اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل طی نامه‌ای در پی دستگیری حاج الهام رهبر حزب اسلام آذربایجان و سرکوب مسلمانان این کشور به دولت جمهوری آذربایجان نوشت: ما دانشجویان جهان اسلام به دولت آذربایجان تاکید و توصیه می نماییم راه دولتهای مستعفی منطقه را ادامه ندهد و از تجربیات آنان درس عبرت بگیرد، دست از اسلام ستیزی بردارد و برای تامین منافع ملی خویش به آغوش اسلام برگردد.

متن این نامه به شرح زیر است:

اخبار سیاسی - سالهاست در جمهوری آذربایجان حکومت سکولار الهام علی اف با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی به سرکوب دین اسلام و تشیع می پردازد. طی سالهای گذشته علی رغم اینکه شیعیان ۸۵ درصد جمعیت آذربایجان را تشکیل می‌دهند، دولت با تخریب مساجد، کشف حجاب، دستگیری روحانیون و فعالین انقلابی و همکاری با دستگاه های اطلاعاتی امنیتی غرب شدیدترین خفقان و تدابیر امنیتی را در این کشور حاکم نموده است است.

موقعیت استراتژیک و همجواری جمهوری آذربایجان با ایران، این کشور را به جولانگاه اسرائیل بدل کرده است. نفوذ رژیم صهیونیستی در آذربایجان تا اندازه‌ای است که سران این رژیم بارها جمهوری آذربایجان قرمز اسرائیل دانسته اند و این کشور را بعد از سرزمین های اشغالی دومین سرزمین مادری خود به حساب می‌آورند.

فعالان جریان اسلام‌گرایی در جمهوری آذربایجان مدتهاست با نثار خون یا به بند کشیده شدن، نهضت اسلامی را ادامه داده اند.

پس از شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و در پی ابراز عشق و علاقه قلبی مردم آذربایجان به سردار بزرگ جبهه مقاومت، شروع جرقه های مکتب حاج قاسم لرزه بر اندام استکبارجهانی به ویژه صهیونیست‌ها انداخت و اولین واکنش حکومت برای سرکوبی موج مردمی مقاومت اسلامی در آذربایجان، دستگیری حجت الاسلام و المسلمین حاج الهام علی اف سرپرست حزب اسلام و پنج عضو جنبش اتحاد مسلمانان بود.

دشمنان اسلام به ویژه رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا تلاش می‌کنند تا با ایجاد خفقان امنیتی و فشار بر اسلام‌گرایان، منش و ایدئولوژی حاج قاسم سلیمانی و مقاومت اسلامی در آذربایجان را سرکوب نمایند غافل از آنکه پس از این در آذربایجان شاهد خیزش‌ها و رویش های وسیع مردمی خواهند بود و چاره ای جز گریز از آذربایجان و منطقه قفقاز نخواهند داشت.

ما دانشجویان جهان اسلام به دولت آذربایجان تاکید و توصیه می نماییم راه دولتهای مستعفی منطقه را ادامه ندهد و از تجربیات آنان درس عبرت بگیرد، دست از اسلام ستیزی بردارد و برای تامین منافع ملی خویش به آغوش اسلام برگردد، زیرا که وعده الهی صادق است و آینده جهان به دستان اسلام راستین و ناب محمدی(ص) رقم خواهد خورد.