به گزارش افکارنیوز،

 وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقامات مسکو از شرکت کنندگان اروپایی در توافق هسته‌ای با ایران می خواهند تا از نظریه استفاده از مکانیسم حل اختلاف در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام ) که اجازه می دهد تا وضعیت کنونی پیرامون این توافقنامه توسط شورای امنیت سازمان ملل بررسی شود، خودداری کنند.

اخبار سیاسیدر این بیانیه یادآوری شده است: «ما از تمامی طرفین شرکت کننده در برجام می خواهیم تا از نظریه راه اندازی سازوکار حل اختلاف چشم پوشی کرده و بر اصلی‌ترین موضوع تمرکز کنند، یعنی: ایجاد محیط و شرایط مناسب برای شروع تلاش جمعی برای حفظ برنامه جامع اقدام جامع (برجام) که وضعیت آن هنوز به نقطه غیر قابل بازگشت نرسیده است. برای اطمینان یافتن از زنده بودن برجام، اجرای دقیق تعهدات در چارچوب آن توسط همه طرف‌های درگیر، از جمله تروئیکای اروپایی الزامی است. آنها باید تلاش‌های خود را در این مسیر به شدت افزایش دهند.»

وزارت خارجه روسیه با اشاره به اینکه هیچ تصمیمی درباره اجرای سازوکار حل اختلاف پیش بینی شده در چارچوب برجام توسط کشورهایی شرکت کننده در این توافقنامه، اتخاذ نشده است، افزوده است: « در حال حاضر تنها درخواست تجدید نظر مشترک از طرف انگلیس ، آلمان و فرانسه به نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست‌های امنیتی وجود دارد که در این سند آنها وی را از تصمیم خود مبنی بر راه اندازی مکانیسم حل اختلاف پیش بینی شده در بند 36 برجام مطلع کرده‌اند و اقدامات از این فراتر نرفته ، زیرا در توافق هسته‌ای هیچ توضیحی درباره چگونگی و زمان بهره برداری از این مکانیسم وجود ندارد. البته مشکلات مضاعف دیگری نیز وجود دارد.»

وزارت خارجه روسیه تأکید کرد: «بدون از بین بردن این خلاء تشریفاتی، و بدون تأیید قبلی کلیه جزئیات، مکانیزم حل اختلافات نمی تواند کاملاً فعال شود. ما بر این عقیده هستیم که صحبت درباره تمدید زمان بندی فرآیندی که هنوز آغاز نشده، جنبه سوداگرانه دارد. ما فکر نمی کنیم که ارزش داشته باشد روندی دنبال شود که برجام را به سمت فروپاشی کامل سوق دهد. ما باید در جهت حفظ توافق هسته‌ای با ایران و ایجاد شرایط لازم برای اجرای پایدار آن تلاش کنیم.»

نشست کمیسیون برجام تا آخر فوریه (دهه نخست اسفند) برگزار خواهد شد

 در عین حال، "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز شب گذشته (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران اعلام کرد که نشست بعدی کمیسیون مشترک درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)  برای برنامه هسته‌ای ایران، قبل از پایان ماه فوریه (قبل از یازدهم اسفند ماه) برگزار خواهد شد. به گفته وی ، مذاکرات در سطح مدیران سیاسی وزارت خارجه کشورهای باقی مانده در برجام برگزار می‌شود.

ریابکوف گفت: «من فکر می‌کنم که نشست کمیسیون برجام قبل از پایان ماه جاری برگزار شود، این نشست بطور منظم هر سه ماهه یکبار انجام می شود.» وی افزود، مذاکرات در سطح وزرای خارجه هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.

 پیش از این در اواخر ماه ژانویه، ریابکوف از مخالفت روسیه با مواضع طرفین اروپایی شرکت کننده در توافق هسته‌ای درباره موضوع راه اندازی مکانیزم حل اختلاف در چارچوب برجام خبر داد. به عقیده مقامات مسکو، برای راه اندازی این سازوکار و شروع شمارش معکوس، لازم است تا درباره برخی تشریفات که در بند مربوطه توافقنامه تعیین نشده، به توافق رسید.