به گزارش افکارنیوز به نقل از جام جم آنلاين ، سعيد جليلي پس از تازهترين دور گفتوگوهاي چندجانبه بين ايران و گروه ۵+۱ در استانبول ترکيه، به شبکه خبري يورونيوز گفت: امروز مردم اروپا دارند از برخي از فرصتها و ظرفيتها محروم ميشوند که اين محروميت به شدت بر زندگي و اوضاع و احوال اقتصادي آنها تاثير ميگذارد.

" یکی از بحث‌های اساسی همین مناسباتی بین کشور‌ها و مردم اروپا است که می‌تواند با جمهوری اسلامی وجود داشته باشد. جمهوری اسلامی ایران امروز ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد. این ظرفیت‌ها چه در بحثصادراتی است که ما به اتحادیه اروپا به خصوص در زمینه انرژی و نفت داریم و چه در بازار بزرگ هفتاد میلیونی که ایران دارد و ظرفیتی برای واردات از اروپا است. "

جلیلی همچنین در پاسخ به ظرفیت‌های اقتصادی موجود میان ایران و اروپا تاکید کرد: برخی از تحریم‌هایی که امروز برای مثال بر مبادلات بانکی با جمهوری اسلامی ایران اعمال می‌شود، هزینه آن را مردم اروپا می‌پردازند؛ چون وقتی که به دنبال این تحریم‌ها ما نتوانیم آن واردات یا صادرات را انجام دهیم، ده‌ها و حتی هزار‌ها فرصت شغلی در اروپا از بین می‌رود.

مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت: من ۱۵ ماه پیش هم در همین استانبول که گفت‌وگو‌ها بود اعلام کردم که ما حاضریم از همین امروز گفت‌وگو‌ها را ادامه دهیم. ما‌‌ همان زمان هم برای ادامه گفت‌وگو‌ها آماده بودیم اما می‌گفتیم که گفت‌وگو‌ها در یک بستر همکاری می‌تواند شکل گیرد و امروز آن‌ها این آمادگی را دارند که در بستر همکاری گفت‌وگو‌ها را شروع کنند و برای همین ما از آن استقبال کردیم.

ریاست هیات ایرانی را سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و ریاست هیات نمایندگی گروه ۱ + ۵ را کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر عهده دارند.

قرار است، دور دوم اين گفتوگوها ۱۳ ارديبهشت (۳ مي) در بغداد، پايتخت عراق برگزار خواهد شد.