اخبار سیاسی- رونق تولید مهمترین کلید وازه ای بود که مقام معظم رهبری در سال 98 آن را برای خط و مشی کلی مسئولان و مردم قراردادند و به عنوان شعار سال انتخاب کردند تا این موضوع باعث حل مشکلات اقتصادی و معیشتی درکشور شود.

به گزارش افکار نیوز، مسئولان سه قوای کشور در این سال در راستای این سیاست باید به رونق تولید در کشور کمک می کردند و بررسی وظایف و اقدامات آنها به شکل جزء به جزء در این مقال نمی گنجد و باید ساعت ها در مورد ان بحث و بررسی کرد.

هرچند دولت به عنوان قوه مجریه در طول سال بارها با تاکید بر این سیاست سخن از رونق تولید داد اما عملکرد آنها نشان می دهد نتوانست به خوبی به وظایف خود عمل کند.

اما قوه قضاییه با حضور حجت الاسلام رئیسی و سفرهای استانی هر هفته وی و حمایت از تولید کنندگان نشان داد بر خلاف انتظارها که در رونق تولید از قوه قضاییه وجود داشت بهترین عملکرد را این قوه از خود به جای گذاشت.

سیدحسین نقوی حسینی از نمایندگان مجلس در این خصوص می گوید: سال رونق تولید در راستای مقابله با تحریم های ناجوانمردانه ایالات متحده نامگذاری شد تا دستگاه های مختلف کشور به تولید داخلی توجه بیشتری کنند.

وی  با بیان اینکه قوه قضائیه در این راستا تلاش کرد بنگاه های تولیدی که به دلایل مختلف قانونی به سمت تعطیلی حرکت کرده بودند را مجددا به سمت تولید سوق دهد، اظهار کرد: همچنین وزارت صمت نیز با برپایی نمایشگاه تخصصی گام های خوبی در راستای بومی سازی برخی نیازهای اساسی کشور برداشت.

وی با اشاره به اینکه روند خوبی در حوزه رونق تولید در سال جاری شکل گرفته بود اما متاسفانه در پایان سال شیوع بیماری کرونا اختلالاتی در عرصه سودآوری افراد ایجاد کرد، ادامه داد: در این بین نباید فراموش کرد قوه مقننه نیز قوانین خوبی برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی تصویب کرد تا دست دولتمردان برای تحقق بخشیدن به شعار سال 98 باز باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: به نظر می رسد مسئولان دستگاه های اجرایی باید بر اساس قوانین موجود، با ارائه تسهیلات یا سرمایه در گردش تولیدکننندگان داخلی در حال ورشکستگی را نجات دهند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم روند رو به رشد سال جاری در حوزه رونق تولید در سال 99 نیز ادامه یابد تا شاهد شکوفایی اقتصادی باشیم.

حسینی کیا از دیگر نمایندگان مجلس نیز با اشاره به عملکرد مسئولان در تحقق بخشیدن به شعار سال جاری مبنی بر رونق تولید، گفت: محدودیت ها و مشکلات جدی در سال 98 وجود داشت اما محدودیت ها موجب نشد ظرفیت های داخلی دیده نشود.

وی  اظهار کرد: در واقع بر اساس رهنمودهای رهبر انقلاب، تلاش شد در سیاست گذاری ها به محدودیت ها به عنوان یک فرصت نگاه شود، نه مانعی که نمی توان از آن عبور کرد.

وی با اشاره به مولفه هایی که موجب شد شعار سال جاری به طور کامل محقق نشود، ادامه داد: بوروکراسی اداری یکی از موانع جدی بر سر راه تولید داخلی است؛ در واقع امروزه اگر تولیدکننده ای بخواهد مجوزی دریافت کند باید از مراحل متعددی عبور کند که زمان بر بوده و سودی برایش نخواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه نظام بانکداری کشورمان همانند تیغ دولبه می توانند زمینه ساز رشد تولید یا مانع تولید شوند، تصریح کرد: در واقع بانک های کشورمان باید با ارائه تهسیلات مناسب به تولیدکنندگان واقعی کمک حال این افراد باشند نه اینکه با سخت گیری های بیش از اندازه و همچنین تحت فشار قرار دادن تولید کنندگان، واحد های تولیدی را بهسمت ورشکستگی سوق دهند.

حسینی کیا اعتقاد دارد عدم حمایت کافی از جوانان در عرصه تولید نیز موجب شد این حوزه با مشکلاتی مواجه شود؛ در واقع جوانان دارای روحیه تلاشگری و همچنین نوآوری هستند که اگر از آنها بهره درست و بجار برده شود، می توانند زمینه ساز تحول اقتصادی بزرگ شوند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه توجه به عرصه صادرات نیز می تواند زمینه ساز افزایش تولید داخلی باشد، خاطرنشان کرد: در این بین نباید فراموش کرد که برخی تولیدات داخلی مانند محصولات ناشی از اکتشافات معدنی می تواند جایگزین خوبی برای محصولات نفتی باشد که دارای ارزش افزوده بیشتری است.

یکی از موضوعاتی که دولت می توانست به آن توجه جدی کند موضوع بیمه ها و مالیات است که تولید کنندگان در کشور در این خصوص با مشکلات زیادی روبرو بودند. از سوی دیگر دولت در سال جاری می توانست با پرداخت وام به تولید کنندگان با سود پایین و بازپرداخت بلند مدت از تولید به شکل جدی تری حمایت کند.

از سوی دیگر هنوز فرهنگ استفاده از کالای ایرانی در کشور متاسفانه نهادینه نشده و بسیاری از مردم به دنبال خرید اجناس لوکس و برندهای خارجی هستند در صورتی که بسیاری از کالاهای خارجی مشابه ایرانی آن موجود است.

همچنین نباید از نقش خود تولید کنندگان در رونق تولید غافل شد، تولید کنندگان اگر کالای خود را با کیفیت تر تولید کنند مطمئنا در بازار مورد توجه مردم قرار می گیرند و همین موضوع باعث رونق خواهد شد.

رونق تولید تنها یک شعار مخصوص به سال 98 نبوده بلکه باید همواره سرلوحه برنامه های مسئولان باشد.