تلخ مشابهی نباشد. کلام آخر این که، راه حلّ نهایی برای همه مشکلات، نه اعتماد به دشمن و نه سازش با او، بلکه بی-اعتمادی، مقاومت و قوی شدن با اتّکا به خود و ایمان به وعده‌های صادق الهی است.