به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، رامین مهمان پرست در صربستان گفتگوی مفصلی با مجله سیاسی و وزین بچات این کشور انجام داد. وی طی این گفتگو به تحلیل روندهای جاری منطقه ای و بین المللی پرداخت و محور این نگاه و تحلیل جمهوری اسلامی ایران از اوضاع جاری جهانی را موضوع عدالت خواهی خواند.


مهمانپرست گفت: ما با بی عدالتی در جهان مواجه هستیم، چند کشور می خواهند برای همه فکر کنند، علوم جهانی باید در اختیار آنها باشد و سیاستهایشان را تحمیل می کنند و می خواهند همه جهان مانند آنها فکر کنند، به حقوق ملتها احترام گذاشته نمی شود، به ارزش ها و فرهنگ های ملتهای مختلف احترام گذاشته نمی شود، واژه هایی ایجاد شده که بدلیل تبعیض و معیارهای دوگانه، این واژگان دیگر اعتبار ندارند: دمکراسی، حقوق بشر، مبارزه با تروریسم، مخالفت با سلاح های هسته ای و کشتار جمعی از آن جمله واژگان هستند.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر این است که در دنیا تغییر جدی و عدالت ایجاد شود. همه کشورها باید در اداره جهان مشارکت داشته باشند. ریشه بحرانها و تنش های فعلی را زیاده خواهی چند کشور می دانیم، کشورهایی که به حق خود راضی نیستند میخواهند منافع دیگر کشورها را از بین ببرند. فکر می کنیم جهان در حال تغییر است، ملتها بیدار شده اند و حاضر نیستند تسلیم سیاستهای یکجانبه کشورهای غربی شوند. بیداری اسلامی در خاورمیانه نشانی از حرکت عدالت خواهانه است.

رامین مهمان پرست در پاسخ به این پرسش که آیا جهان مأموریت و خواست ایران را درک می کند، گفت: ۴ یا ۵ کشور جهان دولتمردانشان فکر می کنند تمام جامعه جهانی هستند، آنها جامعه جهانی نیستند، بلکه افکار عمومی مردم دنیا مورد نظر است. مثلاً وقتی با یک موضوع چند کشور خاص مخالفند میگویند جامعه جهانی مخالف است، اگر در همان موضوعات جنبش عدم تعهد با ۱۱۸ عضو موضع دیگری بگیرد، آنها را اصلاً نمی بینند. مردم دنیا پیام جمهوری اسلامی ایران را شنیده اند، حتی در داخل کشورهای غربی که بیشترین مشکلات را ایجاد کرده اند، اگر اجازه دهند حرف ما به گوش مردم آنها برسد، آنها یعنی مردم آن جوامع نیز خواهند پذیرفت.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درخصوص طرح آمریکائی ها برای تغییر خاورمیانه، گفت: آنها خیلی ایده ها و طرحها دارند که با واقعیت منطبق نیست و در خیلی از موضوعات ایده های آنها با شکست مواجه شده است، خاورمیانه جدید دارد بوجود می آید و وضعیت تغییر می کند ولی نه آن طرحی که آمریکائیها داشته اند. ملتهای منطقه حاکم کشورهای خود می شوند و در این مسیر سیاستهای آمریکا و رژیم صهیونیستی را در جهت دشمنی با خودشان می دانند. اگر آنها با دقت صدای مردم منطقه را بشنوند فریاد اعتراض و مخالفت علیه سیاستهای خود(آمریکا) را خواهند شنید. مردم کشور ما و مردم منطقه اهمیت زیادی برای طرح های آمریکا در منطقه قائل نیستند. اگر آمریکا و دوستان آمریکا منطقه ما را ترک کنند، آرامش به این منطقه باز می شود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درخصوص تحریم های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران و اقدامات ایران در این خصوص اظهار داشت: غرب تحریم ها را اعمال می کند تا مردم در مقابل خواسته های آنها تسلیم شوند، کشور ما از هیچ تحریمی استقبال نمی کند ولی وقتی تحریمی غیر قانونی و غیر منطقی علیه ما اعمال می شود از آنها به عنوان فرصت استفاده می شود، در هر بخشی که ما را تحریم کرده اند، زودتر به استقلال و خودکفائی رسیده ایم.

رامین مهان پرست درخصوص روابط با ترکیه با توجه به اوضاع سوریه گفت: دیدگاههای متفاوتی ممکن است برای حل مشکلات منطقه وجود داشته باشد، بخاطر دیدگاههای متفاوت نمی شود درگیر شد، بلکه باید گفتگوها و رایزنی ها ادامه یابد و با تبادل نظر کشورهای منطقه بهترین راه حل یافت شود، ما ضمن روابط نزدیک و راهبردی با ترکیه، در برخی مسائل هم اختلاف نظر داریم، از جمله این موضوعات وضعیت سوریه است، با آنها در تماس هستیم. اخیراً آقای اردوغان در ایران بود، این گفتگوها و سفر هیأتها می تواند دیدگاه کشورها را به هم نزدیک کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص ادعای حضور نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه، این ادعا را به شدت رد کرد و گفت: صحت ندارد، ما از ثبات سوریه حمایت می کنیم، بی ثباتی در سوریه موجب بی ثباتی در کل منطقه می شود. پروژه های اقتصادی متعددی در سوریه در دست اجرا داریم و دست اندر کاران پروژه های اقتصادی حضور دارند ولی این قبیل اخبار که نیروهای نظامی ایرانی در آنجا هستند، صحت ندارد. ما معتقدیم تحولات و خواست مردم سوریه باید مسالمت آمیز حل و فصل شود. ما از خواستهای مشروع مردم در کشورهای مختلف حمایت می کنیم، این خواسته ها باید مسالمت آمیز مطرح شود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای درخصوص روند روابط جمهوری اسلامی ایران و صربستان گفت: روابط سیاسی بسیار خوبی با صربستان داریم، متأسفانه به اندازه روابط خوب سیاسی، روابط تجاری توسعه نیافته است. برای رشد روابط تجاری باید اطلاعات مردم از ظرفیت ها افزایش یابد، فعالیت بیشتر در رسانه ها، همکاری نزدیک رسانه ای و اطلاع رسانی از موضوعات و تحولات فرهنگی می تواند به این روند کمک کند. باید زمینه های رفت و آمد مردم دو کشور به کشور مقابل را فراهم کنیم. این امر به چارچوب هایی نیاز دارد که توافق مسئولین دو کشور را می طلبد، مسئولین رسمی باید سرعت همکاریها را افزایش دهند. قرارداد همکاری های بانکی، حمل و نقل هوائی از آن جمله است. باید همکاریهای توریستی افزایش یابد و ظرفیتهای خوب موجود به مردم معرفی شود.

وی ملاقات های خود با مسئولین صربستان را بسیار مفید و مثبت ارزیابی کرد و اضافه کرد : با توجه به انتخابات پارلمانی در کشور صربستان که بزودی صورت میگیرد پس از آن مناسب است گروههای دوستی پارلمانی به سرعت شکل بگیرند و با هم در تماس باشند.