كار و بار هكر ها این روزها بیش از همیشه سكه است و هر چه شركت های امنیت شبكه، خود را تجهیز می كنند هكر ها هم یك گام جلوتر می روند. گزارش دانستنی ها درباره هكرهای كلاه سیاه در ادامه می آید. همه كاربران اینترنت، به موضوع امنیت شبكه نیازمند هستند و این گزارش، اطلاعات جالب توجهی را در اختیار آنها قرار می دهد. متن كامل گزارش را در شماره آبان دیجیتال بخوانید.

می‌گویند اگر هکر خوبی باشید، همه، شما را می‌شناسند اما اگر هکر بزرگی باشید، هیچ‌کس شما را نمی‌شناسد. در همه جای دنیا، هکرها را مثل فوق جاسوسانی می‌شناسند که عشق فناوری‌های پیشرفته دارند و اغلب یاد فیلم «ماموریت غیر‌ممکن» می‌افتند که در آن اتان‌هانت به کامپیوتر سازمان سیا نفوذ کرد و فهرست NOC را دزدید. همان‌طور که بارها شنیده‌اید، هکرها را به دو دسته کلاه سیاه‌‌ها و کلاه سفیدها تقسیم می‌کنند. در اینجا می‌توانید فهرستی از هکرهای مطرح هر دو دسته و اطلاعاتی درمورد آنها پیدا کنید.هکرهای کلاه سیاه
هکر کلاه سیاه‌ یا رخنه‌گر یا هکر تبهکار؛ «جنگ ستارگان» را یادتان هست؟ به شخصی اطلاق می‌شود که از مهارت‌های خود برای مقاصد تبهکارانه‌اش بهره می‌برد. مثلا به حساب‌های بانکی افراد دیگر نفوذ می‌کند تا حساب‌های آنها را به حساب بانکی خودش منتقل کند یا اطلاعاتی را می‌دزدد تا آنها را در بازار سیاه بفروشد یا به شبکه‌های کامپیوتری یک سازمان حمله می‌کند تا پولی به جیب بزند.

Johnnj clipbored
نام: جاناتان جیمز
جرم اصلی: نفوذ به کامپیوترهای ناسا
جاناتان جیمز، هکری است که به کامپیوترهای ناسا نفوذ کرد و نرم‌افزار این سازمان را که ۷/۱ میلیون دلار ارزش دارد، دزدید. طبق گزارش دادگاه این پرونده، نرم‌افزار ربوده شده می‌تواند تمامی شرایط محیطی و فیزیکی ایستگاه‌های بین‌المللی فضایی، نظیر دما و رطوبت را کنترل ‌کند. ناسا مجبور شد سیستم‌های کامپیوتری‌اش را از کار بیندازد و این کار به این سازمان ۴۱ هزار دلار خسارت وارد کرد. جیمز برای تبرئه‌اش از این جرم گفت: «این کد اصلا کد خوبی نیست و مشکلات زیادی دارد. جیمز در دادگاه گفت: «این‌طور که ناسا ادعا می‌کند، نیست. این نرم‌افزار ۷/۱ میلیون دلار نمی‌ارزد.»

Adrian Lamo
Doctor

نام: آدریان لمو
جرم اصلی: ورود به شبکه‌ امنیتی ارتش آمریکا
آدریان لمو یکی از جوان‌ترین هکرهای دنیاست. او عاشق کارهایی است که به هک کردن منجر شود. خودش می‌گوید: «فقط در صورتی از هک کردن لذت می‌برم که اطلاعاتی را در حد و اندازه شرکت‌های چند میلیارد دلاری کسب کنم.» لمو سال گذشته درحالی‌که دوران دوساله تعلیق مجازاتش را می‌گذراند، از دادن نمونه‌ خونش به پایگاه داده DNA مربوط به سازمان FBI خودداری کرد و به این ترتیب باعثعدم رضایت مامور ناظرش(مامورى که متهم در طى دوران تعلیق اجراى مجازات باید تحت نظر او باشد) شد. سیستم شاخص DNA ترکیبی یا CODIS فهرستی است که برای ثبت اطلاعات مربوط به مجرمان قهار در نظر گرفته‌اند. دادگاه‌ آمریکا در سال ۲۰۰۴ اعلام کرد که نمونه DNA مجرمان مواد مخدر و هکرها را هم در این سیستم ثبت و نگهداری خواهد کرد.


Kevin Poulsen
dark Dante
نام: کوین پولسن
جرم اصلی: به کار انداختن سیستم تلفن‌ها
کوین پولسن، یکی از قهارترین هکرهای جهان است. او برای سازمان بین‌المللی SRI کار می‌کرد و خودش روش‌های هک کردن و حتی شکستن قفل امنیتی را آموخت. زمانی که FBI پولسن را تحت تعقیب قرار داد، خودش را مخفی کرد و فراری شد. پولسن یک بار به برنامه تلویزیونی «معماهای حل نشدنی» دعوت شد و خطوط تلفنی برنامه را به شکل مرموزی مختل کرد. پولسن عاقبت در فوریه ۱۹۹۵ دستگیر شد.

مهم‌ترین عملیات هک پولسن، تحت کنترل درآوردن تمامی خطوط تلفن ایستگاه رادیویی KIIS - FM در لس‌آنجلس بود. در این عملیات او وعده داده بود که صد و بیستمین تماس‌گیرنده در این برنامه خواهد بود و بالاخره هم موفق شد و جایزه Porsche ۹۴۴ S۲ را از آن خود کرد. او در ماه ژوئن ۱۹۹۴ به سرقت هفت اکانت ای‌میل، کلاهبرداری کامپیوتری و پولشویی متهم و همچنین به ۵۱ ماه زندان و پرداخت جریمه ۵۶ هزار دلاری محکوم شد. این حکم، یکی از سنگین‌ترین حکم‌هایی است که تا به امروز برای هکرها صادر شده است. با وجود این، پولسن بیکار ننشست و بعد از آن هم چندین کامپیوتر FBI را هک و اطلاعات محرمانه‌ تجاری آنها را سرقت کرد.


Kevin Mitnick
The Lost Boy Of Cyberspace

نام: کوین میتنیک
جرم اصلی: نفوذ به کامپیوتر و جاسوسی در ارتباطات
کوین میتنیک، متولد ۶ اوت ۱۹۶۳، مشاور مسائل امنیتی کامپیوتر و نویسنده است. در اواخر قرن بیستم به جرم نفوذ به کامپیوترها و جاسوسی در ارتباطات متهم شد. زمانی که دستگیر شد، او را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مجرمان کامپیوتری ایالات متحده که سال‌ها در پی‌اش بودند، می‌شناختند. او در سال ۱۹۷۹ - زمانی که تنها ۱۶ سال داشت - اولین عملیات هک خود را انجام داد. او به خاطر این عملیات به ۱۲ ماه زندان و ۳ سال آزادی مشروط متهم شد.

اما هنوز زمان زیادی از آزادی‌اش نگذشته بود که کامپیوترهای ای‌میل صوتی Pacific Bell را هک کرد. این بار هم دادگاه او را متهم کرد ولی کوین فرار را بر قرار ترجیح داد و به مدت دو سال‌ونیم فراری شد. بالاخره در فوریه ۱۹۹۵ در کالیفرنیای شمالی دستگیر شد؛ درحالی‌که بیش از ۱۰۰ کد تلفن همراه کپی شده تعویض کرده بود و با هویت‌های بسیاری خود را معرفی کرده بود.

Robert Tappan Morris
Homless Hacker

نام: رابرت تاپان موریس
جرم اصلی: نوشتن کد کرم کامپیوتری
رابرت پسر رابرت موریس، دانشمند سابق آژانس امنیت ملی است. رابرت خالق کرم موریس، - اولین کرم کامپیوتری - جهان است که در اینترنت منتشر شد. به همین دلیل اولین شخصی است که در سال ۱۹۸۶ به اتهام کلاهبرداری کامپیوتری تحت تعقیب درآمد. موریس کد این کرم کامپیوتری را زمانی که در دانشگاه کورنل تحصیل می‌کرد نوشت. او ادعا کرد که با این کار می‌خواسته ببیند اینترنت چقدر وسعت دارد. به‌هرحال این کرم تا جایی که جا داشت خود را در اینترنت تکثیر کرد و بسیاری از کامپیوترهای جهان را از کار انداخت. دقیقا نمی‌توان تخمین زد که چند سیستم کامپیوتری به این کرم آلوده شدند اما کارشناسان تعداد آنها را حدود ۶ هزار برآورد کردند.

در این گزارش، معروف ترین هکرهای کلاه سفید هم معرفی شده اند. کلاه سفیدها یا هکرهای با اخلاق یا شوالیه‌های سفید متخصصان امنیتی کامپیوتر هستند که کار اصلی‌شان آزمایش میزان نفوذ‌پذیری و روش‌شناسی است. کلاه‌ سفیدها در واقع سیستم‌های اطلاعاتی شرکت‌ها را از نظر امنیتی بررسی می‌کنند.

بعضی از شرکت‌ها نام اسنیکر(کسانی که دزدکی راه می‌روند) را روی این متخصصان امنیتی گذاشته‌اند. گروه‌های کلاه سفیدها را گروه پلنگ یا گروه قرمز هم می‌نامند. این متخصصان امنیتی از روش‌های مختلف برای آزمایش میزان نفوذ‌پذیری سیستم‌ها از جمله تاکتیک‌های مهندسی اجتماعی، ابزارهای هک استفاده می‌کنند و میزان ایمنی سیستم‌ها را می‌سنجند.