تنشها در خلیج فارس میان ایران و آمریکا باعث شده «گروه بین المللی بحران» به تبعیت از زمان جنگ سرد موضوع خط تلفن قرمز را پیش بکشند و می گویند عمان نقش خط تلفن قرمز را بازی کند.

اخبار سیاسی- اما در خصوص اتفاقات اخیر و ماجرای هشدار سربازان شجاع سپاه پاسداران به ناو آمریکایی در خلیج فارس بزرگترین سوالی که مطرح می شود این است که آمریکا اساسا چرا باید در خلیج فارس ناو داشته باشد؟ چه ضرورتی دارد این تروریست ها با ناو های خود در خلیج فارس جولان دهند که وقتی پای خود را از حدود و اختیاراتشان خارج می کنند با پاسخ صریح و شفاف ایران مواجه شوند.

به گزارش افکارنیوز، از سوی دیگر اگرچه ترامپ ایران را با بلوف های همیشگی خود تهدید کرد اما دونالد ترامپ باید یادش باشد که به قول محمد جواد ظریف هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکن.

احتمال جنگ میان ایران و آمریکا؟

آمریکایی ها به خوبی از قدرت نظامی ایران خبر دارند همین چندی پیش بود که در سیلی به خاطر ترور شهید حاج قاسم سلیمانی پایگاه آنها در عین الاسد با موشک های سپاه روبرو شد و ارقدرت پوشالی جهان توان دفع موشک های ایران را نداشت.

حالا موضوع خط تلفن قرمز مطرح شده که نشان می دهد ترامپ به دنبال راهکاری برای جذب رای در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا است و می داند تمام سیاست هایش در مقابل ایران شکست خورده و کارنامه ای در این خصوص ندارد.

همین مساله این احتمال را می دهد که ترامپ دست به اقدام احمقانه ای بزند همانطور که به شکل احمقانه ای حاج قاسم سلیمانی را ترور و به شهادت رساند . از سوی دیگر نیز قدرت ایران را می شناسد و حالا در مسیری قرار گرفته که باید به فکر رای در ریاست جمهوری باشد.

خط تلفن قرمز به کاهش تنش ها منجر می شود؟

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی از نمایندگان مجلس با اشاره به احتمال افزایش درگیری ایران و آمریکا در حوزه خلیج فارسگفت: هر چه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک می شویم نظر سنجی ها حاکی از آن است که محبوبیت و مقبولیت کاذبی که برای ترامپ ایجاد شده بود روز به روز کاهش پیدا می کند.

وی تاکید کرد:عدم مدیریت بحران و کشتار مردم آمریکا از سوء مدیریت دولت ترامپ در بحران کرونا، مهمترین عامل کاهش محبوبیت او است. رئیس جمهور آمریکا با حرف هایی مانند اینکه کرونا را قبول ندارد، دست می دهد و فاصله اجتماعی را رعایت نمی کند یا اینکه این روزها می گوید مواد ضدعفونی کننده را به مردم تزریق کنید شانس پیروزی در انتخابات 2020 را از دست می دهد.

نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی بیان کرد: در این شرایط ترامپ برای دور کردن افکار عمومی از تمرکز بر روی کرونا، اقدامات و کارهای دولتش، به دنبال ایجاد داستانی دیگر است تا افکار عمومی را به سمت و سوی دیگر هدایت کند. بنابراین ماجرا جویی ها ترامپ در خلیج فارس ناشی از ناتوانی در مدیریت بحران کرونا است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: ترامپ برای انحراف افکار عمومی مدتی به چین و سایر کشورها پرداخت اما می داند هیچ جا به اندازه خلیج فارس نمی تواند برای ایجاد ماجراجویی مناسب باشد، فرماندهان نظامی و مسئولان کشور هشیارند که در بازی ترامپ نیافتند اما به هر حال اجازه نمی دهند هرگونه  ماجرایی را در منطقه رقم بزند، چرا که اگر مرتکب اشتباه فاحش در خلیج فارس شود هزینه سنگینی بر روی دست خود و منطقه می گذارد.

جعفرزاده ایمن آبادی با اشاره به پیشنهاد خط تلفن قرمز، گفت: هر پیشنهادی که بتواند تنش را به حداقل برساند، فعلا ترامپ را مهار کند و کنترل تا از بحران ترامپ بگذریم اتفاق خوبی خواهد بود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ترامپ به صحبت های کنگره و سناتورها گوش نمی دهد، اظهار داشت: رئیس جمهور آمریکا روحیه ماجراجویی دارد و هر چه به زمان انتخابات 2020 نزدیک می شویم پرخاشگر و نگران نظرسنجی ها می شود که نشان می دهد بحرانی را پیش روی دارد.

رئیس فراکسیون مستقلین ولایی در مجلس گفت: به هر حال هر اقدام دیگری که بتواند بهانه را از دست ترامپ بگیرد گام خوبی خواهد بود.

جلیل رحیمی جهان آبادی نیز با اشاره به احتمال افزایش درگیری ایران و آمریکا در حوزه خلیج فارس، به بررسی پیشنهاد خط تلفن قرمز پرداخت و گفت: در طول چهل سال گذشته که جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد و در منطقه خاورمیانه حضور قدرتمند و مستقل از آمریکایی ها را تجربه می کند، هیچ وقت خلیج فارس بدون تنش نبوده ، ریشه تنش حضور آمریکایی‌ها است.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس ادامه داد: آمریکایی ها این حق را به خود داده اند که هزاران  کیلومتر دور تر از وطنشان، در آب های سرزمینی ما ورود کنند و برای ما تعیین و تکلیف کنند، کشورهای منطقه عمدتا چون یا رابطه خوبی با آمریکا دارند یا به لحاظ قدرت سیاسی و نظامی در شرایطی نیستند که بخواهند حضور آمریکایی ها را مورد اعتراض قرار دهند، تنها ایران است که اعتراض می کند.

وی اظهار داشت: حضور ایران در خلیج فارس بر اساس کنوانسیون های بین المللی و بر اساس حقوق دریاها، از جمله حقوق مشروع محسوب می شود، بر این اساس ایران می تواند از آب های سرزمینی و منطقه انحصاری و اقتصادی خود در خلیج فارس یا از حضور در آبهای آزاد استفاده کند و امنیت خودش را بر قرار کند.

این نماینده مجلس بیان کرد: اما آمریکایی ها حضور خود را برای صلح و حضور ایرانی ها را برای تنش جلوه می دهند، در حالی که اصل ماجرا این نیست بلکه آمریکایی ها ریشه تنش و نا آرامی ها هستند و منطقه ای که محل زندگی ما و کشورهای همسایه است را با حضوربدون دلیل نظامی هایش و با رفت و آمد های مکرر تبدیل به منطقه ناامن می کند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به تجربه تاریخی ایران، گفت:در طول تاریخ انگلیسی ها، پرتغالی ها، هلندی ها و کشورهای دیگر از سیاست کشتی های توپ علیه ایران و کشورهای منطقه اقدام کرده اند، آنها با این سیاست به حاکمان ایران فشار می آوردند اما حضور نظامی آمریکایی ها در 40 سال اخیر در خلیج فارس و سایر فشار ها از جلمه تحریم ها نتوانسته نظام جمهوری اسلامی ایران را وادار به تصمیم گیری بر اساس خواست آمریکایی ها کند.

وی افزود: آمریکا از این بابت نگران است که الگوی مقاومت ایران و بازدارنده ایرانی برای سایر کشورها ابهت آمریکا را از بین ببرد و دیگر به حضور آمریکا در منطقه تن ندهند.

این نماینده مجلس در خصوص پیشنهاد تلفن خط قرمز بین ایران و آمریکا بیان داشت: در دوره جنگ سرد زمانی که بحران کوبا در روابط بین آمریکا و شوری رخ داد و احتمال جنگ زمان جان اف کندی و نیکیتا خروشچف وجود داشت، خیلی ها به این فکر افتادند که اگر مسئولین ارشد دو کشور ارتباط مستقیم داشته باشند سوء تفاهم ها از بین می رود .

رحیمی جهان آبادی گفت: بسیاری ازکشورهای جهان از تنش های بین ایران و آمریکا نگران هستند و فکر می کنند در این منطقه که بیش از 67 درصد انرژی جهان را دارد و از لحاظ نظامی و اقتصادی منطقه مهمی است، تنش ها و سوء تفاهم ها به جنگ بین ایران و آمریکا منجر شود.

وی ادامه داد: چند ماه پیش شاهد ترور و شهادت فرمانده سپاه قدس ایران و حمله سنگین ایران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق بودیم، این ماجراها بسیاری را نگران کرده است از این رو پیشنهاداتی برای رفع سوءتفاهم ها و ارتباط مستقیم داده می شود.

این نماینده مجلس در خصوص ایفای نقش عمان و سوئیس برای ایجاد خط تلفن قرمز بین ایران و آمریکا پرداخت و گفت: بر این باور هستم که در منطقه کشورهای زیادی وجود دارند که با ما و آمریکا روابط خوبی دارند، عمانی ها شاید یکی از گزینه مناسب باشد، چون آنها در خیلی از زمینه هایی که  ما با آمریکایی ها تنش داریم منافع مستقیمی ندارند که بخواهند منافعشان را دخیل کنند، در طول چهل سال گذشته عمانی ها معمولا نقش واسطه را به خوبی ایفا کردند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس توضیح داد: نکته اینجاست که پیشنهاد خط تلفن قرمز، با توجه به پیشینه ای که در دوره جنگ سرد بین آمریکا و شوری داشته به معنای ارتباط مستقیم دو کشور است به نحوی که آنها بتوانند هر زمانی مشکلی ایجاد می شود از طریق تماس‌های مستقیم صحبت های خود را به گوش یکدیگر برسانند، بنابراین فکر میکنم اصل این پیشنهاد بد نیست و می تواند بسیاری از سوءتفاهم ها و واسطه ها را حذف کند.

رحیمی جهان آبادی تاکید کرد: نکته این است که ما باید به خوبی در جهان تبیین کنیم این است ریشه تنش درمنطقه حضور آمریکایی ها است آنها به ناحق در این منطقه حضور دارند، آب راه خلیج فارس آب راهی است برای کشورهای ساحلی آن که حق دارند از این منطقه ویژه حفاظت و حراست کنند اما حضور آمریکایی در این منطقه، ایجاد پایگاه نظامی و رفت و آمد کشتی های نظامی شان ریشه تنش و درگیری است و اگر کسی می خواهد تنش از منطقه خلیج فارس از بین برود شیوه آن ایجاد خط قرمز نیست، راه آن مخالفت با حضور آمریکایی ها در منطقه است.

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: دوران سیاست کشتی ها توپ دار و تهدید کشورها با ناوهای هواپیما بر، دوران تحمیل خواسته های یک ابر قدرت از انتهای دنیا در منطقه خلیج فارس به پایان رسیده است، ایرانی ها در این چهل سال به خوبی نشان داده اند توانایی برقراری امنیت را در خلیج فارس دارند.