ایسنا: به گزارش سایت اینترنتی روزنامه فیگارو، اریک کانتونا، بازیکن سابق تیم ملی فرانسه و تیم منچستر یونایتد انگلیس، از فرانسویها خواسته است در اقدامی هماهنگ با بیرون کشیدن پولهایشان از حسابهای بانکی خود در تاریخ هفت دسامبر (۱۶آذر)، انقلابی صلحآمیز را علیه دولت این کشور انجام دهند.

وی در ویدئویی که برای این فراخوان در سایت فیس بوک منتشر کرده گفت: اگر ۲۰ میلیون فرانسوی پولشان را از حساب‌هایشان بیرون بکشند، دولت فرانسه سقوط خواهد کرد و انقلاب ما از طریق بانک‌ها به وقوع می‌پیوندد.

در حال حاضر ۱۸ هزار نفر در سایت فیس بوک به این فراخوان پاسخ مثبت داده‌اند و نگرانی‌هایی از این بابت در دولت فرانسه بوجود آمده است.

اریک کانتونا، با این تئوری نابودی نظام فرانسه را در کمتر از دو دقیقه پیش بینی کرده است.

وی گفته است که با این کار انقلاب فرانسوی‌ها بدون نیاز به هیچ گونه سلاح و خونریزی انجام خواهد شد.

همچنین این ایده کانتونا که به انقلاب کانتونا مشهور شده، در بلژیک نیز با استقبال مواجه شده است.

جرالدین فوییان، کارگردان بلژیکی نیز این ایده کانتونا را در بلژیک و در همان تاریخ تعیین شده توسط وی به کار گرفته است.

وی سایتی را با عنوان bankrun۲۰۱۰. com در اینترنت برای انجام این امر راه‌اندازی کرده و پیش بینی کرده است که حداقل ۱۵ هزار بلژیکی به پیروی از این درخواست حساب‌هایشان را خالی خواهند کرد.

اما این کار در کشور کوچک بلژیک نگرانی‌هایی را ایجاد کرده و واکنش‌هایی را در پی داشته است، چرا که نتایج انجام این اقدام در کشور کوچک بلژیک به مراتب زیانبارتر از فرانسه است.

میشل ورمارک، مدیر فدراسیون مالی بلژیک هشدار داد: این کار نظام مالی شکننده بلژیک را متزلزل میکند. این کار باعث بوجود آمدن بحران مالی در بانکها و موسسات مالی میشود و در نتیجه آن دولت مجبور است برای نجات بانکها اقدامات اساسی انجام دهد که این موضوع هزینههای سنگینی را به دولت بلژیک تحمیل میکند.