به گزارش افکارنیوز،

حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (سه‌شنبه) در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن در میدان آزادی تهران اظهار کرد: انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و همچنین روح شهیدان را گرامی می‌داریم. بهمن ۵۷ در ۴۱ سال پیش به ما نشان داد که چگونه قدرت خداوند در اراده یک ملت بزرگ تجلی می‌یابد. علی‌رغم اینکه تبلیغ می‌کردند دوران دین و معنویت سپری شده است و علی‌رغم اینکه جهان آن روز را به دو قطب شرق و غرب تقسیم کرده بودند، ملت بزرگ ایران با انگیزه دینی و مذهبی و بدون اتکا به هیچ قدرت و ابر قدرتی با دست خالی و دلی مطمئن، در برابر رژیم تا دندان مسلح و اربابانش ایستادند و انقلاب شکوهمند اسلامی را به پیروزی رساندند.

اخبار سیاسی - وی افزود: بی‌تردید ما در حادثه تاریخی ۲۲ بهمن ۵۷ اراده حق را به خوبی مشاهده کردیم. بدون عنایت خداوند چگونه امکان‌پذیر بود که در برابر تمام قدرت‌های جهانی و حکومت نظامی در کشور، ملت ما بتواند بزرگترین پیروزی تاریخی را رقم بزند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه می‌خواهم به نکته مهمی اشاره کنم، گفت: تمام انقلاب ما درواقع یک انتخاب بود. من می‌خواهم به این سؤالی که در ذهن برخی از نسل سوم و چهارم انقلاب ممکن است به وجود آمده باشد، پاسخ دهم. چرا ملت ایران در ۴۱ سال پیش انقلاب را انتخاب کردند و چرا رژیم گذشته را سرنگون کردند؟

روحانی تصریح کرد: درواقع انقلاب اسلامی ایران مبتنی بر یک انتخاب بود؛ مردم بین یک رژیم فاسد وابسته به آمریکا و یک نظام مردمسالار دینی، بین یک فاسدی مثل شاه ملعون و انسانی با ایمان و دانش و سیاست همچون امام خمینی (ره)، امام را انتخاب کردند.

وی تأکید کرد: ملت ما مردمسالاری را انتخاب کردند. ملت ایران بین وابستگی به ابرقدرت‌ها و استقلال، استقلال را انتخاب کردند. به اعتقاد من این انتخابات امروز هم پیش‌روی مردم باشد، پاسخ مردم ما، پاسخ ۴۱ سال پیش خواهد بود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: انقلاب اسلامی مبتنی بر انتخاب بود و بالاترین ثمره انقلاب نیز انتخاب است. انقلاب از انتخاب است و انتخاب از انقلاب است یعنی مردم ما بین اسلام و کفر، بین حق و باطل، بین نظام مردمی و دیکتاتوری، مسیر حق و عدل را انتخاب کردند.

روحانی گفت: اگر رژیم فاسد گذشته به مردم اجازه انتخاب می‌داد، نیازی به انقلاب نبود. اگر رژیم گذشته، مردم را آزاد می‌گذاشت تا نوع حکومت را انتخاب کنند و قانون اساسی مورد نظر خود را انتخاب کنند و بین استقلال و وابستگی، استقلال را انتخاب کنند و اگر رژیم گذشته به یک انتخابات سالمِ آزاد ملی تن می‌داد، انقلاب نمی‌شد. انقلاب بر این مبنا بود که درِ انتخابات بسته شده بود، انسداد درب انتخابات و مسیر انتخابات، مردم را هدایت کرد تا از مسیر یک انقلاب بزرگ، این زنجیر را پاره کنند و راه را برای انتخابات باز کنند.

حسن روحانی ادامه داد: برخی فکر می‌کنند انقلاب اسلامی یک حادثه‌ای بود که ۴۱ سال پیش تحقق پیدا کرد. پدران و برادران و خواهران ما در آن عصر، راه انقلاب را برگزیدند. از ما می‌پرسند که آیا امروز هم ما ناچاریم همان راه ۴۱ سال پیش را دنباله‌روی و پیروی کنیم؟ پاسخ این است که حضور و انتخاب مردم منحصر به ۴۱ سال پیش نبوده است. هر روز مردم در انتخابات رسمی یا غیررسمی شرکت کردند.

وی افزود: جامعه‌ای که در آن آزادی وجود دارد، انتخابات مستمر در آن اتفاق می‌افتد. جامعه‌ای که در آن مردم‌سالاری وجود دارد و این مردم هستند که تصمیم نهایی را می‌گیرند، همواره انتخابات وجود دارد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اگر مردم ما فقط در ۱۲ بهمن و ۲۲ بهمن ۵۷ راهی را برگزیدند، در فروردین سال ۵۸ به صورت رسمی مجدداً نظام جمهوری اسلامی را برگزیدند.

روحانی گفت: مردم در انتخابات خبرگان قانون اساسی یک بار دیگر به انتخابات دعوت شدند. مردم برای همه پرسی قانون اساسی در سال ۵۸ یک بار دیگر به انتخابات دعوت شدند و هر سال مردم در هر موضوع مهمی به انتخابات دعوت می شوند. در هر موضوع مهمی از مردم خواسته می شود تا رأی خود را اعلام کنند.

 وی ادامه داد: ۲۲ بهمن مردم آزاد هستند که به خیابان ها بیایند، انقلابشان را تأیید کنند، بار دیگر با امام (ره) و رهبری بیعت کنند و یا اینکه در خانه بمانند اما مردم هر سال انقلاب، راهپیمایی و حضور در صحنه را انتخاب کرده اند.

رئیس جمهور گفت: انقلاب ما بر مبنای انتخاب بزرگ یک ملت در چهل و یک سال پیش و در انتخاب های بعدی به وجود آمد و تکامل پیدا کرد.

روحانی تصریح کرد: البته روشن است ما در تمام مقاطع از روز اول پیروزی انقلاب با دشمنان قسم خورده و سرسختی مواجه بودیم، تأثیر انقلاب اسلامی تنها در داخل ایران نبود، بلکه بر منطقه و جهان، مسلمانان و آزادیخواهان تأثیرگذار بود.

وی تأکید کرد: به همین دلیل آمریکا تحمل پیروزی انقلاب اسلامی و ملت ایران و بیرون راندن ابرقدرت آمریکا از ایران را نداشت. طبیعی است که این پیروزی غیرقابل تحمل باشد. طبیعی است که از ۴۱ سال پیش هر شب خواب بازگشت به این سرزمین را ببینند، آنها به خوبی می دانند که ایران چه مقدار اهمیت دارد و نقش ایران در منطقه چیست.

رئیس جمهور تأکید کرد: آنها می‌دانند که قدرت ایران در منطقه یکی از بالاترین قدرت‌ها و یا به یک معنا، بالاترین قدرت منطقه حساس خاورمیانه است، به همین دلیل از روز اول دشمن بزرگ ملت ایران، آمریکا و صهیونیست بود.

وی ادامه داد: آمریکا می‌گوید چرا مردم انتخاب کردند، سخن آمریکا این است که مردم حق انتخاب نداشتند. نظام شاهنشاهی را آمریکا انتخاب کرده بود و آمریکا می خواست که باقی بماند آنها می گویند چرا مردم راه جدیدی را برای زندگی خود انتخاب کرده اند.

روحانی اظهار داشت: معتقدیم ملت ایران همیشه و در همه مسائل مهم حق انتخاب دارند اما دشمنان ما می گویند شما حق انتخاب ندارید.

وی تصریح کرد: آمریکا می گوید شما باید به گذشته و به ۴۱ سال پیش برگردید، سخن مردم ما این است که ما به عقب برنمی‌گردیم، راه و مسیر ما برای پیشرفت و تعالی این کشور است، لذا می بینیم این دشمنی و کینه توزی در طول ۴۱ سال گذشته به شکل های مختلف ظهور و بروز پیدا کرد.

رئیس جمهور افزود: راه انقلاب ما همان راه روز اول است. از جوانان عزیز، دانشگاهیان و محققان خواهش می‌کنم یک بار دیگر سخن امام(ره) را در روز ۱۲ بهمن ۵۷ در بهشت زهرا (س) بخوانید و دقت کنید. آن چه امام در روز اول به مردم گفت تا روز آخر پای آن ایستاد.

روحانی ادامه داد: امام (ره) با مردم صادقانه رفتار کرد و به وعده اش عمل کرد و هر چه در روز ۱۲ بهمن در بهشت زهرا (س) گفت تا پایان عمر بابرکتش عمل کرد.