به گزارش افکارنیوز،

 علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: روز قبل در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا آخرین وضعیت را مورد بررسی قرار دادیم. حفظ معیشت و جان مردم دو اولویت مهم دولت در این روز‌ها به شمار می‌رود. باید از جان در مقابل بیماری محافظت کنیم و مردم مطمئن باشند که تمام ارکان دولت شبانه‌روز برای این گذر از دوره تلاش می‌کنند.

برای تکمیل غربالگری کرونا به یک و نیم میلیون تست نیاز داریم

اخبار سیاسی- او افزود: طبق گزارشات در ستاد ملی مبارزه با کرونا، افراد شناسایی شده روند افزایشی داشته اما افراد فوت شده کاهش یافته است. ما روزانه ۳۰ هزار تست می‌گیریم که برای تکمیل غربالگری به یک و نیم میلیون تست نیاز داریم تا برنامه غربالگری ما کامل شود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: مقرر شد همه مراکز مذهبی از یک طرف، صنوف و رستوران ها و مشاغلی مانند آرایشگاه‌ها از طرف دیگر بعد از ماه رمضان با رعایت دستورالعمل ها به صورت تدریجی بازگشایی شوند. اگرچه با رعایت اصول بهداشتی در برخی مناطق سفید این شغل‌ها بازگشایی شده ‌اند.

ربیعی بیان کرد: به وزارت ورزش و امور جوانان ماموریت داده شد تا ورزش‌های غیر تجمعی را بررسی کند. مدارس و آموزشگاه ما هیچگاه تعطیل نشده‌اند؛ ستاد ملی مقابله با کرونا بر گسترش زیرساخت‌های موجود و تداوم فعالیت‌های آموزش مجازی تاکید کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه آموزش ما تعطیل نشده بلکه بصورت مجازی و تصویری با کمک صدا و سیما انجام شده، گفت: از ۲۷ اردیبهشت مدارس با معلمان باز هستند اما حضور در مدارس بصورت اختیاری است. برای دانشگاه ها به تصمیمی نرسیدیم، به نظر الگوی آموزش و پرورش برای آموزش عالی هم میتواند مورد نظر باشد اما خوابگاه ها باید فکری برایش شود.

او اظهار کرد: برای دانشگاه‌ها در این جلسه به تصمیمی نرسیده‌ایم و برای هفته آینده در مورد دانشگاه‌ها تصمیماتی را اتخاذ می‌کنیم به نظر می‌رسد که الگوی آموزش و پرورش برای آموزش عالی هم شاید بتوانند کارگشا باشد.

ربیعی با اشاره به فرا رسیدن شب‌های قدر گفت:  در ما در حساس‌ترین شرایط و شب‌های قدر قرار دادیم که با شرایط خاص کشور بیش از هر زمان دیگری به دعا توجه به خدا و تذکر در پیشگاه ربوبیت نیاز خواهیم داشت که رهبر معظم انقلاب هم در جلسه اخیر ستاد ملی کرونا اشاره فرمودند یکی از ضرورت‌ها و نیاز‌های اصلی مردم ما روی آوردن و قرب به خدا سپردن و راز و نیاز با خداوند متعال است.

سخنگوی دولت بیان کرد: رهبری معظم به دو نکته مهم در جلسه ستاد مقابله با کرونا اشاره کردند، اول اینکه گسترش شبکه‌های بهداشت و مقدم کردن پیشگیری و بهداشت باید دنبال شود.

او گفت: نکته دومی که معظم‌له بر آن تاکید کردند آثار مثبت معنویت و نیاز معنوی جامعه در مقابله با شرایط سخت و نگرانی‌ها بود؛ معنویت جامعه و اتکا به خداوند در افزایش روحیه ملی برای مبارزه با کرونا تاثیر دارد. برای شب‌های قدر با همکاری وزارت کشور و بهداشت تصمیماتی گرفته می شود تا در برخی مراکز با حداقل جمعیت این مراسم برگزار شود و در جلسه بعدی ستاد تصمیماتی در این زمینه گرفته می‌شود.