به گزارش افکارنیوز،

احمد سبحانی سفیر اسبق ایران در ونزوئلا و مدیر کل اسبق آمریکای لاتین و غرب آسیای وزارت امور خارجه درباره تحریم علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی از سوی واشنگتن، گفت: ایالات متحده  در دوره دونالد ترامپ که من او را یانکی بدون روتوش می دانم، سیاست‌های جدیدی را اعمال می‌کند که ذات اصلی آمریکا را نشان می‌دهد. چراکه  این تحریم‌ها علیه سایر شخصیت‌های علمی، سیاسی و حتی شهروندان دیگر کشور‌ها هم اعمال می شود.

اخبار سیاسی- او افزود: ترامپ همزمان برخی از کشور‌های دیگر غیر ایران را هم در لیست ممنوعیت ورود به آمریکا قرار داده و این اقدام آنها در  واشنگتن هم واکنش‌هایی به همراه داشته است.

سبحانی تاکید کرد: علی اکبر صالحی شخصیت علمی مهمی است که در مذاکرات هسته‌ای نقش مهمی داشت و  آمریکایی‌ها هم به علم و حلم او اذعان داشته اند. در حقیقت می توان گفت که تحریم رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان نشان از استیصال واشنگتن در قبال پیشرفت های ایران  دارد.

مدیر کل اسبق آمریکای لاتین و غرب آسیای وزارت امور خارجه ادامه داد: آمریکا با تحریم شخصیت‌های مطرح دنیا ذات خود را به نمایش می گذارد و به همین دلیل هم روز به روز در حال ازدست دادن  قدرت نرم خود در جهان است.  صنایع کوچک  در این کشور رو به نابودی است، صنایع متوسط هم در خطر جدی قرار دارند و صنایع بزرگ مانند تسهیلات و هواپیماسازی در معرض تهدید جدی قرار دارند.

او یاد آور شد: پس از اینکه موشک‌های نقطه زن ایران توانست پایگاه آمریکایی‌ها در عراق را هدف قرار بدهد و  هواپیمای بدون سرنشین واشنگتن را که گفته می‌شد قابل ردیابی نیستند ساقط کند، تهدید جدی از سوی کشورمان متوجه  صنایع تسهیلاتی آمریکا شد و تهران  آنها را به چالش کشید.

سبحانی تصریح کرد: در حقیقت آنچه که آمریکا امروز با تحریم رئیس سازمان انرژی اتمی  انجام می‌دهد از روی استیصال است، حال اگر رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان نتواند به واشنگتن سفر کنند چه چیزی  تغییری می‌دهد؟ در دنیای جدید ارتباطات و سیستم‌های مجازی همه گونه ارتباطات می‌تواند وجود داشته باشد و تحریم صالحی اتفاق تاثیری در روند اقدامات کشورمان نخواهد داشت.

سفیر اسبق ایران در ونزوئلا گفت: به اعتقاد من تحریم آمریکا علیه رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان، او را در بین ملت ایران و  حق پرستان دنیا محبوب‌تر  می کند.

او با اشاره به اینکه تحریم رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان تاثیری در روند اقدامات هسته‌ای ایران نخواهد داشت، توضیح داد: رفتن صالحی به آمریکا  تاثیری در اقدامات ما نداشته  و در مقابل نرفتن او هم اثری بر صنایع هسته‌ای کشور نخواهد داشت، آمریکایی‌ها هرآنچه را که توانستند تحریم کردند، اما بازهم به هدف خود دست نیافتند.

سبحانی تصریح کرد: ما از تحریم استقبال نمی‌کنیم، اما در دل تهدید‌ها فرصت‌هایی قرار دارد که ایران  با کمال میل از آنها استفاده خواهد کرد در نتیجه باید گفت که تحریم ها تاثیری منفی بر اقدامات هسته ای کشورمان نخواهند داشت.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک) روز پنجشنبه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در فهرست تحریم‌های ثانویه قرار گرفته است.

در همین راستا سید عباس عراقچی در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت که علی اکبر صالحی شخصیت برجسته سیاسی و دانشمند تراز اول هسته‌ای ایران است و دانش هسته‌ای کشورمان امروز تحت مدیریت او عالی‌ترین مدارج علمی و عملی را طی می‌کند.

او همچنین تاکید کرد که تحریم علی اکبر صالحی تنها عصبانیت و استیصال آمریکا از به بن بست رسیدن سیاست فشار حداکثری را اثبات می‌کند.