نام گذاری سال ۹۹ با شعار " جهش تولید " قطعا برگرفته از نگاه عمیق، مدبرانه و هوشمندانه مقام معظم رهبری است؛ چرا که در سال ۹۸ به دلیل حوادث طبیعی سیل و زلزله و در نهایت انتشار ویروس کرونا ، شرایط اقتصادی ایران همانند بسیاری از کشورهای دیگر دچار تزلزل گردید و فرصتهای اقتصادی را برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان تنزل داد ، که این موضوع می تواند بسیاری از کارگران و کارفرمایان را دچار بحران جدی نماید.

اهمیت این شعار برای متخصصان به خوبی روشن است و می تواند نقشه راه سال آتی را برای اقتصاددانان ،اصناف و سیاست گذاران عرصه اقتصادی و مجلس آینده شفاف کند ؛ و فرصتی باشد جهت شناسایی ظرفیتهای ناشناخته کشور در جهت تبدیل تهدید تحریمها به فرصت جهش تولید.

امروز بر همه دستگاهها، نهادها و مردم ضروری است که تمام امکانات خود را در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری به کار گیرند و موانع آن را برطرف نمایند و واحدهای تولیدی و صنعتی کشور را احیا و تقویت کنند؛ تا از افزایش آسیبهای اجتماعی وابسته به بیکاری در خانواده و جامعه جلوگیری به عمل آورند.

در رزمایش مقابله با ویروس کرونا، ما شاهد انسجام و بسیج عمومی و همگانی مردم و مسئولین و تمامی دستگاههای اجرایی، نظامی، دولتی و غیردولتی هستیم و نتیجه آن جلوگیری از یک فاجعه ملی بود؛ این در حالی است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته که نه تحریم هستند و نه مشکلات ما را دارند، شاهد غارت فروشگاهها و کمبود شدید مایحتاج اولیه مردم بودیم. 

پس ما می توانیم در بحث "جهش تولید" هم با اقدامی همگانی و عمومی ، برنامه ریزی کنیم و در جهت قوی‌تر کردن بنیان‌های اقتصادی جامعه خودمان قدم برداریم. 

در این راستا تنها به چند نکته درباره مبحث و شعار "جهش تولید" که از واژه های تخصصی در کشورهای توسعه یافته است، اشاره می کنم:

- شناسایی ظرفیتها با بهره‌گیری از نقاط قوت و فرصتهای داخلی و خارجی برای ایجاد ارزشهای جدید برای مشتریان و  بازارهای جدید

-ارتقاء کیفیت محصولات به منظور رقابتی شدن آنها در جهت بالا بردن صادرات 

- ایجاد و تسهیل بسترهای مورد نیاز جهت صادرات غیرنفتی

- برنامه ریزی برای تبدیل مواد اولیه ذی قیمت به کالای با ارزش افزوده بالا

-ارائه تسهیلات ارزان قیمت به تولید کنندگان واقعی

- جلوگیری از واردات کالاهایی که در داخل امکان تولید و توزیع آن وجود دارد 

- حمایت و هدایت شرکتهای دانش بنیان و شرکتهای نوپا با فن آوریهای روز و درنهایت برنامه ریزی برای آموزش کسب و کارهای نوین و خلاقانه برای گروه های هدف 

- جلوگیری و برخورد با قاچاقچیان و اخلال گران در فرایند عرصه تولید 

- توجه به تاثیرگذاری شاخص های فرهنگی بر جهش تولید و حداکثر استفاده از سرمایه های انسانی ، فرهنگی ، اجتماعی و طبیعی در این راستا.

امید است با " نوآوری و شکوفایی"، "اصلاح الگوی مصرف"، " همت مضاعف و کار مضاعف"، "جهاداقتصادی"، " تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی"، "اقتصاد مقاومتی"، "تولید و اشتغال" و "حمایت از کالای ایرانی" گامی اساسی در جهت "رونق تولید" و در نهایت "جهش تولید " برداریم .

مهدی پیرهادی