به گزارش افکارنیوز،

 سید جلال ساداتیان کارشناس مسائل اروپا  با اشاره به انتقاد برخی از کشورهای اروپایی از یکجانبه گرایی آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ ، گفت: ما نباید دلمان را به انتقاد اروپایی‌ها از آمریکا خوش کنیم چرا که آنها پیش‌تر هم در راستای منافع خودشان به ایالات متحده انتقاداتی داشته‌اند.

اخبار سیاسی- او افزود: سه کشور تروئیکای اروپایی‌ها در خصوص برجام هم پیش تر بیانیه هایی را صادر کرده از عملکرد ایالات متحده انتقاد می‌کردند؛ اما در مقام عمل در جایی که بحث اقتصادی مطرح می‌شود. اروپایی‌ها به لحاظ حجم بالای مراودات اقتصادیشان با آمریکا سکوت می‌کنند؛ آنها خیلی توانایی این را ندارند که سر به سر آمریکا بگذارند؛ وقتی که واشنگتن از پیمان آب و هوایی پاریس هم خارج شد، اروپایی ها عکس العمل خاصی نشان ندادند.

ساداتیان ادامه داد: در موضوع برجام هم که پیش تر اشاره کردم، وقتی ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک خارج شد، اروپایی‌ها اقدام خاصی انجام ندادند.

سفیر اسبق کشورمان در لندن با بیان اینکه واقعیت این است که اروپایی‌ها مایلند مستقل باشند، افزود: در گذشته ثابت شده که کشورهای اروپایی خیلی توانایی استقلال گرفتن را ندارند، در حال حاضر هم معلوم نیست کشورهای این اتحادیه در جهت استقلال با یکدیگر متحد باشند.

این کارشناس مسائل اروپا با بیان اینکه آمریکایی‌ها تلاش کردند تا بتوانند ملی گراها را در اروپا تقویت کنند، اظهار کرد: با تقویت ملی گرایی در اروپا، برگزیت انگلستان اتفاق افتاد که تمام این اتفاقات در جهت ضعیف کردن اتحاد اروپایی است؛ اگر اروپایی‌ها بتوانند در راستای همگرایی حرکت کند و با هم متحد شوند، اروپا این ظرفیت را دارد که به یک بلوک قدرت مستقل تبدیل شوند و مراودات اقتصادی خود را هم حفظ کنند.

بیشتر بخوانید: جهانی شدن آغازی بر پایان یکجانبه گرایی آمریکا

وزرای امور خارجه بسیاری از کشورهای اروپایی که در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت کرده‌اند، نسبت به یکجانبه گرایی ایالات متحده آمریکا انتقاد کرده اند؛ اما به عقیده کارشناسان این کشورها در عمل توانایی مقابله با آمریکا را ندارند.

انتهای پیام/