به گزارش افکار به نقل از اداره اخبار مجلس، در ابتدای این دیدارعلی لاریجانی، روابط برادرانه دو کشور را ریشه در تاریخ و سنتهای مشترک دو ملت دانست و با بیان اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مناسبات ایران و لبنان وارد مرحله نوینی شد، افزود: جمهوری اسلامی ایران از هیچ کمکی برای تحکیم وحدت ملی و انسجام میان جریانات سیاسی در لبنان دریغ نخواهد کرد و در همه زمینهها آمادگی همکاری با دولت لبنانی دارد.

وی وحدت ملی و همبستگی را نیاز ضروری لبنان دانست.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه دفاع ایران از مقاومت اسلامی، ‌ دفاع از جریان مقاومت در منطقه در مقابل خطر رژیم صهیونیستی است، افزود: رژیم صهیونیستی خطری برای کل کشورهای منطقه به ویژه لبنان است و ارتش و مقاومت در لبنان هر چه قوی‌تر باشند، ثمره‌اش به کل امت‌های منطقه‌ای خواهد رسید.

لاریجانی در ادامه تئوری‌های صلح‌طلبی در منطقه را شکست خورده خواند و تصریح کرد: مقاومت و ایستادگی ملت‌های منطقه تنها راه مقابله با خطر رژیم صهیونیستی است.

وی همچنین به رفتارهای دوگانه قدرت‌های خارجی در منطقه اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: کشورهای منطقه باید با اتکاء به توان ملی خود در دوره جدید تحولات بین‌المللی حرکت کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به تلاش قدرت‌های خارجی برای سوء استفاده از دادگاه بین‌المللی برای تشدید اختلافات در لبنان افزود: لبنان صلاحیت و توان کافی برای رسیدگی به پرونده شهادت آقای حریری دارد و وجود شخصیت‌های مهمی چون جناب عالی، رییس‌جمهور، سید حسن نصرالله و نبید بری و سایر بزرگان قدرتی را در لبنان ایجاد کرده که با اتفاق نظر مهمترین مشکلات را نیز می‌توان حل کنند.

وی روابط پارلمانی فیمابین را در سطح عالی توصیف کرد.

بر اساس این گزارش، «سعد حریری» نخست وزیر لبنان نیز در این دیدار با تاکید بر اراده کشورش برای توسعه و گسترش مناسبات همه جانبه با ایران گفت: دو کشور دارای نقاط اشتراک فراوانی هستند و باید اندک موانع موجود را از میان برداشت.

وی در ادامه وحدت ملی و ثبات را نیاز اساسی امروز لبنان دانست و خاطر نشان کرد: مقاومت از گذشته در لبنان بوده است و مهمترین عامل مقاومت وحدت میان ملت لبنانی می‌باشد.

وی تصریح کرد: ملت لبنان با حفظ وحدت ملی خود در مقابل رژیم صهیونیستی و سایر مشکلات و چالش‌ها خواهد ایستاد.

نخست وزیر لبنان در ادامه با بیان اینکه بسیاری قدرتهای خارجی سعی در ایجاد فتنه در لبنان دارند افزود: ملت و دولت لبنان با وحدت از مرحله دشوار کنوانی نیز عبور خواهد کرد.