به گزارش افکارنیوز،

رستم قاسمی ازجمله افرادی است که نامش طی چند سال اخیر به دلیل عهده‌دار بودن فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ع) و به تعبیری یکی از کارآمد‌ترین‌، تأثیرگذارترین و بزرگ‌ترین مجموعه‌های خدمتگزار سازندگی کشور و راهبری اجرای صدها پروژه عظیم عمرانی، صنعتی، کشاورزی و ... در جای‌جای ایران اسلامی -به‌ویژه در مناطق محروم و غیر برخوردار و نیز در سطح صنعت راهبردی- کانون توجه رسانه‌های داخلی و خارجی بوده است.

اخبار سیاسی- پیامدها و دستاوردهای مدیریتی و اشراف تخصصی و کارشناسی مهندس قاسمی در حوزه‌های مختلف با شاخصه جسارت، شجاعت و قدرت تصمیم‌گیری ازجمله در عرصه حساس و راهبردی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین سازمان‌دهی و به‌کارگیری ظرفیت‌ها و توانمندی‌های سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و نیروی انسانی متخصص، جوان و باانگیزه به‌گونه‌ای بوده است که ضمن باز گذاردن مسیر جذب سرمایه‌گذاری خارجی بخش‌هایی را که تا مدتی پیش جولانگاه شرکت‌ها و بنگاه‌های بیگانه و در انحصار پیمانکاران خارجی بوده در اختیار توانمندی‌های داخلی کشور قرار داده است.

به اذعان کارشناسان و تحلیلگران سردار سپهبد قاسم سلیمانی و رستم قاسمی دو بال ایران در منطقه را تشکیل می‌داند که این روزها در پی شهادت حاج قاسم سلیمانی دوست و همراهش می‌بایست مسیری را سپری کند که هرلحظه‌اش مملو از حضور فرمانده شجاع کشورمان شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی است.

آنچه از دیدگاه شما می‌گذرد بخشی از گفت‌وگو با مهندس رستم قاسمی پیرامون شهادت حاج قاسم سلیمانی است:

*تحلیل شما از اهداف آمریکا برای به شهادت رساندن سردار سلیمانی و فرماندهان حشد الشعبی چیست؟

رستم قاسمی: به اعتقاد من برخلاف کسانی که فکر می‌کنند شهادت حاج قاسم سلیمانی یک کار تاکتیکی از سوی آمریکا بود، هرگز این‌طور نیست بلکه آمریکایی‌ها یک کار کاملاً استراتژیک برای به شهادت رساندن حاج قاسم انجام دادند که این جنایت اشتباه استراتژیک آن‌ها بود.

*آمریکا سرمنشأ زوال خود در منطقه را حاج قاسم می‌دانست

ترور حاج قاسم بعد از ماجرای زدن پهپاد آمریکایی، کشتی انگلیسی و پس از ماجرای آرامکو صورت گرفت؛ این در حالی است که کشورهای منطقه نیز از پشتیبانی‌های آمریکا ناامید شده بودند لذا آمریکا شدیداً احساس زوال می‌کرد و متوجه شده بود قدرت و اقتدارش در منطقه رو به نابودی است، نابودی که سرمنشأ آن را حاج قاسم می‌دانستند.

وقتی به این موضوع نگاه می‌کنید متوجه می‌شوید ممکن بود آن‌ها حاج قاسم را به روش دیگری شهید کنند یا مسئولیت آن را بر عهده نگیرند ولی به دلیل تلاش برای بازگرداندن قدرت خود در منطقه این کار را مستقیماً انجام دادند چراکه از اهمیت جایگاه حاج قاسم در بین مردم منطقه و جهان آگاه بودند و ازاین‌رو مسئولیت این ترور را نیز مستقیماً بر عهده گرفتند.

*نیت و اهداف حاج قاسم در محور مقاومت چه بود؟

اینکه حاج قاسم چه هدفی داشت و درنهایت چه شد باید گفت خداوند به ایشان پاداش داد و آنچه ایشان می‌خواست شهادت در عراق بود و این نکته را یک هفته قبل از شهادت نیز گفته بود.

شهادت حاج قاسم خون تازه‌ای در رگ‌های مقاومت جاری کرد

اینکه حاج قاسم دوست داشت چگونه شهید شود را نیز بارها گفته بود که دوست دارم با شهادت بدنم تکه‌تکه شود، شهادت حاج قاسم خون تازه‌ای در رگ‌های مقاومت جاری کرد و این همان آرزوی حاج قاسم و پاداش چهل‌ساله مجاهدت وی بود.

*پیش از شهادت حاج قاسم با ایشان دیداری داشتید؟

رستم قاسمی: بله، من روز سه‌شنبه قبل از شهادت حاج قاسم با ایشان یک جلسه طولانی داشتم و ایشان حتی به من گفت تب‌دارم و سرماخورده‌ام که به ایشان گفتم پس چرا می‌خواهید به مسافرت بروید؛ قرار بود ایشان ابتدا به عراق رفته و سپس به سوریه بیاید و ما در آنجا یکدیگر را ملاقات کنیم، اما ظاهراً در فرودگاه نظرشان تغییر و برنامه را بالعکس اجرا کردند.

*حضور شما در سپاه قدس و همکاری با سردار سلیمانی از چه زمانی آغاز شد؟

رستم قاسمی: پس از پایان دولت دهم بنده بااینکه پیشنهاد‌های دیگری برای خدمت در سپاه و وزارتخانه‌ها داشتم، اما به دلیل رفاقت با حاج قاسم از گذشته در نیروی قدس توفیق خدمت پیدا کردم و بارها در جلسات و سفرها توفیق همراهی با ایشان را داشتیم.

*پس از شهادت حاج قاسم بحث نفوذ و افشا شدن جزئیات سفر و مأموریت ایشان نیز منتشر شد و برخی ادعا کردند درباره شهادت هشدارهایی داده‌شده بود، نظر شما چیست؟

رستم قاسمی: برخی هشدار داده بودند اما اطلاعی که من دارم این است که پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد چند روز قبل از شهادت، مجوز ترور حاج قاسم را از ترامپ گرفته است، من صحت دقیق این اطلاعات را نمی‌دانم، اما شرط ترامپ برای امضای اجازه ترور این بوده که برای انجام نهایی این کار با وی هماهنگ شود. گویا چند روز از قبل از شهادت حاج قاسم آن‌ها نیز مجوز را از رئیس‌جمهور آمریکا دریافت می‌کنند.

اما اینکه اطلاعات مربوط به جزئیات سفر ایشان افشاشده یا خیر می‌تواند درست باشد یا خیر، اما من اطلاع دقیق ندارم هرچند امروزه امکانات جاسوسی الکترونیکی و انسانی فراوان است و ازاین‌رو این نظریه ممکن است درست باشد.

*برخی این اتفاق را یک معامله بین دولت ایران و آمریکا به‌عنوان حذف سردار سلیمانی مطرح می‌کنند، نظر شما چیست؟

رستم قاسمی: این موضوع بسیار بعید است و فکر نمی‌کنم نگاه هیچ مقام و مسئولی در ایران نسبت به حاج قاسم این‌گونه بوده باشد.

حاج قاسم گفت "نباید انقلاب و نهادهای انقلابی در اختیار گرگ‌های چپ و راست باشد"

*علت حضور پرشور مردم در تشییع حاج قاسم از نگاه شما چیست؟

رستم قاسمی: مردم حاج قاسم را خیلی دوست داشتند، چون ایشان حزبی و جناحی نبود و او نیز همه مردم را دوست داشت، ایشان اوایل مهرماه سال 98 یک سخنرانی داشتند که من ندیدم از رسانه ملی پخش‌شده باشد، ایشان آنجا گفتند "نباید انقلاب و نهادهای انقلابی در اختیار گرگ‌های چپ و راست باشد".

این جمله بسیار جالب بود چراکه نگاه ایشان این بود که همه مردم انقلابی و دوستدار کشور هستند، از سوی دیگر این سخن حاج قاسم در جمع ائمه جمعه که بارها نیز از رسانه ملی پخش شد بسیار مهم است که گفتند چرا این‌قدر مردم را به چپ و راست و باحجاب و بی‌حجاب تقسیم می‌کنید.

این‌ها جملات بیانی حاج قاسم بود اما دلش هم این‌گونه بود و چون این حرف‌ها را دلی به زبان می‌آورد و درواقع دل و زبانش یکی بود، مردم نیز قلبا برای تشییع حاج قاسم به میدان آمدند؛ شما دیدید همه تیپ‌ها و گروه‌ها برای مراسم ایشان آمدند.

*خاطره ناگفته‌ای از سردار دارید؟

رستم قاسمی: بااینکه چند ماه از شهادت ایشان گذشته هنوز هم برای من سخت است که باور کنم باید حاج قاسم را شهید بنامم. حاج قاسم یک فرد بسیار دوست‌داشتنی بود، ایشان یک فرمانده واقعی بود، فرمانده یعنی قاطعیت و تصمیم، اما حاج قاسم ضمن داشتن این ویژگی‌ها، از خصوصیات بسیار مهربانانه نیز برخوردار بود.

ما در بسیاری از جلسات حاج قاسم را طور دیگری می‌دیدیم. یعنی محکم و قاطع که تصمیم نهایی را می‌گرفت، شاید خیلی‌ها به‌واسطه اجرا نشدن نظراتشان از نتیجه جلسه راضی نبودند اما ایشان درصحنه نبرد و صحنه‌های مختلف قاطعانه تصمیم می‌گرفت، ولی بعد از جلسه ایشان یک دوست تمام‌عیار بود، ما خودمان بارها شاهد این اتفاقات بودیم یعنی به‌قدری حاج قاسم دوست‌داشتنی بود که ساعتی بعد از جلسه تحمل دوری او را نداشتیم.

به‌جز اینکه حاج قاسم یک نابغه بود در بسیار از حوزه‌ها نیز صاحب‌نظر بود، ازجمله در حوزه دیپلماسی یک دیپلمات تمام‌عیار بود، ما در برخی از جلسات مقامات کشورهای همسایه حضور داشتیم و می‌دیدیم حرف‌ها و نگاه‌های ایشان مصداق یک دیپلمات تمام‌عیار است.

*نابودی داعش نتیجه هوش و ذکاوت حاج قاسم بود

در حوزه امنیت و دفاعی نیز ایشان یک نابغه بود که شاید در تاریخ کمتر کسی مثل حاج قاسم بوده باشد که باتدبیر و شجاعت و برنامه پیش برود لذا بر اساس هوش و ذکاوت ایشان بود که امروز داعش از روی زمین برداشته‌شده است.

زمانی که بیش از 70 درصد مساحت سوریه و نیمی از دمشق در اشغال داعش بود هرگاه ما به سوریه می‌رفتیم می‌گفتیم بعید است این مسئله حل‌شدنی باشد اما ایشان مقتدرانه ایستاد و پایمردی کرد طوری که نتیجه آن را نیز امروز با نابودی داعش شاهد هستیم.

*خبر شهادت حاج قاسم را چطور متوجه شدید؟

رستم قاسمی: من خبر شهادت ایشان را حدود دو ساعت بعد از شهادت شنیدم و اصلاً باور نکردم و گفتم شایعه است، یکی از دوستان که به من خبر داد به وی گفتم این شایعات همیشه بوده است، اما زمانی که تلویزیون را روشن کردم و خبر شهادت را دیدم، خیلی برایم سخت بود؛ باور به شهادت حاج قاسم هنوز هم برای من سخت است.

شهادت ایشان برای تمام کسانی که با حاج قاسم کارکرده، رفاقت داشته و حتی او را از دور دیدند یا نامش را شنیدند باورکردنی نبود؛ حاج قاسم به اعتقاد ما زنده و ناظر بر همه‌چیز است.