به گزارش افکارنیوز،

«بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در قالب استراتژی دروغ‌افکنی و اتهام‌زنی‌های مضحک علیه ایران، در تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۱۸ (۲ فروردین ۹۹)، طی یک نمایش تلویزیونی مدعی شد که ایران در ناحیه شورآباد در جنوب تهران یک تاسیسات مخفی هسته‌ای را بنا کرده و در آنجا به صورت مخفیانه در حال فعالیت برای استفاده نامتعارف از انرژی هسته‌ای است.

اخبار سیاسی - براساس اظهارات توهم‌آمیز نتانیاهو درباره صنایع هسته‌ای کشورمان، ایران در حال اجرای طرح محرمانه‌ای در بیابان‌های جنوب تهران بوده است.

 

آدرس‌های جعلی نتانیاهو به ترامپ/ چطور صهیونیست‌ها آمریکا را به تقابل نظامی با ایران سوق می‌دهند؟

دروغ‌پردازی‌های نتانیاهو، این‌بار «شورآباد»

نتانیاهو طی این سخنرانی مدعی شد که ایران در حال اجرای طرح مخفیانه و هسته‌ای «آماد» است، بنابر آنچه نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت، «ایران برای سال‌ها با به اجرا گذاشتن یک طرح محرمانه به نام آماد به دنبال تولید سلاح‌ هسته‌ای بوده است». نتانیاهو در ادامه گفت: «طی سال‌های اخیر از طرح مخفی ایران با خبر بودیم، اما اکنون می‌توانیم ثابت کنیم که طرح آماد یک طرح جامع برای طراحی، تولید و آزمایش سلاح‌های هسته‌ای است». نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه دروغ پردازی‌های خود این را هم گفت که «ثابت می‌کنیم که ایران به‌طور محرمانه اطلاعات پروژه آماد را مخفی کرده تا در زمان مناسب ضمن ساخت سلاح هسته‌ای از آن استفاده کند».

نتانیاهو طی نشستی که در آن فایل‌های متعددی را به اشتراک گذاشت، مدعی شد: «ایران درباره عدم برخورداری از برنامه نظامی هسته‌ای دروغ گفته، یکصدهزار فایل محرمانه نشان می‌دهد که آن‌ها دروغ گفته‌اند. حتی پس از امضای توافق هسته ای، ایران دانش هسته‌ای نظامی خود را با هدف استفاده در آینده حفظ کرده است. ایران در سال ۲۰۱۵ که قرار بود اطلاعات جامعی را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی بگذارد باز هم دروغ گفت».

به باور کارشناسان، این دروغ نتانیاهو درباره منطقه شورآباد که اتفاقا مورد تمسخر کاربران فضای مجازی هم قرار گرفت، تفاوت کوچکی با سایر دروغ‌های وی داشته است. بر اساس گزارش‌ها این دروغ نتانیاهو یکی از عوامل خروج ترامپ از برجام بوده است. چراکه از همان ابتدا و پس از امضای برجام نتانیاهو انتقادات خود را متوجه اوباما کرده بود و توافق برجام را به نفع ایران و خطری برای جهان خوانده بود. ترامپ هم که از همان آغاز کار به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال بهانه‌ای بود تا به نوعی دستاورد اوباما را زیر سوال ببرد و آن را بی‌اهمیت جلوه دهد، نهایتا از برجام خارج شد. بسیاری از کارشناسان، ادعا‌های واهی نتانیاهو درباره برنامه هسته‌ای ایران از تورقوزآباد گرفته تا شورآباد را یکی از عوامل تاثیرگذار در توجیه افکار عمومی برای خروج آمریکا از برجام عنوان کرده‌اند.

دروغ‌های نتانیاهو درباره ایران و گمراهی آمریکا

اکنون طی گزارشی به قلم «گرت پورتر» در نشریه «گری زون» عنوان شده که این اطلاعات یکی از عوامل اصلی خروج آمریکا از برجام بوده، همچنین تاکید شده که این اطلاعات آمریکا را تا سر حد جنگ با ایران کشانده است. پورتر طی این گزارش تصریح کرده که این اطلاعات جعلی و ساخته صهیونیست‌ها بوده است.

آدرس‌های جعلی نتانیاهو به ترامپ/ چطور صهیونیست‌ها آمریکا را به تقابل نظامی با ایران سوق می‌دهند؟آدرس‌های جعلی نتانیاهو به ترامپ/ چطور صهیونیست‌ها آمریکا را به تقابل نظامی با ایران سوق می‌دهند؟

در این گزارش آمده است: «بررسی اسناد هسته‌ای که در یک کنفرانس مطبوعاتی بطور مفصل به دست نتانیاهو ارائه شد، نشان می‌دهد که آن‌ها ساختگی بوده و اسرائیل این سناریو را به دور از حقیقت رقم زده است. این مدارک جعلی به منظور رویارویی نظامی آمریکا و ایران ساخته شده بود».

طی این گزارش در ابتدا به طور اجمالی به آن‌چه نتانیاهو طی آن کنفرانس خبری در تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۱۹ گفت، اشاره شده است. سپس بر اساس استعلام‌هایی که این نشریه از دو شخصیت ارشد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بعمل آورده، اعلام شده که این اسناد جعلی بوده است.

دلایل دروغ بودن ادعاهی نتانیاهو درباره «شورآباد»

  • در این گزارش می‌خوانیم: «دو مقام ارشد سابق سیا که هر دو به عنوان تحلیلگر برتر در حوزه خاورمیانه مطرح هستند، ادعای نتانیاهو را به دلیل فقدان ادله بی‌اعتبار خواندند». به گفته «پل پولار» که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ مأمور اطلاعاتی آمریکا در منطقه بوده و «گراهام فولر» کهنه سرباز آمریکایی که به عنوان افسر اطلاعاتی در خاور نزدیک و آسیای جنوبی خدمت کرده، اگر رژیم صهیونیستی چنین منابع بسیار دقیقی را در ایران داشته باشد که بتوانند چنین اطلاعات دقیقی را در اختیار آن‌ قرار دهد، در این صورت هرگز صهیونیست‌ها ریسک افشای این اطلاعات و از بین رفتن مهره‌های اطلاعاتی خود در ایران را نمی‌کردند. فولر در ادامه اذعان می‌کند که اطلاعات صهیونیست‌ها بسیار مشکوک است، وی نهایتا می‌گوید: «همه اطلاعات منتشر شده شاید به نحوی ساختگی باشد».
  • «طریق رئوف» کارشناس ارشد سازمان بین‌المللی انرژی اتمی هم در رابطه با اسناد منتشر شده به دست نتانیاهو اظهارنظر کرده است. رئوف در این‌باره گفت: هر نامه‌ای که در ایران منتشر و یا ابلاغ می‌شود دارای تاریخ، امضاء، عنوان و درجه اهمیت است. نکته جالب درباره نامه‌ها و اسنادی که نتانیاهو آن را افشاء کرده این است که هیچکدام نه تاریخ دارند و نه لوگوی نهادی در بالای این نامه‌ها دیده می‌شود. به گفته این گزارش این نکته نیز علت دیگری است که ثابت می‌کند این اسناد ساختگی است.
  • در این گزارش همچنین ذکر شده که به طور معمول، تأیید چنین اسنادی به عهده دولت آمریکا و آژانس بین المللی انرژی اتمی است. نماینده «بلفر سنتر» به «گری زون» گفته که صهیونیست‌ها تنها کپی اسناد را در اختیار دولت آمریکا و آژانس بین المللی انرژی قرار داده‌اند، بلفر سنتر تاکید کرده که در سفری که مقامات آمریکایی در نوامبر ۲۰۱۹ به اراضی اشغالی داشته‌اند، هرگز اصل اسناد ارائه نشد. حتی نزدیک‌ترین نهادها به صهیونیست‌ها هم اصل این اسناد را ندیده‌‌اند.
  • در بخش دیگری از گزارش، تصویری نشان داده شده که نتانیاهو در توضیحات خود به آن استناد کرده است؛ تصویری شماتیک از سرجنگی شهاب-۳ که توضیحات فارسی نیز در آن نوشته شده است. گرت پورتر نویسنده این گزارش ادعا می‌کند که این تصویر متعلق به قبل است و جزو اسنادی است که یک جاسوس ایرانی آن را در اختیار سرویس اطلاعاتی آلمان قرار داده است. وی در این گزارش آورده که اطلاعات فاش شده از موشک شهاب-۳ کار یک جاسوس منتسب به گروهک تروریستی منافقین بوده است. پورتر از قول «کارستن ووگت» یکی از افسران اطلاعاتی آلمان می‌نویسد که درست زمانی که این اطلاعات فاش شد، هشدار داده شد که نمی‌توان به اطلاعاتی که این گروهک منتشر می‌کند، اطمینان کرد. تصویر این سند منتشره شده و ادعایی را در زیر می‌بینید.

آدرس‌های جعلی نتانیاهو به ترامپ/ چطور صهیونیست‌ها آمریکا را به تقابل نظامی با ایران سوق می‌دهند؟

گرت پورتر بار دیگر این را هم می‌گوید که تصویر مربوط به موشک شهاب-۳ از لحاظ علمی مردود است و احتمالا حتی محتوای این سند هم جعلی است. گزارشگر و محقق مستقل آمریکا در انتهای این گزارش می‌نویسد: «بسیاری از فریب‌های نتانیاهو علی‌رغم به کارگیری تله‌های واضح در آن عمل کرده است. وی با دست‌کاری اطلاعات توانسته دونالد ترامپ و آمریکا را وارد یک دوران خطرناک کند که در آن احتمال درگیری نظامی واشنگتن با ایران به اوج خود رسید».