به گزارش افکارنیوز،

مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور  در نشست ویدئو کنفرانس با ۱۵ معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ها گفت: به منظور پیشگیری از انتشار ویروس کرونا، اطلاع رسانی همه جانبه با تمامی امکانات رسانه ای و تبلیغی برای ضرورت ماندن مردم در خانه و خودداری از حضور در اماکن عمومی و انجام امور ارباب رجوع از طریق سیستم های الکترونیک، اولویت اصلی فعالیت مدیران شهری و روستایی کشور است.

اخبار سیاسی - جمالی نژاد اظهار کرد: ضرورت دارد برای خودداری از حضور عموم هموطنان در اماکن شلوغ و پرجمعیت بویژه در هفته انتهایی سال و روزهای ابتدایی سال آتی و تاکید بر ماندن آنها در منازل با بهره گیری از توانمندی های تمامی رسانه ها و امکانات تبلیغاتی مدیریت شهری و روستایی در فضای شهرها و روستاها، اطلاع رسانی مستمر، همه جانبه و فراگیری صورت پذیرد.
 
وی همچنین از اقدامات شبانه روزی نیروهای شهرداری ها و دهیاری ها که بصورت شبانه روزی در زمینه جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در حال ارائه خدمات به مردم هستند، قدردانی و ابرازامیدورای نمود که این اقدامات به نحو مناسبی در رسانه ها انعکاس یابد.
 
جمالی نژاد در ادامه گفت: بدون شک تمام ظرفیت و نیروهای استانی متعلق به یک خانواده به نام کشور ایران است و نباید در عرصه مقابله با کرونا بخشی نگر باشیم و چنانچه استانی مشکلی دارد همه باید احساس مسئولیت نموده و استانهای معین  و دیگر استانها هم برای رفع آن کمک نمایند و اگر استانی در این موضوع به موفقیتی دست یافته باید الگوسازی کند و آنرا در اختیار سایر استانها هم قرار دهد.
 
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با بیان اینکه بعضی از مسوولان استانها در این عرصه بسیار فعال هستند، افزود: اگر مسئولی درحوزه شهری و روستایی قصور و کوتاهی کند، شهرداری و دهیاری اولین جایگاهی است که آسیب خواهد دید و ما نباید بخشی نگر باشیم.
 
وی خطاب به معاونان هماهنگی امور عمرانی استانداری ها تاکید نمود: باید مبارزه با ویروس کرونا را قدم به قدم درطول شبانه روز در حمایت و پشتیبانی از ضدعفونی کردن و گندزدایی مستمر معابر عمومی، ناوگان حمل و نقل شهری و روستایی، دفن اصولی پسماندها، اطلاع رسانی مستمر و فراگیر، مساعدت به آن دسته از نیروهایی که در خدمات شهری و آرامستانها در صف اول خدمت رسانی قرار دارند و رعایت دقیق دستورالعمل ها و بخشنامه ها و همکاری با دستگاه های ذیربط پیگیری نمایید.
 
جمالی نژاد در ادامه افزود : شهرداری های زیر پنجاه هزار نفر در امر تولید و اشتغال پایدار بخصوص تولید مواد ضدعفونی و ماسک هم پیشقدم شوند تا هم نیاز خود و کشور را مرتفع نمائید و وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور دراین امر ازهرگونه کمک و مساعدت دریغ نخواهد کرد.
 
وی همچنین بر اتخاذ تدابیری در خصوص تعویق عوارض شهرداری و تخفیف در موارد  اقساط و جرائم مربوطه، چک و موارد دیگر مربوط به کمیسیون های شهرداری و تنفس  و تخفیف های لازم به شهروندان و طرف های قرارداد با شهرداری ها و دهیاری ها تاکید نمود.
 
وی در ادامه با تاکید براینکه در میدان مقابله با ویروس کرونا، مدیران شهری و روستایی کانال ارتباطی بین مسئولین و مردم هستند، گفت: به لطف خدا کشور با تمامی قدرت و با پشتوانه مردم از هر مشکل ازجمله تحریم سربلند بیرون آمده و خواهد آمد و ما مسوولین باید با ارتباط با مردم و مسئولین بالا دستی و تعامل و همدلی با مردم و مسوولین به عبور از این بحران کمک نماییم و از هرچه باعث بی اعتمادی بین مردم ومسئولین می گردد فاصله بگیریم.
 
وی درخاتمه افزود: با توجه به اینکه از ابتدای اسفند بطور جدی  درگیر مقابله با ویروس کرونا هستیم، گفت: برای مبارزه با ویروس کرونا باید دقت بیشتری داشته باشیم و تمهیدات لازم برای ضدعفونی شهرها روستاها دیده شود  و ازظرفیت نیروهای مردمی، بسیج، ارتش و سپاه دراین مهم با بهترین شکل  ممکن کمک گرفته شود ومساعدت به دیگر مسئولین در هر ورودی وخروجی هر شهر و روستا صورت پذیرد تا این بحران فروکش نماید.
 
شایان ذکر است در این نشست دکتر قربانی، مدیرکل دفتر فنی وبرنامه ریزی عمرانی وزارت کشور درخواست حمایت  بیشتر معاونین عمرانی استانداری ها از کمیته های پنجگانه مشورتی در حوزه فنی وعمرانی واستفاده از پتانسیل وظرفیت نخبگان استان در این خصوص را مطرح نمود و در ادامه افزود: با مشارکت اعضای همین کمیته های مشورتی که برگرفته از نظرات کارشناسان استان است درصدد اصلاح آیین نامه ها  و دستورالعمل ها و بخشنامه ها بصورت مشارکتی با استانها می باشیم.
 
در این همایش بحث وتبادل نظر با معاونین هماهنگی امور عمرانی استانداری ها با ارائه  گزارش عملکرد مختصر در خصوص مشکلات  حوزه عمرانی و مباحث مبارزه با ویروس کرونا درحوزه شهری و روستایی صورت گرفت.
 
لازم بذکر است همایش مزبور بصورت ویدئو کنفرانسی با ۱۶ استان دیگر کشور ادامه خواهد داشت.