به گزارش افکارنیوز،

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز (سه‌شنبه) در رأس هیأتی وارد مسکو شد، در بدو ورود به روسیه در جمع خبرنگاران ضمن تشریح هدف از این سفر و تلاش‌های آمریکا برای تمدید تحریم‌ تسلیحاتی ایران گفت: روابط ایران و روسیه به عنوان دو همسایه راهبردی است و ضرورت دارد که همواره در حال مشورت باشیم.

اخبار سیاسی- به گفته وی شرایط ویژه بین‌المللی در زمان کنونی باعث می‌شود که این ضرورت دوچندان شود.

* برخی کشورها و از جمله آمریکا در تلاش برای بر هم زدن مبانی روابط بین‌الملل هستند

وزیر امور خارجه عنوان کرد: آمریکا و برخی از کشورهای غربی هم در شورای حکام و هم در شورای امنیت مشغول تلاش‌هایی برای بر هم زدن نه تنها مبانی برجام، بلکه بر هم زدن مبانی روابط بین‌الملل هستند.

وی ادامه داد: همانطور که در ماه‌های گذشته مشاهده کردیم آمریکا باز هم نشان داد که کلا مخالف توافقات بین‌المللی است و خروج آمریکا از سازمان جهانی بهداشت آخرین نمونه بود که یک سازمان کاملا تخصصی که همه دنیا با آن رابطه بسیار فعالی دارند به یک بحث سیاسی برای پوشاندن ضعف‌های داخلی خود تبدیل کرد.

محمد جواد ظریف با بیان اینکه باید با این سیاست از همه جهات مقابله کرد، اضافه کرد: تلاش آمریکا برای طولانی‌تر کردن محدودیت‌های تسلیحاتی که یک جزء مهم برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است و دستاوردهای مهم برجام که آمریکایی‌ها در آن زمان پذیرفتند و الان می‌خواهند به دلیل تغییر رژیم خودشان زیر تعهداتشان بزنند.

*اروپا نتوانسته در برابر آمریکا سیاست مستقلی را دنبال کند

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی عنوان کرد: مواضع ما، روسیه و چین و تعدادی دیگر از کشورها در این زمینه کاملا همسان است. اروپایی‌ها هم تا حد زیادی همراهی دارند، اما آنها تاکنون نتوانستند در برابر آمریکایی‌ها سیاست مستقلی را دنبال کنند، ولذا ضرورت دارد همه با هم مشورت‌ها را ادامه دهیم.

ظریف با بیان اینکه البته روابط ما با روسیه منحصر به این مسائل نیست، اظهار داشت: روابط دوجانبه و اقتصادی و همکاری‌های اقتصادی بین ایران و روسیه و پروژه‌های مشترکی که در ایران توسط پیمانکاران روسی انجام می‌شود، همکاری در حوزه انرژی و همکاری‌های منطقه‌ای از جمله در بحث سوریه، اجلاس آستانه و ضرورت برگزاری هر چه سریع‌تر اجلاس سران آستانه برای رسیدگی به شرایط وخیم در سوریه و ادلب، بحث یمن، لیبی و افغانستان و سایر مباحث از موضوعاتی است که نیاز به هماهنگی و همفکری بین ما و روسیه دارد.