به گزارش افکارنیوز،

یکی از شخصیت‌های آکادمیک در لبنان می‌گوید اقدامات آمریکا در منطقه غرب آسیا علیه ایران و تصمیم آمریکایی‌ها به خروج بخشی از نیروها و تجهیزات نظامی‌اش از این منطقه بعد از آن انجام شد که فشارهای حداکثری واشنگتن علیه تهران جواب نداد و شکست خورد.

اخبار سیاسی- رائد المصری، استاد علوم سیاسی و روابط خارجی در دانشگاه آمریکایی بیروت در گفت‌وگو با رادیو روسی اسپوتنیک گفت که بعد از شکست اقدامات و فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، واشنگتن الآن به گزینه «تفاهم» و «آتش‌بس» با تهران روی آورده است.

او گفت: «این تصمیم آمریکا همچنین بعد از آن گرفته شد که دونالد ترامپ [رئیس جمهور آمریکا] در آستانه انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست‌جمهوری است و تمایل دارد که دوره دوم [ریاست جمهور خود] را تضمین کند».

این استاد دانشگاه بیروت، همچنین اختلافات پنهانی آمریکا با عربستان سعودی را در این تصمیم مؤثر دانست و گفت که در مقطع کنونی (کاهش شدید قیمت نفت به دلیل تولید انبوه عربستان) این اختلافات علنی شده است و اقدام ریاض در غرق کردن بازار جهانی نفت، به اقتصاد آمریکا بسیار ضربه زده است.

رائد المصری در ادامه مدعی شد: «زمزمه‌های جدیدی در رابطه با روابط آمریکا با ایران به گوش می‌رسد؛ چرا که ترامپ از اعمال فشار بر ایران عاجز شده است و همه برگ‌های او [در برابر ایران] چه در سطح روابط داخلی و چه در سطح روابط با متحدان در خلیج [فارس] پوچ درآمده است؛ لذا [سیاست] آتش‌بس و آرامش و تفاهم با ایران را در پیش گرفته است و این مسئله در تصریحات مثبت مقامات آمریکایی در ارتباط با دولت جدید عراق  نمایان شد».

روزنامه‌ وال‌استریت ژورنال آمریکا پنجشنبه گذشته به نقل از چند مقام این کشور نوشت که وزارت دفاع آمریکا تصمیم گرفته، نیروها و تجهیزات نظامی خود از قبیل سامانه‌های پاتریوت و جنگنده‌ها را کاهش دهد (+).

به رغم اینکه پنتاگون گفته این تغییرات، روتین است ولی ترامپ گفت که ما از کشورهای ثروتمندی در مقابل هیچ حمایت می‌کنیم و این کشورها باید به ما احترام بگذارند.  تحلیلگران، اقدام عربستان سعودی در تولید گسترده نفت و کاهش شدید قیمت نفت و سقوط قیمت نفت آمریکا را دلیل این تصمیم می‌دانند.