چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور جمعی از سفرا، نمایندگان هیأت های دیپلماتیک، اصحاب رسانه و فرهنگ، شخصیت های مذهبی و ایرانیان مقیم سنگال در داکار برگزار شد.

اخبار سیاسی - «محمدرضا دهشیری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال در سخنانی در این مراسم ضمن ادای احترام به شهید سپهبد قاسم سلیمانی و اشاره به نقش بی بدیل او در مبارزه با تروریسم، از مهمانان درخواست کرد به نشانه پاسداشت رشادت های آن قهرمان نستوه، یک دقیقه سکوت کنند.

وی در ادامه، سیاست های یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و عدم پایبندی مقامات آمریکایی به موازین و قوانین بین المللی را تشریح کرد.

تبیین دستاوردهای علمی و صنعتی ایران طی چهار دهه اخیر از دیگر محورهای این سخنرانی بود. 

 سفیر ایران در بخشی دیگر به روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری سنگال پرداخت و سفر رئیس پارلمان سنگال به تهران در سال ۲۰۱۷ و همچنین سفر محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به داکار در سال های ۲۰۱۸و ۲۰۱۹ را از آخرین رفت و آمدها بین مقامات دو کشور برشمرد. 

نماینده دولت سنگال نیز در سخنانی ضمن تاکید بر اهمیت روابط دو کشور، به تجربه موفق همکاری های گذشته ایران و سنگال در زمینه صنعتی (مونتاژ خودرو) و خطوط انتقال برق اشاره کرد و خواستار همکاری در سایر حوزه ها از جمله کشاورزی و انرژی شد.

وی در ادامه از ایران به دلیل اعطای بورسیه به دانشجویان سنگالی در رشته نفت و گاز تشکر کرد و خواستار استمرار همکاری در این زمینه شد. 

در پایان، مقام سنگالی از آمادگی طرف سنگالی برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک دو کشور در سال جاری میلادی خبر داد.