رئیس دفتر رئیس‌جمهور در تماس‌های تلفنی جداگانه با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان و وزیر تجارت ترکیه ، درباره تقویت همکاری‌های تجاری مشترک و رفع موانع در مسیر این همکاری‌ها به دلیل شیوع بیماری کرونا، گفت و گو و تبادل نظر کرد.

اخبار سیاسی - محمود واعظی و آقای «شاهین مصطفی یف» معاون نخست وزیر آذربایجان، در این تماس تلفنی درباره راه‌های تسریع در حل و فصل مشکلاتی که بر اثر بیماری کرونا، در مسیر ترانزیت کالا و حمل و نقل ریلی، دریایی و زمینی میان دو کشور ایجاد شده، گفتگو کردند.

در چارچوب این گفتگو قرار شد که به سرعت و ظرف دو روز آینده، بر اساس پروتکل بهداشت و سلامت که تدوین و آماده شده است، این مشکلات حل و فصل گردد و روند همکاری‌های تجاری و تزانزیتی مشترک تسهیل شود.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در این گفتگو همچنین از دستور رئیس‌جمهور کشورش برای اختصاص کالاهای مورد نیاز ایران برای مقابله با بیماری کرونا به ارزش ۵ میلیون دلار خبر داد.

واعظی همچنین در تماس تلفنی با خانم «رخسار پِکجان» وزیر تجارت ترکیه درباره مشکلات کامیون‌های ترکیه‌ای که برای ورود به ایران در پشت مرزهای ترکمنستان مانده اند و همچنین حرکت کامیون‌های ایرانی در مرز ترکیه و بلغارستان برای بارگیری کالاهای فاسد شدنی در بندر مرسین، گفت و گو و تبادل نظر کرد.

در این گفتگو قرار شد مشکلات آن گروه از کامیون‌های حامل مواد فاسد شدنی طی فردا حل و فصل شود و روند حمل و نقل و ترانزیت میان دو کشور نیز در چارچوب پروتکل بهداشت و سلامت تداوم یابد.