ابعاد حملات سایبری به ایران و راهکار‌های مقابله امشب ۲۴ بهمن ماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور مورد بررسی قرار گرفت.

اخبار سیاسی - سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه در فضای سایبری پیدا کردن منشاء خیلی سخت است گفت: هکر‌ها از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند به عبارتی زامبی سازی صورت می‌گیرد.

او با اشاره به اینکه شش نوع جنگ سایبری داریم افزود: تنوع این جنگ‌ها روز به روز بیشتر می‌شود، در سال ۲۰۱۹ برای اولین بار ادبیات جنگ شبکه اجتماعی مطرح شد که شاید در حوادث اخیر کشور نمونه‌ای از این جنگ را داشتیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به تقابل میان ما و آمریکا ادامه داد: هواپیمای بدون سرنشین آمریکا به سرزمین دریایی ما ورود پیدا کرد و لذا ما پس از دادن هشدار‌های لازم در نهایت به این هواپیمای بدون سرنشین حمله کردیم لذا آمریکا اول حساب و کتاب کرد و در نهایت دید که هیچ گزینه نظامی برای اقدام ندارند، همچنین در حمله موشکی ایران به عین الاسد گزینه نظامی در آن‌ها وجود نداشت و ترامپ در هر دو گزینه از تداوم فشار همه جانبه اقتصادی بر علیه ایران صحبت کرد.

سردار جلالی با اشاره به اینکه توسعه فضای سایبری دارایی ها و سرمایه های کشور را تغییر ماهیت داده است گفت : امروزه پول ماهیت دیجیتال پیدا کرده است به طوری که ۱۰ سال پیش ماهیت پول کشور کاغذی بود لذا نسبت دیجیتال به کاغذ ۹۵ به ۵ درصد شده بنابراین تغییر ماهیت در پول اتفاق افتاده است.

او با اشاره به سه ضلع مردم، سخت‌افزار و نرم‌افزار و محتوا در شبکه مجازی خاطرنشان کرد: مردم کشور در درون شبکه سازماندهی شده اند لذا اگر شبکه برای ما نباشد یعنی مردم ما در اختیار جاهایی قرار گرفتند که متعلق به کشور نیست ،پس یکی از موضوعات بسیار مهم فهم مشترک مسئولین و نخبگان کشور نسبت به یک پدیده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به اینکه هر کسی یک نوع برخورد و احساسی نسبت به موضوع دارد ، بنابراین ممکن است کندی کار صورت بگیرد گفت: در سال ۲۰۱۹ آمریکا سازمان جدیدی تحت عنوان آژانس امنیت زیرساخت های سایبری را تأسیس کرد به طوری که امنیت پول، آب ،برق ،گاز و ارتباطات از سایر مقوله ها جدی تر است بنابراین در دوره ترامپ حساسیت کار بیشتر شده تا شرکت‌های خارجی، سایبری در زیرساختهای آمریکا نداشته باشند.

سردار جلالی با اشاره به اینکه مسئولین فهم واحد و یکنواختی را باید از موضوع حفاظت داشته باشند گفت: وقتی اینترنت قطع می شود احساس می شود که کارهای مهم را نمی‌توانیم انجام دهیم لذا فهم واحد بخشی از لایه فرهنگ است و باید زیرساخت‌های فرهنگی این مفهوم را جلو ببرند، اول باید مسئولین موضوع پدافند غیر عامل را درک کنند.