به گزارش افکارنیوز،

بازگشت داعش به عراق و عملیات گسترده تروریست‌های تکفیری در نقاط مختلف این کشور، نگرانی‌های زیادی را در میان شهروندان عراقی و کل ملت‌های منطقه برانگیخته است!به حرکت افتادن دوباره تروریست‌های کوکی توسط واشنگتن، تل‌آویو و ریاض ، قطعا خبر خوبی برای جهان اسلام محسوب نمی‌شود، خصوصا آنکه ایالات‌متحده همچنان بر استراتژی بلندمدت خود مبنی بر «تزریق بحران‌های مزمن امنیتی» در منطقه اصرار می‌ورزد، اما در ماورای آنچه مشاهده می‌کنیم، حقایق و نکات دیگری نیز وجود دارد که نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن‌ها گذشت:

نخست اینکه دولت ترامپ، خلق و هدایت  هم‌زمان بحران‌های سیاسی  و  امنیتی در عراق را در دستور کار خود قرار داده  است. در این مسیر، کاخ سفید از بقایای داعش و ظرفیت‌های مخرب و تروریستی آن‌ها استفاده می‌کند. بقایای داعش که پس از سرنگونی خلافت این گروه متوحش و تروریستی در نقاط مرزی عراق و سوریه ساکن بوده‌اند طی سه سال اخیر آموزش‌های لازم را جهت ایجاد موج دوم تروریسم تکفیری در منطقه  ( با هدایت حامیان غربی عربی و عبری خود ) دریافت کرده‌اند. 

نکته دوم ، به بازی نخ نمای تبلیغاتی واشنگتن در قبال عراق و منطقه بازمی‌گردد.صورت و حتی ماهیت بازی

 کاخ سفید در بغداد کاملا مشخص است. ترامپ عملا دست به‌نوعی  گروکشی     و  تهدید علنی علیه ملت و دولت عراق زده است. کاخ سفید، پنتاگون و سنتکام  رسما به عراق و منطقه هشدار داده‌اند  که اگر مصوبه پارلمان این کشور مبنی بر اخراج نیروهای اشغالگر آمریکایی تحقق پیدا کند یا حتی تلاشی در مسیر تحقق آن صورت گیرد، واشنگتن از مهره‌های تکفیری دست‌ساز خود جهت تنظیم موازنه قدرت در منطقه استفاده می‌کند. 

نکته سوم، به بازی خاص مهره‌های سیاسی آمریکا در بغداد بازمی‌گردد.ممانعت برخی مقامات سیاسی و امنیتی عراقی از اعدام زندانیان داعشی ( که قرار است در محاسبات آتی آمریکا ، توان تروریستی خود را در خدمت اهداف تروریسم تکفیری قرار دهند) یا  بی‌تفاوتی برخی سیاستمداران معلوم‌الحال عراقی که ضدیت آن‌ها با محور مقاومت عیان و آشکار است در قبال تحرکات جدید داعش در سامرا، اطراف بغداد و دیالی موضوعات ساده و قابل‌اغماضی نیست! 

نکته آخر، به آمادگی سیاسی و میدانی جریان‌های مقاومت در مواجهه با ایالات‌متحده و عمال آن در منطقه بازمی‌گردد. دفع گسترده حملات اخیر داعش توسط حشد الشعبی و دیگر گروه‌های مقاومت، به‌خوبی نشان می‌دهد  تلاش‌های گسترده اخیر مزدوران سیاسی و امنیتی آمریکا در منطقه جهت اعمال فشار بر این گروه‌ها

چه دلیل و ریشه‌ای داشته است.  دولت ترامپ در طول سال‌های اخیر تلاش زیادی کرد تا  مقاومت تضعیف‌شده و  داعش تقویت‌شده را دوباره در مقابل یکدیگر قرار دهد، اما محاسبات وی نادرست از آب درآمده است.  امروز مقاومت اسلامی عراق به برکت خون شهدایی مانند سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس ، توان خود را در مواجهه با تحرکات نظامی دشمنان شدیدا تقویت کرده است. حتی بازی تبلیغاتی و روانی سال‌ها و ماه‌های اخیر دشمنان امنیت منطقه  علیه حشد الشعبی، نجبا، مصائب اهل الحق، کتاب حزب‌الله  و ….  نیز نتوانسته است ذره‌ای در انگیزه و توان فرزندان فداکار  مقاومت خدشه‌ای وارد کند. این غیورمردان آماده‌اند تا تروریسم تکفیری غنی‌شده از سوی آمریکا و متحدان آن را در هم بشکنند.

جنیف غفاری