ماهواره نور اولین ماهواره نظامی ایران است که امروز سوم ردیبهشت 99 توسط سپاه برای اولین بار پرتاب شد و بار دیگر ایران اسلامی در صدر اخبار جهان قرار گرفت.

اخبار سیاسی- امروز صبح سپاه ماهواره نور را نه تنها به فضا فرستاد بلکه این پیغام را به ابرقدرتهای جهان مخابره کرد که دوران ضعیف بودن ایران تمام شده و حالا جمهوری اسلامی توانسته کاری بزرگ را انجام ذهذ.

به گزارش افکارنیوز، جبار کوچکی نژاد از نمایندگان مجلس در خصوص پرتاب ماهواره نور توسط سپاه پاسداران بیان داشت که این اتفاق دستاوردی بزرگ و تحولی نوین در حوزه فضایی کشور است که به دست متخصصان سپاه انجام شد و ماهواره با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.

ماهواره نظامی نور

این نماینده مجس تصریح کرد: ماهواره یکی از نیازهای ضروری کشورها بوده و در رده بندی توسعه یافتگی آنها نیز تأثیر دارد، همچنین ماهواره ها در زندگی افراد بسیار تأثیر دارد و می تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند.

پیام ماهواره سپاه برای دشمنان

از آنجایی که جمهوری اسلامی در حوزه ماهواره ای نیز تحریم بوده است، اقدام انقلابی سپاه پیام مهمی برای مردم دارد که از خدمات ماهواره ای کمک بگیرند و همچنین پیامی برای دنیا دارد که هرچه بیشتر ما را تحریم کنند سطح نبوغ  و خلاقیت بیشتری از خود بروز می دهیم.

کوچکی نژاد در ادامه با بیان اینکه پیشرفت جمهوری اسلامی در بخش های مختلف بیانگر عدم وابستگی در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و تکنولوژی را نشان می دهد، عنوان کرد: با این اقدام  آمریکا و اروپا متوجه می شوند که حتی تحریم برای ما نعمتی است که توانسته است تخصص ما را بروز دهد تا جایی که ماهواره به فضا پرتاب کرده ایم و در این حوزه نیز به موفقیت جدیدی دست یافته ایم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در 40 سالی که سپاه تأسیس شده توانسته است در تمامی بحران ها به نظام جمهوری اسلامی کمک کند که این یاری چه در حوزه های دفاع، چه حوزه های حوادث است که مسئولان باز مانده اند و سپاه و بسیج با ورود خود توانستند کار بزرگی انجام دهند.

واکنش رسانه های جهان به پرتاب ماهواره نور

از سوی دیگر نیز رسانه های مشهور جهان به پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نور 1 با موشک حمل کننده قاصد اشاره کرده اند و آن را بازتاب دادند.

روسیه الیوم با اشاره به اینکه این ماهواره نظامی با عنوان " نور ۱ " و با استفاده از موشک حمل کننده " قاصد " در ۲ مرحله پرتاب شده است به نقل از سپاه پاسداران افزود: این ماهواره در مدار ۴۲۵ کیلومتری از سطح زمین در حال چرخش است.

این شبکه به نقل از سپاه پاسداران این موفقیت را یک دستاورد بزرگ و پیشرفت اخیر ایران در زمینه موشکی بیان و اضافه کرد که پرتاب این موشک حمل کننده با موفقیت از داخل بیابان‌های مرکزی ایران انجام شد.

این شبکه روسی افزود: در حالی است که در ماه فوریه گذشته، وزارت دفاع ایران از عدم موفقیت ماهواره ساخت داخل " ظفر " برای قرار گرفتن در مدار زمین خبر داده بود ولی ماهواره سپاه امروز در مدار زمین قرار گرفت.

روزنامه برخط السیاسه لبنان نیز با انتشار خبر موفقیت آمیز پرتاب موشک ماهواره بر قاصد در بیابان های مرکزی ایران نوشت: بر اساس اعلام سپاه پاسداران با پرتاب این موشک ماهواره نور ۱ با موفقیت در مدار زمین قرار گرفته و در حال چرخش بر روی این مدار است.  

شبکه خبری فرانس ۲۴ هم در بخش عربی خود خبری از پرتاب موشک ماهواره بر قاصد توسط سپاه پاسداران اعلام و اضافه کرد که بنا بر اعلام مقامات سپاه ، این موشک حامل ماهواره نور ۱ با موفقیت در مدار زمین قرار گرفته است. 

این شبکه خبری اضافه کرد : آمریکا ایران را متهم کرده است که از برنامه پرتاب ماهواره به مدار زمین به عنوان پوششی برای توسعه صنایع موشکی استفاده می کند.

روزنامه های برخط الشرق و الوطن قطر هم با اشاره به پرتاب موشک ماهواره‌ بر قاصد از داخل ایران از موفقیت آمیز بودن ماموریت این موشک در  قرار دادن ماهواره نور ۱ بر مدار زمین خبر دادند.

رسانه "  الان " کویت نیز در خصوص پرتاب موشک ماهواره بر قاصد و قرار گرفتن ماهواره نور ۱ بر روی مدار زمین نوشت : این موضوع قابل توجه است چرا که ایران در دوره اخیر از عدم موفقیت پرتاب ماهواره رنج می برد که آخرین مورد آن در مرداد سال گذشته و هنگامی بود که یک موشک در مرکز فضایی امام خمینی در شمال ایران پیش از پرتاب منفجر شد.

دست نوشته فرمانده سپاه برای پرتاب ماهواره نور

فرمانده سپاه نیز در دست نوشته ای درباره پرتاب ماهواره نور نوشت: سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه در دستنوشته‌ای پس از پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نور توسط نیروی هوافضای سپاه نوشته است: امروز سپاه  پاسداران انقلاب اسلامی به مدد الهی و دعای رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی و ملت عزیز و شریفمان اوج گرفت و راهی نورانی به سوی آسمان گشود.

امروز سپاه با تلاش دانشمندان پاسدار نیروی هوافضای و سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی سپاه فضایی شد. امروز از آسمان زمین را نگاه می کنیم و این اتفاق آغاز شکل گیری یک قدرت جهانی است.

این موفقیت و دستاورد بزرگ بر همگان مبارک باد. برادران عزیزم راه گشوده شد متوقف نشوید به پیش بروید.