محمد کاظم روحانی نژاد در گفتگویی که با وی از تابلوی ضامن آهوی استاد فرشچیان پرسید
که استاد فرشجیان در پاسخ گفت: این اثر، ادای نذری من است. گفتم، چطور؟ با چشمان اشک‌آلودی گفت: پیش از خلق این اثر، مدتی بود دست راستم حالتی فلج به خود گرفت و از کار افتاد به گونه‌ای که نمی‌توانستم انگشتانم را حرکت بدهم. پزشکان حاذق و پرآوازه هم تشخیص دادند که به مرور زمان و فشار زیاد عصب های دستم به شدت آسیب دیده و به راحتی قابل ترمیم نیست و تاکید کردند،هرگز نباید قلم بدست بگیرم ونقاشی کنم.

استاد فرشچیان می‌گفت: دلم خیلی شکست که دیگر توان خلق اثر و نقاشی را ندارم تا اینکه به ذهنم رسیداز امام رئوف و باب الحوائج حضرت رضا علیه السلام درخواست کنم کمکم کنند تا این بیماری علاج شود و همان لحظه نذر کردم که اگر این دستم بهبود یافت، ماجرای شفاعت وضمانت آهو را به تصویر کشم.استاد با حالتی بغض گونه گفت: شب خواب دیدم تابلو را پیش رویم گذاشته ام و ابزار و قلم هم آماده است ولی دستم مشکل دارد ناراحت بودم که دیگر هرگز نخواهم توانست نقاشی کنم، در همان عالم خواب یک چهره مبارک و نورانی به من فرمان داد، قلم بردار و آنچه می خواهی ترسیم کن! عرض کردم که دستم مشکل پیدا کرده است و دیگر قادر نیستم، همان صدای آسمانی فرمود: الان می توانی شروع کن! من از اینکه توانستم دست به قلم ببرم هیجان زده بیدار شدم و دیدم اثری از بیماری و ناتوانی در دستم نیست و از همان لحظه، خلق تابلو ضامن آهو را آغاز کردم که این هم مثل تابلو عصر عاشورا که برای خلق آن بسیار دل دادم تاثیر فوق العاده ای در بیننده می‌گذارد.

استاد می گفت، برای طراحی ضریح مبارک حضرت رضا علیه السلام هم وقت زیادی گذاشتم و بابت آن هیچ دستمزدی هم نگرفتم تا هدیه ناقابلی به آستان مقدس آن بزرگوار باشد.

استاد فرشچیان که مقیم نیوجرسی آمریکاست، می گفت هر سال چند بار برای زیارت حضرت رضا علیه السلام به ایران می‌آیم و به استان مقدسش بسیار دل بسته ام.


تابلوی غدیر از آثار استاد فرشچیان

گفتنی است: استاد محمود فرشچیان متولد ۴ بهمن ۱۳۰۸ در اصفهان و یکی از مطرح‌ترین نقاشان معاصر ایرانی است.


تابلو ظهر عاشورا - استاد محمود فرشچیان

از آثار ماندگار این استاد نقاشی می توان به تابلوهای «ضامن آهو»، «پنجمین روز آفرینش» و «عصر عاشورا» اشاره کرد.